Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Mimarlık Mühendislik Fakülteleri Karacasu ORÜS Tesisleri

Üniversitemizde uzun zamandır açılamayan Mimarlık Mühendislik Fakültelerinin açılması için düğmeye basılmış ve Dekanı da atanmıştır. Önümüzdeki öğretim yılında gıda mühendisliği bölümünün açılacağını daha sonra da öğretim üyeleri temin edildiği takdirde diğer fakültelerin de açılacağını öğrenmiş bulunuyoruz.

İzzet Baysal Babamız’ın Mimar olduğunu düşünürsek, ilk açılması gereken fakültenin Mimarlık Fakültesi olması gerektiğini düşünüyorum.

İzzet Babamız’ın sağlığında yaptığımız görüşmelerde mimarlık mesleğini nasıl sevdiğini çok iyi biliyorum. Hatta 1994 Kasım’ında Mimarlar Odası Genel Merkezi’nin çıkardığı dergide yaptığımız söyleşide bunu müşahade etmiştim. Herhalde Sayın Rektörümüz Prof.Dr. Yaşar Akbıyık bu arzuyu gözönünde bulunduracaktır.

Şimdi gelelim Karacasu ORÜS Tesisleri’ne.

Geçmiş yıllarda ORÜS Tesisleri dört defa satışa çıkarılmıştır. Bu tesisler çeşitli nedenlerle satılamamıştır. Bakanlığın olumlu kararıyla bu tesisler üniversitemize devredilmiş ve Mimarlık Mühendislik Fakültelerinin burada açılacağı kamuoyu tarafından da memnuniyetle karşılanmıştır. (Hatta karşı olmama rağmen bir kısmı polis lojmanı yapılması için Emniyet Teşkilatı’na ayrılmıştı. Karşı çıkmamızın nedeni de, üniversite içinde polis lojmanının yakışmayacağıdır.)

200 dönüm arazisiyle, ORÜS Karacasu Tesisleri’nin üniversiteye tahsisi beni çok sevindirmiş bu bölgenin Ankara Beşevler Semti’nde olduğu gibi teknik okulların toplandığı eğitimi deprem ağırlıklı olan mimarlık, inşaat, jeoloji, elektrik, elektronik, harita mühendisliklerin yanısıra ağaç işleri yüksekokulu hatta Türkiye’de açıklığı büyük ölçüde hissedilen mühendisle kalfa arasında köprü oluşturacak tekniker okullarının açılabileceği 21 Mayıs 2001 tarihinde mahalli gazetelerde “kamuoyu destek versin” başlıklı demeçlerimde konuyu gündeme taşımış ve şu cümlelerle tamamlamıştım;

“Siyasiler konuyu takip etmediği takdirde olay unutulur. İl Kurultayımız toplanıp bu konuyu tartışmalı ve Ankara da takibini yapmalıdır. Üniversitemiz sadece bu konuyla ilgili bir komisyon kurup ORÜS Karacasu Tesisleri’nin devri sağlanıncaya kadar takipçisi olmalıdır.

Düzce’ye üniversite kurulup fakülteler paylaşıldığında Mimarlık ve Mühendislik Fakülteleri Üniversitemizin bel kemiği olacak, Karacasu beldesinin gelişmesinde büyük rol oynayacaktır.”

Şimdi diyoruz ki, bu tesisler üniversiteden alınıp Özelleştirme İdaresi’nce satışı düşünülüyor.

Bu Bolu için çok hassas bir konu. Acaba bu tesisler üniversiteye verilip yukarıda sıraladığım fakültelerin açılmasıyla üçbin öğrencinin daha ilavesi Bolu’ya fayda mı getirir? Yoksa Özelleştirme İdaresi’ne satılıp fabrika olarak çalıştırılması mı?

Burayı alan kişinin sadece arazisi için mi aldığı, fabrikayı çalıştırmayı düşünmeyip sadece araziden rant elde edip etmeyeceğini kim garanti edebilir?

Burada büyük vebal yatmaktadır. Bunu siyasilerin çok iyi değerlendirmesi gerekir.

Bu yazı toplam 1950 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.