'Muhtarlar cesur olun' dedi

'Muhtarlar cesur olun' dedi

Abant Tabiat Parkı'nda uygulanacak olan Uzun Devreli Gelişim Planı hakkında dün bir sunum yapan İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman, yayla evlerinde yaşanan yasal süreçle ilgili bir açıklama yaparak, muhtarları cesaretli olmaya çağırdı.

İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman, yayla evleri ile ilgili yaptığı açıklamada, bu alanların Çevre ve Orman Bakanlığı'na ait olduğunu söyleyerek şu açıklamayı yaptı: “Bolu'nun en büyük problemlerinden biri, yayla problemi. Abant içinde bulunan yaylaların yüzde 80'i, şu an mahkemelik ve mühürlü durumda. Bunun çözümü için iki hafta önce muhtarlarla bir toplantı yaptık. Bunu muhtarlara aktardım. Kendilerine sizden cesaretli birkaç arkadaş istiyorum, bu işe bir an önce başlayalım dedim. Yapacağımız işlem şu. Buranın imar planı yapılmış. Evlerin yerleri de belli, yolları da belli. Bu projeyi Mimarlar Odası yapmış daha önce. Bu yerlerin sahibi Çevre ve Orman Bakanlığı. Bu alanlar vatandaşa ait değil. Ben dedim ki bu projeyi çizelim, bakanlığa müracaat edelim. Daha sonra yapılacak olan bu yerlere ruhsat alacağız, ama bakanlık adına alacağız. Bunları daha sonra köy tüzel kişiliğine devredeceğiz. Muhtarlar korktu. İsteyeceğimiz meblağ çok bir şey değil, sembolik bir rakam talep edeceğiz.

Biz bu yerleri bakanlık adına kiraya vereceğiz. Köy tüzel kişiliğine devretmemizin nedeni ise bunu vatandaşın başkalarına kiraya vermesini engellemek. Denetimlerini muhtarlar sağlayacak. Muhtar bu evleri vatandaşa kiraya verecek. Başka türlü bu yerlerin yasal hale gelmesi mümkün değil. Muhtarlara gelin birkaç örnek yapalım. Biraz cesaretli olmalarını istedim. Proje hazır, ya kendileri yapar ya da biz yaparız. Bura da sonuçta ben oturmayacağım.”


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.