Mozaik tablodan bir taş daha düştü

            21.06.2004

Mozaik tablo orijinalliğini kaybediyor. Bu sefer öylesine bir taş düştü ki, tablonun göbek taşı, tablonun orijin noktası, tablonun özü kökü. Koca bir tarih sayfa sayfa kopuyor, koca bir çınar sanki gövdesinden yara alıyor.

Okulumuzun açılışını yapan, her köşesinde ayrı bir anısı, anıları ıslatan alınteri olan, hocaların hocası koca Satıyı, Satılmış Cömert’i kaybettik. 1945 yılında Erkek Orta Sanat Okulu adıyla hizmete açılan şimdiki Merkez İzzet Baysal Anadolu Teknik Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi’nın ilk Öğretmeni Satılmış Cömert’i kaybettik. İlk kararnamesini eline aldığında Ankara’dan Bolu’ya araç bulamayıp trenle Adapazarı’na, oradan bir kamyon üstünde 6 saatte Bolu’ya ulaşabilen Satı Hoca, ilk görevinde zorluklarla aşabildiği D-100 yolu üzerinde kolayca aramızdan ayrılıverdi.

Çocukluğumun Devlet Hastanesi okul olmuş, yüksek tavanlar, sırasız masasız boş sınıflar, takım taklavatsız, tezgahsız atölyelerde başlayan ilk görevde bitmeyen enerjileriyle bizleri bilgilendiren Satı Hoca aramızda yok artık.

Sanki; okulumuzu ilk açan hocamız okulun hazırladığı geceye veda için gelmiş. Kendisine söz verildiğinde duygulanmış, heyecanla söylediği şu son sözler titreyen dudaklardan döküldü;

“Muhterem hanımefendiler, beyefendiler. Bu akşam aranızda olmaktan çok mutluyum. Öğrencilerim, öğretmenlerim, dostlarımla olmaktan güç aldım. Ben seksen yaşındayım ama, şu anda kendimi 40 yaşında hissediyorum. Sağolun, varolun.”

Heyecanlanıp konuştuğunda dudakları titrerdi. 1948-1949 öğrenciliğimden bu tarafa öğretmenlikte, idarecilikte birlikte olduğum hocamla aynı masadaydık. Bir ara şöyle bir dolaşayım dedi. Döndüğünde çok mutluydu. Öğrencilerini görmüş “tek tek kucaklaştım, çok mutluyum çok” dedi. Yaşından beklenmeyen çeviklikle oyun oynadı.

Eskilerden bir Haydar Orhuner’imiz, bir de Satı Hocamız vardı. Şimdi Satı Hocamız yok. Allah Orhuner’e sağlık sıhhat versin. Sevgili Hocam Satılmış Cömert’e Allah’tan rahmet, niyaz ederken, Eşi Şükran Cömert’e, Kızı Tomris’e, torunlarına, yeğenlerine ve kız kardeşiyle tüm öğrencilerine ve sevenlerine sabır diliyorum. Ruhun şad, mekanın cennet olsun Hocam.

Bu yazı toplam 688 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.