Müftümüzün konferanslarında tatil bitti-3

            27.08.2004

DEPREMDEN SONRA NELER YAPMALIYIZ? İbret almak-sabırlı olmak-dua-tevbe ve istiğfar-dayanışma ve yardımlaşma.

İBRET ALMAK: Kur’an akıl sahibi insana, kainatta olup bitenlerle, çevresindeki eşya ve olaylara bakarak ibret alıp ders çıkarılmasını emreder.

İnsanları kulluk etsinler, vahyine uysunlar, dünyayı maddi ve manevi olarak imar etsinler, adaletle hükmetsinler, güzel işler yapsınlar diye yaratan Allah, kendi kanunlarını bozanları zaman zaman cezalarıyla terbiye etme cihetine gitmiştir.

Tekrar edelim ki, eski milletlere umumi azaplar verilmiş. Ancak sevgili Peygamberimizin gelmesinden sonra toplu cezalar ve toptan imhalar olmayacaktır.

SABIRLI OLMAK: Müslüman, başına gelen her olayda bir hikmetin bulunduğunu, ilk bakışta aleyhinde gibi görünen hususlarda bile Allah’ın kendisi için hayır murat ettiğini düşünmelidir.

TEVBE VE İSTİĞFAR: Müslümanların başına gelen her tür musibet ve hataların affı için vesile olacağı Peygamber tarafından müjdelenmiştir.

DUA: Dua ibadetlerin özüdür. Dua insanların mutlak güç sahibi Allah’tan yardım istemeleri demektir.

TEVBE VE İSTİĞFAR: Tevbe ruhumuzu arındırmanın bir yoludur. Kur’an ameli her ne olursa olsun, herkesi hiçbir ayırım yapmadan tevbeye davet etmektedir. (Nur 59) Bu davet hiç günahı olmayanları da kapsamaktadır.

DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA: İnsan sevincini ve kederini paylaşmak ister. Sevinçler ve mutluluklar paylaşılınca azalır, üzüntüler de paylaşıldıkça azalır.

Sadaka, Allah’ın gazabını teskin eder ve kötülüğü giderir. Kur’anı Kerim insanların kardeş olduklarını önemle vurgular. Müslüman Müslümanı terketmez,onu yalnız bırakmaz.

FELAKETLERLE BAŞA ÇIKMADA DİNİN ROLÜ: Dini inançlar, doğal afetler stresinin daha az hissedilmesine ölüm, yaralanma ve kayıpların daha çabuk kabullenilmesine olumlu katkılarda bulunur.

İnançlar insanlara umut aşılar. İnsanların zorluklarına dayanma gücünü artırır. İbadetler toplu olarak yapıldığında, dini motifli bir dayanışma ve paylaşma meydana gelir. İnanç, iyimserlik açısından önemli bir unsurdur. Dini inançlar insanlara umut verir. Dini inançlar hayata küsmemeyi, ona umutla bakmayı öğütler.

Tüm bu felaketlerin sonucunda kendisine yardıma koşan insanların varolduğunu gören felaketzedeler, güven duygusu ile birlikte yalnızlık ve çaresizlikten kurtulma hissi yaşar.

Sonuçta dine dayanmanın, sarılmanın doğal felaketler açısından büyük önemi vardır.

Yüce Allah ülkemizi, milletimizi ve bütün insanlık alemini her türlü afetten, kaza ve musibetten korusun diyerek sözlerini sonlandırdı.

Bu yazı toplam 678 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.