Mimar ve Mühendislerimizin Görüşü

            04.10.2005

Bolu 2050 Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Planı.Özü; pazar yeri ve Belediye meydanında yapılacak yeniden yapılanma ve otopark sorununun çözümüne yönelik projenin tanıtımı. Mimar Sn. Tunçok’un. Büyük emek ürünü olan bu proje, keşke seçimlerden önce gündeme gelseydi. O zaman belki de projelerin benimsenmiş olmasının güvencesiyle daha rahat uygulama şansı olurdu diye düşünüyorum. Bana göre günümüz ihtiyaçlarına fazlasıyla cevap verecek olan proje hakkında kamuoyu bilgilendirmeye çalışırken, teknik anlamda pek fazla değişikliğe gidilmesinde proje sahibinin hoşgörüsünün olacağını sanmıyorum. Projede değişiklik yapılamayacaksa bu konuda gelebilecek önerilerin fazlaca bir esprinin olacağını düşünemiyorum.

Mimar ve Mühendislerimizin görüşlerinin alınacağı toplantıya, tanıtımın ikincisi olmasına karşılık özellikle katıldım. Çünkü inanıyorum ki, böylesi teknik özelliklere sahip olan kuruluş mensuplarının yasal yaptırım güçleri olmasa da, yörede yerleşimin sağlıklı, görünümün güzelliğine, trafik akışının rahatlığına katkı sağlayan ciddi kuruluşlar olduğudur.

Ne var ki tanıdığım bir çok kişiyi salonda görememek hayal kırıklığı yarattı. Bunun iki sebebi olabilirdi. Ya Devlette ulaşım sorunundan, ya odalarımızın üyelerini zamanında haberdar edememelerinden . Ya da mimar ve mühendislerimizin yeteri ölçüde ilgi göstermemelerinden.

Proje sahibi Sn. Uğur Tunçok neleri göz önünde bulundurarak bu çizimleri tasarladığını, yer konumlarını ve mekanların işlevsel özelliklerini en ince ayrıntısına inerek teknik, detaylarıyla anlattı. Anlatım esnasında ayrıntılarla ilgili sorulara cevap verdi. Projeyi uygulamaya koyacak olan Belediye Başkanımız Sn. Alaaddin Yılmaz, bu konunun uzmanları olarak fikirleriniz eleştirel görüşlerinizi almak istiyorum diyerek sözü salona bıraktı.

Salonda bulunan mimar ve mühendislerimizin çoğunluğunun dinlemede kaldığı fikir alışverişinde görüşlerini bildirenler şöyle konuştular.

- Kazma nereden vurulacak? Bu projenin mali fizibilite çalışması yapıldı mı?

Cevap: Projenin detay çizimleri mütaahit firma tarafından ancak, Belediye’nin istediği şekliyle olacak.

- Bu projede pazaryeri stadyum etrafını güzelleştirme şeklinde düşünülemez miydi? Boluspor’a da ekonomik kaynak sağlanabilirdi.

-İsmetpaşa caddesi trafiğe kapatılmalı. Yürüyen cadde yapılmalı. Burasının çift yönlü yol olması şansı yok.

Bu proje pazar yerinde değil başka bir mekanda uygulanmalı.

- Belediyenin ekonomik olarak uygulama gücü var mı? Burada otopark olacak. Dükkanlar olacak, bu bölge çok yönlü bir hale gelecek. Pazar alanları imar planlarında kamu alanları olarak göründüğünden özel şahıslara satılamaz. Projede ortada görünen otopark alt ve üstteki dükkanları bölüyor.

- Yapılan bu tanıtımın ve fikir alışverişlerine ne zaman nokta konacak? Bu projenin değişme şansı var mı? Şehircilik uzmanı olan kimselerden görüş alındı mı?

- Stadyum olayı çözülmeli. Şimdiki halde hijyenik koşullar yok. Otopark olayı çözülmeli.

- Bu proje buraya uygun bir proje değil. Bu proje de değişiklik yapmak mümkün değil.

Çevreye, tarihe, iklime uygun bir proje değil, Bu projenin hiçbir özelliği yok. Atatürk’ten gelen tarihi bir dokuya sahip değil. Pazar yeri bu olmamalı. Burasının merkezi ve Bolu’nun en canlı mekanı olduğu bu yerde bu proje yalnızca Sn. Tunçok’un hayalini dile getiriyor.

Mimar ve mühendislerimizin özet olarak dile getirdikleri bunlardı. Pazar yeri esnafıyla yapılan toplantıda bakalım nasıl görüşlere yer verilecek. Pazar yeri esnafının dükkanlarının maliyeti hakkında endişeleri var. Pahalı olur da şimdiki dükkanlarımızı da kaybederiz korkusu var. Bir de yük indirip bindirmede kamyonların rahat hareket edip edemeyeceklerini konuşuyorlar.

Bu yazı toplam 594 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.