Nasıl bir Demokrat Parti istiyorlar?

Nasıl bir Demokrat Parti istiyorlar?

Abbas İnceayan iki dönem Anavatan Partisi'nden Bolu Milletvekili oldu. Meclis Başkanlık Divanı Katip üyeliği ve değişik meclis komisyonlarında da görev yapan Abbas İnceayan, şuanda hiçbir siyasi partinin üyesi değil. Bir dönem Bolu'nun en önemli siyasal kimliklerinden olan Abbas İnceayan ve DYP Eski İlçe Başkanı Ahmet Kartepe ile Demokrat Parti ve DP'nin Bolu'da yeni oluşumunu değerlendirdik.

Abbas İnceayan gazetemize yaptığı açıklamada, “Demokrat Parti'nin orta sağ ve merkezdeki boşluğu gidereceği konusunda tereddütlerim var. Bu kaygımın temel sebebi parti merkezindeki oluşum ve bu durumun zor olacağına inanıyorum. Tabi bu durumu etkileyen diğer nedenler de var. Ekonomik krizin dar gelirli bütçeleri iyiden iyiye vurması nedeni ile vatandaşın karnını doyurma telaşına düşmüş durumda. Vatandaş siyasetten uzak duruyor ve şuan iktidardakiler dâhil siyasilere inanmıyor” dedi.

CİNDORUK DANIŞMAN OLARAK KALSIN

İnceayan sözlerine şu şekilde devam etti: “Kitlelerin yaşadığı apolitik pozisyon sebebi ile yeni siyasi oluşumlar filiz vermekte güçlük çekebilir. Siyasi olarak yeni bir durumun ortaya çıkabilmesi için yeni liderlere ihtiyaç var. Ne kadar tecrübeli demokrat olursa olsun, seçmen yeni yüzlere ihtiyaç duymaktadır. Cindoruk, Yılmaz, Çiller, Baykal hatta Erdoğan dahi eskimiş yüzlerdir.Ben Hüsamettin Cindoruk'un siyasi deneyimini kabul ediyorum ama, Cindoruk partiye daha fazla faydalı olması için danışman pozisyonunda faaliyetine devam etmesi daha uygun.”

ARKADAŞLARIMIZ ÖZVERİLİ İYİ NİYETLİ KADROLAR

Açıklamasının devamında atanan Demokrat Parti il teşkilat yönetimine değinen İnceayan, “Bolu'da yeni atanan kadroyu yakından tanıyorum. Arkadaşlarımız özverili, iyi niyetli kadrolar. Sancısız bir birleşmenin gerçekleşmesini sağlamışlardır. Bolu'da bir araya gelen her iki siyasi parti bileşenlerini kutluyorum. Birçok ilde yoğun tartışma ortamlarının ortaya çıkmasına neden olan bu süreç, Bolu'da karşılıklı iyi niyet çerçevesinde gerçekleşmesinden memnuniyet duyuyorum” dedi.

YENİ BİR SİYASİ PARTİ ŞART

İnceayan, aktif siyasete dönüp dönmeyeceği ile ilgili “Şuan hiçbir siyasi partiye üye değilim. Birkaç yerden aktif siyasete geri dönemem noktasında teklifler geldi. Tekrar siyasete dönüp dönemeyeceğim konusunda zaman diyorum. Zaman bu konuda belirleyici olacaktır. Yeni bir siyasi parti şart. Türkiye'de rüzgâr estirecek bir partiye ihtiyaç var. Bu siyasi rüzgârın belirtilerini taşıyan partilerden biri de Türkiye Değişim Hareketi. Türkiye değişim hareketi bu rüzgârı arkasına almaya aday görünüyor” dedi.

