Mustafa Nuri Gürsoy

Mustafa Nuri Gürsoy

Muhlis bir fotoğrafın açılımı

İnternet ortamında yayın yapan yerel bir gazetemizde…“Ak Parti genel başkan yardımcısı arkasında oturmuş başı örtülü, muhlis, saf, bakışlarında itaatkâr ve teslimiyetçi ifade bulunan partili kadınların oluşturduğu fonun önünde yer alan resmin altında” diye başlamış köşe yazısına..ismi “karanlıkta yol gösteren” anlamına gelen yazarımız.

Fotoğrafa baktım…Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç'in arkasında oturduğu iddia edilen kişilerin_kadınların oturmadıklarını… Sayın Denemeç dahil herkesin ayakta durmakta olduklarını fark ettim.

Üstelik oturan ile ayakta duran noktasında… ayırt etme sorunu çeken bu yazarımızın…. fotoğraf üzerinden, arka planda bulunan kişilere; özellikle hem cinslerine…. fiziksel, sosyal ve psikolojik yapıştırmalar yapma gayretlerini….. anlatmak istediği konuya giriş yapabilmenin rampası olarak yorumladım.

Yazının genel mahiyetine bir eleştiri… vurgulanmak istenen konuya bir şeyler katma gayretim olmayacak… (sıcak ve oval ofis betimlemesi güzeldi.)

Yazmak kadar okumanın….Bakmak kadar görmenin önemine vurgu yapmak…. bir uzun makale yazmak içimden gelmiyor nezaketen..

Fotoğraf karesinden bir dizi yazı çıkabilir…. Üzerinden doğru yanlış kurgularla her yöne… isme bir sürü yazı çakabilir…. fotoğrafın görünen halinden başka şekilde görünmesini dahi sağlayabilirsiniz…. kaleminizin gücü ölçüsünde…. buna inanırım…

Nitekim… kafalarına fosfor bombası yağan anneler gibi aynı düşünen, giyinen, inançlı kadınlarım… diye iç geçirmiş hem cinslerine.. dokundurmuş.. sitem etmiş…

Ve… Fakat… üzülür müdahil olurum.

Başı örtülü… muhlis… saf bakışlarında… itaatkar ve teslimiyetçi ifade bulunan partili kadınların,Ulu Önder Atatürk'ün ve şehitlerimizin manevi huzurunda o esnada (fotoğrafın çekildiği an) saygı duruşunda bulunuyor olmasınlar.

Ayakta duran bu topluluğun… toplantının başında gerçekleştirilen saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı'nı söylediklerini tahmin edebiliyorum…

Yüzlerinde tespit edilen o.. itaatkar_ teslimiyetçi_ saf_ muhlis bakışların; saygı duruşunun ritüel'inden kaynaklanıyor olabileceğini neden hesaba katamadınız.

Kafanızda eğer önceden oluşmuş_ oluşturduğunuz bir fotoğraf var ise; önünüze koyulan_bırakılan fotoğraf ne olursa olsun öndekini de…arka plandakini de görmek istediğiniz şekliyle görür…..

kafanızda var olan şekliyle renklendirir…. kadrajını da….ISO rakamlarını da kendinize göre ayarlarsınız.

O zaman renkli sözcükler inançsız…. okuduğunuz o kadar roman…. hikaye ve içinde var olan kahramanlar ihanet kokar.

Fakat… ilk yazınızı gazetede okuduğumda maharetli bir kalemin sinyallerini ve konuk ama konuk olmayacak kadar kalıcı bir yazı dili ile buluştuğumuzu düşünmüştüm.

Ancak bu defa…. sadece fotoğraf üzerinden ve o fotoğrafı tam görmeden yazılanların hayal kırıklığı yarattığını söylerim.

Sözcükler mi fotoğrafa… fotoğraf mı anlatılmak istenene ihanet etmiş.. ona daha sonra karar verebiliriz.

Çok ciddi ve önemli olarak bahsettiğiniz fosfor bombaları betimlemeniz.. bu gayri ciddi yaklaşım ve fotoğrafı yanlış okuma gayretleriniz; bir güzel konuyu heba etmiştir.

Fosfor bombaları üzerinden yazmak istediğiniz güzel olabilecek yazınız… teşbih ve kurgu telaşınızdan…. üzerimde… Suat Derviş'in Fosforlu Cevriye etkisi dahi yaratmadı.

Halbuki TV'de izlediğim haberlerde… Fosfor bombalarının TV görüntüleri dahi insanın yüreğini yakmaya yetebiliyordu.

“Muhlis, (muhlise olmalıydı) “itaatkâr ve teslimiyetçi ifade bulunan partili kadınların” oluşturduğu fotoğrafa birlikte bakalım..

Saygı ritüel'indeki bu insanlara…

Saf ve muhlis bakışlara biraz daha nezaket…

19.11.2009

Bu yazı toplam 1471 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.