Mimarlar Odası Eski Başkanı Nadir Garipoğlu; "Kimse sırtımızdan siyaset yapamaz"

Mimarlar Odası Eski Başkanı Nadir Garipoğlu; "Kimse sırtımızdan siyaset yapamaz"

Gazetemiz Yazarlarından Mimarlar Odası eski Başkanı Nadir Garipoğlu, şimdiye kadar odalarına hiç siyaset sokmadıklarını belirterek, Avukat Tanju Özcan’ın Belediye Meclisi’ndeki açıklamalarına sert yanıtlar verdi. Garip

Gazetemiz Yazarlarından Mimarlar Odası eski Başkanı Nadir Garipoğlu, şimdiye kadar odalarına hiç siyaset sokmadıklarını belirterek, Avukat Tanju Özcan’ın Belediye Meclisi’ndeki açıklamalarına sert yanıtlar verdi. Garipoğlu, "Hiç kimseye sırtımızdan siyaset yaptırmayız" dedi.

Dün yaptığı yazılı basın açıklamasında, Belediye Meclisi toplantılarını yakından takip ettiğini belirterek, Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Av. Tanju Özcan Meclis’teki konuşmalarında, mimar ve mühendisleri ve de odaları alet etmesinin ve bilgisizlikle suçlamasının, kendisini ve bütün mimar arkadaşları üzdüğünü söyleyen Mimarlar Odası eski Başkanı Nadir Garipoğlu, "İki gündür onlarca meslektaşım beni arayarak fevkalade tepkili olduklarını ifade etmektedirler.

Mimarlar Odamız bugüne kadar hiç kimsenin aleti olmamıştır, bundan sonra da olamaz. Bolu Belediyesi Meclis üyeleri kim, kimin aleti olduğunu çok iyi bilirler" dedi.

ODALARIMIZA SİYASET SOKMADIK

Mimarlar Odası’nın imar planlarıyla ilgili görüşünün odada yaptıkları ve tüm mimarların katıldığı toplantı neticesinde yazılı olarak Belediye’ye verildiğini söyleyen Garipoğlu, "Bugüne kadar odalarımıza siyaseti sokmadık, hiç kimseye de sırtımızdan siyaset yaptırmayız" şeklinde konuştu.

MİMARLIK VE MÜHENDİSLİK MÜSBET İLİM DALLARIDIR

Mimarlık ve mühendislik dallarının müsbet ilim olduğunu ve doğruları eğip bükmeden söylemek zorunda olduklarının altını çizen Garipoğlu, "İmar planlarını yaparken kesinlikle siyaseti, hatır ve gönülü karıştırmamak lazımdır. Aksi halde o ilin kaderini çok kötü etkilersiniz. İleride telafisi mümkün olamayan yaralar açarsınız. Mimarlar bu bilinçle hareket etmektedirler" dedi. Avukat Tanju Özcan’ın Meclis’te "Bolu şehrinde binaların az yıkılmasının ve az insanın ölmesinin sebebi de bana göre mimar, mühendis ve müteahhitlerin üstün becerisinden değil, Bolu’daki depremin şiddetinin az olmasından kaynaklanmaktaydı" şeklinde ifadeler kullandığını söyleyen Garipoğlu, "Bu sözlere karşılık tepkili olan bir inşaat mühendisi kardeşim dedi ki; "Abi hiç haddim değil ama, ben de çıksam desem ki Bolu’da görülen davalar küçük basit davalar, bana göre büyük davaları Bolu’daki avukatlar beceremezler desem, bir mühendis olarak bana yakışır mı? Ayıp olmaz mı? Ne ben böyle bir sözü söylerim, ne de odama ve meslektaşlarıma söyletirim" şeklinde ifadeler kullandı.

TEBRİK ETTİLER

Deprem sonrası Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden deprem uzmanı profesörler geldiğini ve Bolu’daki inşaatları incelediklerini söyleyen Nadir Garipoğlu, "Prof.Tuğrul Tankut ve Prof.Uğur Ersoy tüm mimar ve mühendisleri tek tek kutladılar, binaları sağlam yaptığımız için tebrik ettiler. Hatta o zamanki Belediye Başkanımız Yüksel Ceylan seminer sonrası katılan arkadaşlarımıza sertifikalarını verirken, "Sizleri tebrik ederim, bu depremde iyi bir sınav verdiniz" sözleri hala kulaklarımdadır" dedi.

BİZİ ALET ETMESİN, ALTINDA KALIR

Av. Tanju Özcan’ı sevdiğini, ama kendi fikirlerini güçlendirmek için mimar ve mühendisleri kullanmasını kendisine hiç yakıştırmadığını belirten Nadir Garipoğlu sözlerini, "Hiç kimse mimar ve mühendis odaları gibi büyük camiaları çıkarlarına alet etmesin, altında kalır" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.