AK PARTİ DEMOKRATLIĞA SOYUNMUŞTUR AMA BAŞARAMAMIŞTIR

DYP Eski İlçe Başkanı Ahmet Kartepe konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Türkiye'de merkez sağın adresi Demokrat Parti'dir. Ama bugün AK Parti, Demokrat Parti'nin, yani merkez sağın temsilciliğini üstlenmiştir. Ama 8 senelik çalışmalarında şunu görmüştür; demokrasiyi savunan bir parti olmadığı ortaya çıkmıştır. Milli Görüşün gömleği ile gelip gömleği çıkardıktan sonra demokratlığa soyunmuşlardır ama bunu başaramamışlardır. Bugün vatandaşların en büyük beklentilerinden biri, insanlar arasındaki eşitliğin sağlanması. Ama maalesef Türkiye'de etnik ayrımcılık adı altında çeşitli sıkıntılar yaşamaktadır. Ekonomik durum malum ortadadır. İşsizlik ve istihdam sorunları her geçen gün daha işin içinden çıkılmaz hale gelmektedir.”

AK PARTİ MERKEZ SAĞIN TEK VARİSİ GİBİ HAREKET ETMEKTEDİR

Kartepe açıklamasının devamında, “Şu an insanlar gücün etrafında birleşmiş durumdadırlar.Maalesef şu an alternatif kişiler sahneye çıkmadıklarından dolayı,AK Parti merkez sağın tek varisi gibi hareket etmektedir. Demokrat Parti'nin yeni siyasi oluşumla birlikte ortaya çıkan bu duruma son vermesi gerekmektedir. Doğru Yol Partisi'nde 3,5 yıl İlçe Başkanlığı görevi yaptım. 199599 yılları arasında 4,5 yıl boyunca da gençlik kolları başkanlığı yaptım. Hemen hemen 15 sene aktif olarak yönetici konumunda görev yaptım” dedi.

120 BİN NÜFUSTAN 300 OY ANCAK ALINABİLDİ

Geçmiş dönemde yaşanan başarısızlıkların nedenlerine değinen Kartepe, “Ben bu partinin evladıyım ve ben bu partinin içindeyim. Tabi ki bu parti benim partim. Partimizin bugün bu hale gelmesinde en büyük etkenlerden biri yapılan hatalardır. Doğru seçimlerin yapılamaması, özellikle Bolu gibi taşra şehirlerde sevilen insanların, toplum tarafından kabul edilen insanların partinin başında olması gerekirken, maalesef tam tersi bir durum gerçekleşmiştir. En son yapılan seçimde 120 bin nüfusu olan Bolu'dan 280300 oy alınması durumu ortaya koymaktadır. Biz bu noktada genel başkandan samimiyet bekliyoruz” dedi.

GENÇ, DİNAMİK YÖNETİCİLER GÖREV ALMALIDIR

Kartepe, genel başkanlık durumu ile ilgili olarak da şöyle konuştu: “Hüsamettin Cindoruk'un ANAP'la birleşme süreci içerisinde çok ciddi katkıları olmuştur. Fakat bu süreçten sonra mutlaka Genel Başkan değişmeli, zaten Cindoruk'un söylemleri de bu noktadır. Yeni yapılacak kongrede genç, dinamik yöneticiler görev almalıdır. İlk etapta istenilen yere gelinmiştir. Demokrat Parti çatısı altında Doğruyol Partisi ve Anavatan Partisi birleşmiştir.”

OLUŞUM TAMAMLANDIKTAN SONRA YENİ İSİMLER GELMELİ

Bolu'daki mevcut teşkilat yapısını değerlendiren Kartepe, “Bolu'da gerçekleştirilen oluşum prosedür gereği oluşturulmuştur. Mevcut Anavatan Partisi ve Demokrat Parti'deki mevcut yönetimler birleştirildi ve Cevat Yılmaz başkanlığında bir yönetim oluşturuldu. Bu yönetimde Bolu'da birleştirici olması için bir araya getirildi. Ama bu görev tamamlandıktan sonra bu teşkilat içinde olacak olan insanlar yeni bir isim ortaya çıkarmalıdırlar” dedi.

PARTİ BİZİM KENDİ PARTİMİZ

Kartepe açıklamasını şu şekilde bitirdi: “Ben siyasette şuan işlerimin yoğunluğundan dolayı aktif bir görev almayı düşünmüyorum. İyi bir ekip olursa, bu konuda benden fikir istenirse ben de bu konuda gerekli görüşleri bildiririm. Ben partiye desteğimi mutlaka vereceğim. Parti bizim kendi partimiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.