Mozaik tablodan bir taş daha düştü

            26.05.2004

Her insanın yaşamı boyunca renklendirip içini doldurduğu bir tablo vardır. Bu tabloya iz bırakan eserleri, güzellikleri, dostlukları, iyilikleri monte ederiz. Yaşadığımız olumsuzlukların üzerini hep bu güzelliklerle kapatmaya çalışır, acılara sünger çekeriz. Ya da çektiğimizi sanarız. Bu tabloda yerini bulan en güzel, en değerli varlıklar aileyi oluşturanlar, çocukluk arkadaşlıkları, çalışma hayatındaki dostlukların sevincini paylaştığımız insanlar ve ürettiklerimiz vardır.

Dünya yaşamı yalan olan güzelliklerle doludur. Yalan olmayan tek birşey vardır, o da ölümdür. Ölüm gerçeği ile yüzyüze geldiğimiz ebedi yolculuğa uğurladığımız her bireyin ardından herşeyin boş olduğunu konuşuruz. "Bir varmış, bir yokmuş. Herşey buraya kadar der, mekanın cennet olması dileğinde bulunuruz." Sonra aile dışında gene herkes gibi yalancı dünyanın yalancı güzellikleri içindeki avuntularla yaşama devam ederiz. İnsanlar yaşamın dışında ölümünden sonra da ismini akla getirecek uğraşlar içinde bulunurlar. Toplumun huzuru için alınteri dökerler, bilgi birikimine katkıda bulunacak eserleri bırakabilirler. Böylesi etkinliklerde bulunanların isimleri ölüm sonrasında da devam ediyor, gelecek kuşaklarda anılıyor.

Şimdi rahmetle andığımız Sevgili Cahit Dinçtürk'ü meslek hayatımın devam ettiği süreçte tanıdım. Daha sonra bazı derneklerde birlikteliğimiz oldu. Kendine özgü bir yaşam tarzının yanında, toplumun menfaatine olabilecek birşeyleri yapabilmeyi hep düşüncelerinin başına koyardı. O mesleğinin gereğini yerine getirmiş, yazılarıyla insanların düşünce ufkunu açmaya çalışmış, kitaplarıyla da Bolu ve Bolu'da yetişenlerin isimlerinin unutulmamasına çalışmıştır.

Zaman zaman konuşurduk; "Mustafacığım, bir kısım olumsuzlukları görüyoruz. Bunların üzerine gidelim. Bu olumsuzlukları TV'de dile getirelim, birlikte programlar yapalım" derdi. Kısmet olmadı, yapamadık.

Benim yaşam felsefemi çerçeveleyen mozaik tablo içindeki bir taş daha yerinden düştü. Bu boşlukların anlamı benim için çok önemli ve anlamlı. Bundan böyle hatıraların gönlümde yaşayacaktır. Sana toprağın bol, mekanın cennet olsun diyorum. Geride bıraktıklarına sabırlar diliyorum. Ruhun şad olsun Cahitçiğim.

Bu yazı toplam 627 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.