Mudurnulular Derneği’nden sorunlar ve çözümler

Mudurnulular Derneği’nden sorunlar ve çözümler

Bolu Mudurnulular Derneği Başkanı Celalettin Çelebi düzenlediği basın toplantısı ile Bolu ve Mudurnu’da ki mevcut sorunları ve çözümleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

​​Mudurnulular Derneği Başkanı Celalettin Çelebi, dernek binasında düzenlediği basın toplantısı düzenledi. Bolu ve Mudurnu’da ile ilgili sorunları dile getiren Çelebi, bu sorunların çözümü konusunda Mudurnulular Derneği olarak ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Madde madde Mudurnu ve Bolu sorunlarını ifade eden Çelebi; “Mudurnu yolu on yıllardır yapılamayan bir yol. Biz boğaza tüp geçit yapan, asma köprüler yapıp kıtaları birbirine bağlayan, granit dağları delip tüneller yapan bir ülkeyiz ama ne hikmetse Mudurnu yolu yapılamıyor. Mudurnu yolu ulusal bir yol Göynük, Beypazarı, Nallıhan, Ankara, Taşkesti ve E1 yolu ile İstanbul yolu buraya bağlıdır. Bu yolun yapılmasında ülkemiz ve bölgemiz için büyük yararlar vardır. Mudurnu Devlet Hastanesi yılan hikayesine döndü sen, ben derken on yıllar geçti. Şu an hastane inşaatı başladı ama yer konusu bence çok yanlış, neden derseniz onca yer varken Mudurnu’nun en dar bölgesinde kayaları dağı kırarak çalışma yapılıyor. İleride park sorunu çıkacak. Hastaneyi büyütme olanağı olmayacak. Bilindiği gibi Mudurnu tavukçuluğun Başkenti Mudurnu’muzda 72 köy var her köyde onlarca kümes var. Ayrıca büyük şirketlerin yüzlerce milyon kapasiteli kümesleri var. Artık Mudurnu bunca yükü kaldırmamaktadır. Ekolojik olarak Mudurnu bitme noktasına gelmiştir. Mudurnu’da kümes atıkları kendi başına bir sorun çevresel ve ekolojik olarak Mudurnu topraklarının, yer altı sularının ve üst floranın yok olması an meselesidir. Mudurnu Termal sular bakımından çok zengin, Babas kaplıcaları yüzyıllardır şifa merkezi olmuş, son yıllarda yapılan tesisler çürümeye yüz tutmuş. Bakımsız, temizlik ve hijyen yok bir halde Mudurnu’nun yüz karası olmuş diyebiliriz. Mudurnu tarih, kültür, doğa, inanç ve termalin olduğu dünyadaki ender kentlerdendir. Mudurnu mimarisi eski konaklar evler içinde oturan olmadığından dolayı veya doğal nedenlerde dolayı yok olmaktadır. Bir önce kinin olduğu düşünülmeden 230 bina onarılmalıdır. Mudurnu tarih boyunca ilim, irfan, bilim ve inanç merkezi olmuş. Halveti inancının en yoğun olduğu yerlerdenmiş Osmanlı devletine uzun yıllar hizmet etmiştir. Mudurnu’da otopark sorunu nasıl çözülür birçok yöntem var. Pazar yerinin düzenlenmesi, itfaiye meydanında çalışmalar yapılabilir. Mudurnu 5000 nüfuslu bir kent ama 4.TOKİ’ler yapıldı.1200 e yakın daire var. İnsanlar buralara taşınıyor. Mudurnu merkezde ki evler boşalıyor. Aileler gelirlerini TOKİ ye yatırıyor harcayacak para kalmıyor. Esnaf ve üreticiler zor durumda” şeklinde konuştu.

Bolu ile ilgili sorunlar

Mudurnu sorunlarının ardından Bolu ile ilgili sorunları da belirten Çelebi “Bolu da Abant, Yedigöller, Gölcük, Aladağlar, Kartalkaya gibi yerlere milyonlarca ziyaretçi geliyor fakat bu ziyaretçiler şehir merkezine uğramıyor. Ziyaretçilerin Bolu şehir merkezine uğramaları dolaşmaları için müze, yerel aktiveler gibi cazibe merkezleri oluşturulmalı. Bolu’da şehir içi ağaçlandırmada bölgemize özel ağaçların dikilmesi daha ekonomik ve şehrin kültürel yapısını doğasını ön plana çıkartacaktır. Bolu da şehir içi trafik için çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bolu’ya gelen ziyaretçiler şehir merkezine giremiyor. En azından Kızılay parkına katlı otopark yapılarak bu sorun hafifletilebilir. Bolu’da alt yapı galeri sistemi içine alınmalıdır.  Milli parklar Bolu halkına %50 indirimli olmalı ve 14 plakalı araçlara %50 indirim yapılmalıdır. Bolu yeni tarım politikaları belirlenmesi organik pazarlara hitap etmesi ve Bolu has(ÖZEL) bir tarım politikası belirlenmelisi gerekmektedir. Salep doğamızda bolca bulunan bir bitkidir. Bunun tarımı ön plana çıkartılmalıdır. Salep Pazar sorunu olamayan bir bitki, masrafsız ve ilaç istemiyor. Su sorunu yok çünkü kış mevsiminden sonra oluyor mayıs ayında hasat yapılıyor. Her köye çöp toplama sistemlerinin kurulması çevrecilik ile ilgili çalışmalar yapılması gerekmektedir. Konu ile ilgili Bolu İl Özel İdaresi belediyelerle ortak çalışma yapabilir. Bunlar tartışılarak araştırılarak kalıcı, halkın yararına çözümler üretilebilir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum