Mühendisler 5 kat istiyor

Mühendisler 5 kat istiyor

Deprem bölgesinde yer alan ve yaşadığımız depremlerde can ve mal kaybına uğrayan bir il olarak, ilimizde kat sınırlaması olup olmaması konusunda oldukça yoğun tartışmalar yaşanıyor. Halk ve deprem uzmanları, Bolu’ya 3 kattan

Deprem bölgesinde yer alan ve yaşadığımız depremlerde can ve mal kaybına uğrayan bir il olarak, ilimizde kat sınırlaması olup olmaması konusunda oldukça yoğun tartışmalar yaşanıyor. Halk ve deprem uzmanları, Bolu’ya 3 kattan fazla bina yapılmaması gerektiğini belirtirken, bu binaları inşa eden inşaat mühendisleri 3 kat sınırlandırmasının saçma olduğunu söylüyorlar.

Yaklaşık bir aydır, binalardaki kat sınırlamasının, 3 kattan 5 kata çıkartılmasıyla ilgili olarak Belediye Meclisi'nde yapılan tartışmalarla ilgili olarak, geçtiğimiz günlerde Bolu da ikamet eden vatandaşlarımızla görüşmüş ve konuyla ilgili olarak düşüncelerini almıştık.

Şimdi ise, konu hakkında düşüncelerini aldığımız inşaat mühendisleri ve mimarların görüşlerine gazetemizde yer veriyoruz.

Mehtap Özcan Mısırlıoğlu; "Şehir Merkezi’nde kat sınırının kalkması lazım"

Mimar mühendis olan Mehtap Özcan Mısırlıoğlu, konu hakkındaki düşüncelerini şu şekilde ifade etti; "Biz mimar ve mühendisler olarak daha önce meslek odalarımızla bir araya gelerek, bu konuda ortak bir görüşe varmıştık. Bu görüş de 3 katın artırılabileceğiydi. Biz depremden önceki imar prosedürüne uyulmasını istiyoruz. Yani parselin kaldırabileceği katta bina yapılmalı. Yerleşik toplu konut alanlarında eğer her bina 3 katsa, yine 3 kata devam edilebilir. Mesela kalıcı konutlara 5 katlı bina yapmak görüntü açısından iyi olmaz. Asıl olan siluetinin bozulmaması. İki tane 5 katlı binanın arasına 3 katlı bina yapmak, hem binaları kötü gösterir, hem de deprem esnasında bu binalar birbirinin yıkılmasını sağlayabilir. Halkın depremden korkmasından dolayı 3 kat denildi. Fakat bizler teknik adamlarız. Geçerli önlemler alındıktan sonra, istediğiniz katta bina inşa edebilirsiniz. Özellikle şehir merkezindeki kat sınırının kalkıp, 5 katlı binalar yapılması gerekir. Eğer inşaat alanı olarak yeni parseller açılırsa, buraya yeni 2 ya da 3 katlı binalar da isteğe bağlı olarak yapılabilir."

Murat Söylemez; "Kat sınırlaması yanlış"

Murat Söylemez ismindeki inşaat mühendisi ise, "3 katın 5 kata çıkartılması gerekiyor. Çünkü kat sınırlaması yanlış, bir zemin kaç katlı binayı kaldırırsa o kadar katlı bina yapılabilir. Mesela arsa 7 katı kaldırabiliyorsa, 5 kat değil 7 kat binada inşa edilebilir. Şehir Merkezi’ndeki binaların düzgün bir yapı teşkil etmesi gerekir. Bir bina 5 katlıyken, yanındaki 3, onun yanındaki 4 katlı olmamalı. Hepsinin bir boyda olması gerekir. Onun için gerekli önlemler alındıktan sonra kaç kat yaparsanız yapın, binaya bir şey olmaz. Binanın katına değil, sağlamlığına bakmak gerekir. Sağlam olmadıktan sonra 2 katta yıkılır, 5 katta" şeklinde konuştu.

Ali Sarıgül; "Belediye’nin 3 kat sınırlaması koyması yanlış"

İnşaat Mühendisi Ali Sarıgül ise, düşüncelerini şu şekilde ifade etti; "Geçtiğimiz gün Bolu'ya gelen ve depremle ilgili olarak bir konferans veren Ahmet Ercan, bizim mesleğimizden değil, ancak bize yardımcı olan bir meslek dalında uzman. Gazeteler son zamanlarda bu konuyu işliyorlar, ancak konuyla hiçbir ilgisi ve bilgisi olmayan vatandaşlarla görüşüyorlar. Oysa işin uzmanı biziz. Belediyenin 3 kat sınırlaması koyması saçma, 5 kat yapılabilecek yerlere 5 katlı binalar yapılmalı. 3 kat yapılabilecek yere 5 katta yapabiliriz, yeter ki zemini sağlamlaştıralım. 1997 yılında afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkındaki yönetmelik zaten gerekenin yapılmasını sağlıyor. Çünkü bina kaç katlı olacaksa ona göre perde kalınlığı ve âdeti değişiyor. Yani yeni yapılan binalar depreme çok dayanıklı. Onun için kat sayısına takılmamak gerekir."

Muhsin Demir; "Halk psikolojik olarak korkuyor"

Muhsin Demir ismindeki inşaat mühendisi ise, "1999 depremlerinin ardından, yıkılmayan 5 katlı binalara nasıl sağlamdır diye ruhsat verilmişse, yeni yapılacak olanlara da izin verilebilir. Mevcut 5 katlı binaları zemin nasıl taşıyorsa, yeni yapılacak olanları da taşır. Halk psikolojik olarak korktuğu için, fazla katlı binalarda oturmak istemiyor. Zaten herkes tek katlı, bahçeli evlerde oturmak ister. Ancak bu mümkün değil. Üstelik eski binalarla yeni binalar arasında epeyce fark var. Yeni binalar artık daha sağlam yapılıyor" şeklinde konuştu.

Atilla Uçar; "3 katın artırılmasında sorun görmüyorum"

Atilla Uçar isimli inşaat mühendisi ise, konuyla ilgili olan düşünlerini şu şekilde açıkladı; "Katların artırılmasında her hangi bir sorun görmüyorum. Çünkü yönetmelik değiştiği için, artık binalar daha sağlam yapılıyor. Deprem zamanında korkulduğu için 3 kat denilmiş, ancak bunun değiştirilmesi gerekir. Kendi kişisel fikrim de, 3 katın artırılması yönünde. Bunun nedeni; hem teknik açıdan mümkün olması, hem de yeni yönetmelikten dolayı."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.