Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

MUCİZE SÖZLEŞME

Devletle çokça iş yapan, adını basın yayın organlarında çokça duyduğumuz Cengiz-Limak-Kolin adlı holdingler var. Bu holdinglerle devlet arasında yapılan bir çok işten biri olan Ankara Hızlı Tren Garı sözleşmesine sizinle bu hafta bir bakalım istedim.

Bu mucizevi sözleşmeye göre belirlenen Ankara Hızlı Tren Garı Hazine Yolcu Garantisi tutsa da tutmasa da Hazine bu holdinglere ödeme yapıyor. Hani geçmediğimiz köprünün parasını ödemiyoruz ya bunda öyle değil. O hızlı trene binsek de Hazine para ödüyor binmesek de.

2020 yılında Ankara Hızlı Tren Garı’nı kullanan yolcu sayısı 1.091.881, Hazine’nin bu sözleşme uyarınca o yıl için vermiş olduğu yolcu garantisi 5.000.000 yani buna göre gelmeyen yolcu sayısı 3.908.119 kişi sadece bu yıl için ise Hazine’den yapılan ödeme 8 Milyon 850 Bin Dolar, yani yapılan hesap hatası %78.

2021 yılında Ankara Hızlı Tren Garı’nı kullanan yolcu sayısı 1.093.790 , Hazine’nin bu sözleşme uyarınca o yıl için vermiş olduğu yolcu garantisi 8.000.000, geçen sene yapılan hesap hatası göz ardı edilmiş ve garanti yükseltilmiş, buna göre gelmeyen yolcu sayısı 6.906.210 kişi sadece bu yıl için ise Hazine’den yapılan ödeme 14.6 Milyon Dolar, bahsi geçen sene için yapılan hesap hatası ise %86. Böyle bir hata ülke yönetilirken yapılabilir mi? Hangi şirketin, hangi holdingin başında olursanız olsun bu denli hesap hatası yapan birini iş yerinizde çalıştırmaya devam eder misiniz ki biz koca bir devletin yönetiminden bahsediyoruz.

İşte devletle bu şirketlerin arasındaki bu sözleşmeyi mucizevi yapan noktaya gelelim. Sene 2018. Ankara Hızlı Tren Garı için Hazine’nin vermiş olduğu yolcu garantisi 2.000.000, Garı kullanan yolcu sayısı o yıl için 2.497.861 kişi, fazla gelen yolcu sayısı 497.861 kişi. Hazine bu yıl için, hedef tutmasına rağmen yine bu holdinglere 3.833.737 Dolar ödeme yapmış.

Bu mucizevi sözleşmeye göre Hazine, bu holdinglere garanti kapsamındaki gelmeyen yolcu başına 1,5 Dolar+KDV, fazla gelen yolcu başına ise 50 Sent+KDV ödüyor. Vallahi bu mucizevi sözleşme karşısında havayollarını yapan, köprüleri yapan şirketler bile şaşkındır eminim. Yani hedef tutsa da para ödüyoruz, tutmasa da para ödüyoruz. Kimsenin aklına gelmeyen bunların aklına gelmiş, vatandaş olarak biz ise bu mucizevi sözleşme karşısında haklı bir akıl tutulması yaşıyoruz.

Bu mucizevi sözleşme karşısında her şart ve koşulda kaybeden yine halk oluyor, yine bizler oluyoruz. Ülkede mucizeler bitmiyor. Ama tüm bu mucizelerin kaybeden tarafı hiç değişmiyor. Yani uzun lafın kısası, ülkenin geldiği bu noktada bu halka mucizeler bile zarar…

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın…

Bu yazı toplam 977 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar