Mudurnu’da Ahilik Kültürü ve Ekoturizm

            05.10.2005

Geleneği göreneği, hanı hamamı, camisi türbesiyle taşı toprağı buram buram tarih kokan ilçemiz Mudurnu’da ahilik ve ekoturizmin 4. Şenlikleri yapıldı.

Çeşitli Medeniyetleri bünyesinde toplayan ilk yerleşim yeri Mudurnu; Anadolu’nun Türkleşmesinde önemli rol oynamış. Doğa güzellikleri içinde tarihi yapıtlarıyla müze konumunda olan Mudurnu’da yaşam bir başka sıcaklıktadır. İnsanların işledikleri oyalar gibi zarifliği, misafirperverliği, sıcak kanlı ve sevecenliğinin yanında geçirdikleri ekonomik sıkıntıların yeni uğraşlarla aşmasını bilen yaratıcılıkta arayan araştıran insanların bu özellikleri belki de geleneklerine bağlı oluşlarındandır.

Şenliklerin yapıldığı alanda gözümüze çarpan Mudurnu esnaflarının hazırladığı “Ahilik emek ve sermayenin barışıdır” pankartı. İşçi ve işveren arasındaki barışık olmanın mesajı umarım yerine ulaşır.

Ankara’dan gelen mehteren takımı eşliğinde kaymakamlık önünden yürüyüşe geçen kortej tören alanına geldi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra protokol konuşmaları başladı. İlk söz Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Sn. Nihat Alpat Öztürk’ündü. Ahiliğin tarihi gelişimini, önemini, günümüzdeki durumu hakkında güzel bilgilendirmesi oldu. Sn. Öztürk konuşmasında Ahiliğin; kardeşlik, mertlik, yiğitlik, yardımseverlik, misafirperverlik,dürüstlük ve vatanseverlik olduğunu söyledi.

Bugünkü esnaf odalarının Ahilik tohumlarının filizlenmesiyle oluştuğunu, her birimizin Ahilik ülküsüyle dolu dolu olmamız gerektiğini, işini iyi yapmanın, güzel ahlaklı olmanın, kendisi için olduğu kadar başkaları için de yaşamanın temel öğretisinin Ahilikten geldiğini anlattı.

Ahilik geleneğinde; harama bakmanın, haram yeme içmenin, yalan söylemenin, büyüklerden önce söze başlamanın, yanlış ölçmenin, noksan tartmanın, olmadığını. Güçlü iken affetmesini bilen, kendi muhtaç olsa da başkalarına verebilen, doğru, sabırlı ve dayanıklı olmanın yanında Eline, Beline ve Diline sahip olabilme erdeminde olma özellikleri vardır dedi.

Günümüzde Ahilik teşkilatının yeri 3600 meslek Odası, 82 Birlik ve 13 Mesleki Federasyonu bir arada toplayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu almıştır.

Unutulmasın ki Ahilik kültüründe kardeşlik, arkadaşlık, yarenlik, dostluk, yiğitlik ve dayanışma vardır dedi.

Mudurnu Belediye Başkanı Sn. Metin Soygör: Mudurnu Ahilik geleneğinin yaşatılıyor olması Mudurnu insanının örnek dayanışmasının, çalışkanlığının, birlik ve beraberliğin yaşatılıyor olmasından belli idi. Tarihi konaklarının hizmete sunulması, yeni el sanatlarının ortaya çıkarılması ekoturizme verdiği önemi ortaya koymaktadır. Her geçen yıldan daha görkemli olarak bu festival devam edecektir. Mudurnu yeni kimliği, yeni görünümüyle layık olduğu yeri bulacaktır dedi.

Kaymakam Sn. Suat Yıldız: Bu milletin tarih bilinci insanlığın başlangıç tarihine kadar uzanır. Ahilik kültürünün toplum yaşamında yaşatılması gerek. İş yerleri hem meslek hem kültür değerlerinin öğretildiği yerdir. Mudurnu bunun en güzel örneğidir dedi.

Sn. Kaymakamın Delice’ye atandığını öğrendik. Kendisine yeni görevinde başarılar dilerim.

Bu yazı toplam 1061 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.