NE DEDİLER?

NE DEDİLER?

BİNMİŞLER BİR ALAMETE GİDİYORLAR KIYAMETE

CHP İl Başkanı Tanju Özcan, “Başbakanın dediği şu içi boş bir söylem; artık daha çok muharip gazimiz olmasın, daha çok şehit ailemiz olmasın. Türkiye'de kan dökülmesin istiyoruz. Buna kim hayır diyebilir. Kan görmek istiyorum mu diyecek insanlar. Şehit cenazelerinden ben memnunum mu diyecek. Bu süreç böyle mi gitsin diyecekler. Bunu kimse söylemez. Aynı zamanda Gaziler Cemiyeti Başkanı bir şey daha anlattı. Kırmızı çizgilerden bahsetti. Yani siz muharip gazilere terör örgütü liderine af çıkartma hazırlığındayız, var mısınız buna diye sordunuz mu? Biz teröristleri affedip devlet memuru yapmaya hazırız. Buna var mısınız, destek veriyor musunuz dediniz mi? Veya biz Kürtçeyi devlet okullarında ders olarak okutmaya başlayacağız. Buna evet der misiniz diye sordunuz mu? Bunu sormadınız, bunları anlatmıyorsunuz da, sadece bir süreçten bahsediyor hükümet. Ancak bu sürece el ele tutuşmuş DTP Genel Başkanı, Başbakan, Abdullah Öcalan hep birlikte gidiyorlar bir yere. Binmişler bir alamete gidiyorlar kıyamete.”

KÜRT MESELESİ DİYE BİR MESELEMİZ YOK

Milliyetçi Hareket Partisi Bolu İl Başkanı Sabri Şatıroğlu, “Bizce 1000 yıldır kardeşçe geçinen bir millet hiçbir zaman ayrışmayı değil, birlikte yaşamayı, birlikte olmayı, iyi günde, kötü günde, savaşta ve barışta iç içe yaşamış ve aileler oluşturmuşuz.Bizim Kürt meselesi diye bir meselemiz yoktur. Ancak ülkenin bölünmesini, parçalanmasını,milletin ayrıştırılmasını isteyen bölücülerle bizim meselemiz.Bu nedenle Çanakkale'de,Kore'de, Kıbrıs'ta omuz omuza çarpışmış, birlikte şahadet şerbetini içmiş insanlarımızla, şehitlerimizle ve bugünkü KürtTürk ayrıştırmasını maalesef 36 etnik parçaya ayıran Başbakanımız, Türk Milletini de bu etnik parçalardan biri olarak göstermesi talihsizce bir açıklamadır.”

ZATEN DEMOKRATİK BİR ÜLKE DEĞİL MİYİZ?

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Bolu Şube Başkanı Mehmet Dereli, “Bu mesele Kürt açılımı olarak başlatıldı ardından gelen tepkiler neticesinde “Demokratik Açılım” olarak ifade edilmeye başlandı. Bu açılım meselesinin nereden doğduğunu işin açığı biz anlamış değiliz. Böyle bir açılıma ne gerek var. Biz zaten demokratik bir ülke değil miyiz? Bizim bu konudaki temennimiz tek devlet, tek ulus, tek millet, tek bayrak ve tek dil düsturunun bırakılmamasıdır. Kürt açılımında hükümetin somut bir öneriyle gelmediğini baştan beri biliyorduk. İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın açıklamalarının içinin boş olduğunu anladık. Kürt açılımıyla ilgili yeterli görüş ve öneriler sivil toplum örgütlerinden alınmamıştır. Oysaki biz dernek olarak emekli astsubaylar olarak en fazla şehit veren bir kurumuz.”

BU BİR PAKET DEĞİL, BİR SÜREÇTİR

AKP İl Başkanı Ali Ercoşkun: “Demokratik açılım denilince, kamuoyunda şu anda bazı maksatlı haberlerde, bunu içeriği belli olmayan bir paket olarak lanse edilmeye çalışılıyor. Ama aslında bu bir paket değil, bir süreçtir. Türkiye Cumhuriyeti'nin bundan önce bir millet olma, etle tırnak olma özelliğinin, son dönemde ciddi sıkıntılara gebe olduğunu görüyoruz. Bu olay, sosyal, ekonomik ve siyasal anlamda son 25 yıldır, Türkiye'nin gündemini devamlı meşgul ediyor. Tüm bunların maliyetlerini de millet olarak hep birlikte çekiyoruz. Burada sevindirici olan şey, artık bunun bir terör konusu olarak konuşulmasından ziyade, bir demokratik açılım olarak gündeme gelmesidir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.