MÜZAKERELER BAŞLIYOR AMA, SİYASİLER BİRBİRİNDEN FARKLI KONUŞUYOR... "AB HEYECANI"

MÜZAKERELER BAŞLIYOR AMA, SİYASİLER BİRBİRİNDEN FARKLI KONUŞUYOR...

"AB HEYECANI"

Avusturya’nın direnişine rağmen müzakereler başlıyor. Ancak birkaç yıl önce büyük çoğunluğun hemfikir olduğu AB konusunda, şimdi ciddi muhalefet var. Müzakerelerin başlaması ile ilgili görüşlerini aldığımız siyasi partilerin

Avusturya’nın direnişine rağmen müzakereler başlıyor. Ancak birkaç yıl önce büyük çoğunluğun hemfikir olduğu AB konusunda, şimdi ciddi muhalefet var. Müzakerelerin başlaması ile ilgili görüşlerini aldığımız siyasi partilerin il başkanları, farklı yorumlar getiriyor.

Yıllardır Türkiye'nin gündeminde olan ve günlerdir, hatta haftalardır onunla yatıp kalktığımız Avrupa Birliği ile ilgili olarak, siyasi parti Bolu İl Başkanları düşüncelerini açıkladı. Siyasi partilerin bazıları, AKP'yi teslimiyetçi olmakla suçlarken; bazıları ise Avrupa Birliği'nin kurtuluş yolu olmadığını söyledi. AK Parti Bolu İl Başkanı Fatih Metin, “Bu saatten sonra AB'ye girip girmememiz önemli değil” şeklinde konuşurken, CHP Bolu Merkez İlçe Başkanı Tanju Özcan ise, “Bütün bunlar kandırmaca” dedi.

ASIL VİRAJ DÖNÜLDÜ

42 yıllık serüvenin AK Parti hükümeti zamanında hız kazanarak bir neticeye vardığını ifade eden AK Parti Bolu İl Başkanı Fatih Metin; “Avrupa Birliği'nde alınan sonuç Türk milletinin zaferidir. Türk milleti AB sürecindeki kadar, hiçbir zaman Avrupa ülkelerinde konuşulmamıştı. Avrupa ülkelerinin Dışişleri Bakanlarının hepsi Türkiye'yi konuştu. AB'ye girip girmememiz bu saatten sonra önemli değil. İstediğimizi aldık diye düşünüyorum. AB sürecinde yapacağımız işler, Türkiye'nin önünü açacaktır. Asıl önemli viraj dönüldü, önümüzde rahat bir yol var. Biz de bu yolda devam edeceğiz. İslam dünyası da, bu gelişmelerden oldukça memnun. Onlara da önder olacağız“ dedi.

42 YILLIK UĞRAŞ BOŞA GİTTİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bolu Merkez İlçe Başkanı Tanju Özcan ise, AB ile ilgili olarak şunları söyledi; “Bütün bunlar kandırmaca. Tansu Çiller'in dönemindeki Gümrük Birliği'nde olduğu gibi, 3 Kasım'da da kandırılıyoruz. Katılım ortaklığı belgesinin hiçbir yerinde tam üyelik ifadesi geçmiyor. Sadece katılım amaçlanmaktadır diyor. Hatta katılımda da, AB'nin hazmetme kapasitesinin etken olacağı söyleniyor. Müzakerenin herhangi bir aşamasında, AB ben bu işten vazgeçtim diyebilir. AB, Türkiye'deki tarıma hiçbir zaman destek vermeyeceğini söylüyor. CHP açısından, hükümet teslimiyetçi bir politika izledi ve hem kendini hem de Türkiye’yi yükümlülük altına soktu. Yani 42 yıllık uğraş, boşa gitti.”

TAVİZLER OLMASAYDI, DAHA İYİ OLACAKTI

Müzakerelerin başlatılmasını büyük bir coşkuyla karşıladıklarını belirten Doğru Yol Partisi (DYP) Bolu İl Başkanı Adem Gümüş ise, “Daha önce hükümetin verdiği tavizler var, bu tavizler olmasaydı daha iyi olacaktı. İleriki günlerde tavizler ön plana çıkartılacak ve AB'ye girmemiz uzayacak. Her şeyden önce ulusumuzun çıkarları ve halkımızın onuru çok önemli. Başımız dik olarak AB'ye girmek istiyoruz. Hükümetin fazla esnek davranması, AB ülkelerinin Türkiye'den beklentilerini artıracaktır. Türkiye üniter bir yapıya sahiptir, bunun bozulmamasını istiyoruz. Özerklik laflarına hükümetten tepki gelmemesi ise kötü bir şey” dedi.

SONU BELLİ OLAN TİYATRO OYUNU OYNANIYOR

Geçtiğimiz hafta sonunda yapılan Ankara Mitingi'nde, AKP Hükümeti'ne seslenerek daha fazla taviz vermemelerini istediklerini belirten Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bolu İl Başkanı Mansur Şen, AB ile ilgili bir tiyatronun oynanarak Türk halkının kandırıl-mak istendiğini söyledi. Şen, konuşmasına şu şekilde devam etti; “Teslimiyetçiliğe dayalı sanal AB siyaseti ve serüveni, Türkiye'yi bir bataklığa sürüklüyor. Türkiye'nin önüne öyle şeyler koyacaklar ki, bizimle oyun oynayacaklar. Şu anda da, sonu belli bir tiyatro oyunu oynanıyor. AKP hükümeti, sırtını AB'ye dayayıp politika yapmaya çalışıyor ve bizleri bu masallarla oyalıyor. AKP'den görüşmeleri terk etmesini istiyoruz.”

KOCAMAN BİR YALANDAN İBARET

Avrupa Birliği'nde işçi, emekçi ve köylülerin haklarının geliştirilmesi için tek bir önerinin dahi olmadığını belirten Emeğin Partisi (EMEP) Bolu İl Başkanı Sedat Bayram ise; “AB; bu durumun tam tersi, emeğiyle geçinen insanların bugün kullandıkları hakların boğazlanmasına yol açacak maddelerle dolu. Türkiye'nin işçi ve emekçileri, hak ettikleri demokrasiyi kuracak yetkinliktedirler. AB emperyalizminden, refah, demokrasi, barış ve özgürlük beklemek, ölü gözünden yaş beklemek kadar ahmakçadır ve kocaman bir yalandan ibarettir. Türkiye'de 2.Dünya Savaşı sonrasında egemen sınıf ve güçlerin emperyalistlere, işbirlikçi ve uşaklık iştahları platonik aşk olmaktan çıkmış, pratik yaşam haline gelmiştir. AB görüşmeleri de bunun yeni bir aşamasıdır. Gelir dağılımındaki uçurumun büyüdüğü, açlığın, sefaletin, işsizliğin, yoz ve çürümüş kültürün daha fazla sürme olanakları yoktur” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.