Ne gerekiyorsa onu yapacağız

Ne gerekiyorsa onu yapacağız

Gazetemizin dün yayınlanan manşetinde, Kızılay'ın İzzet Baysal Caddesi üzerinde bulunan ve Bayram Usta adlı işletmenin müstecirliğini yaptığı mülkle ilgili, Kızılay Bolu Şube Başkanlığı'nın aldığı karar ile ilgili durumu “Gelin bu yanlıştan dönün” haberiyle kamuoyuna duyurduk. Konuyla ilgili açıklama yapmak üzere Kızılay Genel Merkez yöneticileri, Bolu Kızılay Şubesi'ne geldiler. Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı basın toplantısında, “Bu konuda ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız” dedi.

Kızılay Bolu Şube Başkanlığı'nda gerçekleşen toplantıya, Kızılay Genel Sekreteri Muzaffer Komit, Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı, Kızılay Bolu Şube Başkanı Yılmaz Özarslan, Bolu Kızılay Şubesi yönetim kurulu üyeleri, Express Gazetesi'nden Hüseyin Aykan, Detay Gazetesi'nden Rujhat Avşar, Bolu Olay Gazetesi'nden Erhan Beykoz, Bolu'da Yeni Hayat Gazetesi'nden Servet Yılmaz, Bolu Gazetesi'nden Caner Güngör ve Bolu Gündem Gazetesi köşe yazarı Yüksel Gültekin katıldı. Yapılan toplantıya Yüksel Gültekin'in konuyla ilgili yaptığı ayrıntılı sunum ve sorular damgasını vurdu.

KURUMUN YÖNETİCİLİĞİNİ YAPAN KİŞİLERDEN DUYARLILIK BEKLİYORUZ

Yüksel Gültekin gerçekleşen toplantıda, “Kızılay'ın bütün mülkleri bir Türk vatandaşı olarak bize emanettir. Bolu'da Şeref Hoca'nın Kızılay'a bağışladığı bina da bana emanettir. Ankara'nın göbeğindeki Kızılay binası da bana emanettir. Aynı şekilde bu durum Kızılay Yönetim Kurulu üyeleri olarak size de emanettir. Kızılay kurumuna bağışta bulunan kişiler, bu kuruma bağışta bulunurken bağışlanan alandan azami ölçüde kurumun faydalanmasını isterler. Burası bir gayrimenkul ise eğer burası en yüksek kiraya verilsin. Buranın elde edilen gelirinden kurum daha fazla hizmet götürebilsin. Kurumun yöneticiliğini yapan kişilerden biz bu duyarlılığı bekliyoruz” dedi.

VATANDAŞ OLARAK KIZILAY'IN FAHRİ MÜFETTİŞİYİZ

Gültekin yaptığı açıklamanın devamında şunları söyledi: “Biz aynı zamanda vatandaş olarak, Kızılay'ın fahri müfettişiyiz. Aynı zamanda kurumun yaptığı faaliyetleri de gözlemliyoruz. İtilaf konusu olan yerle ilgili mevcut duruma bakacak olursak, Bolu'da en kıymetli alan İzzet Baysal Caddesi üzerinde bulunan gayrimenkullerdir. Bu cadde üzerindeki işletmeleri de dikkatlice incelerseniz, ulusal markaların bu alanda yatırım yaptıklarını fark edersiniz. İtilaf konusu olan ve gazetemizde kamuoyuna yansıyan tarafıyla Bayram Usta adlı işletmenin kirasını öğrendikten sonra, 20 Ekim tarihinde konuyla ilgili bir yazı yazdım. Yazıyı yazdıktan sonra Kızılay Bolu Şube Başkanı Yılmaz Özarslan Bey, beni Kızılay Bolu Şubesi'ne davet etti. Ben de gazeteci arkadaşımla birlikte bu davete icabet ettik. Yaptığımız görüşmede bahsi geçen işletmenin aylık kirasının 5.280 lira olduğunu öğrendim.”

KIZILAY'IN HİÇBİR MÜLKÜNÜN PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNİ İSTEMİYORUZ

Gültekin açıklamasının devamında, Kızılay'ın var olan tüzüğüne değinerek, “Kızılay'ın tüzüğünde yer alan ifadelerde deniliyor ki, bir müstecir eğer işyeri faaliyetlerini devam edemez hala gelirse, zorlanırsa ya da kendinin bu konuda bir talebi olursa ve derse ki eğer ben burada bir ortakla çalışmak istiyorum ya da faaliyetimi değiştirmek istiyorum derse, hâlihazırda var olan binanın, işletmenin değeri ile ilgili bir tespit yapılır. Kızılay'ın tüzüğündeki durum bellidir ve tüzüğünde var olan mülklerin peşkeş çekilmemesi ile ilgili tedbirler alınmıştır. Bizim talebimiz, bu mülkün kira bedelinin eğer başka türlü bir işletme gerçekleşecekse, bedelinin tespit edilmesi yönündedir. Biz Kızılay'ın hiçbir mülkünün peşkeş çekilmesini istemiyoruz. Kızılay'ın tüzüğünde kiralama işlemi gerçekleşirken, kira bedelini tespit et, bu bedele yüzde 10 ekle ve kira işlemini öyle gerçekleştirilmesi söylenmiştir” dedi.

GENEL MERKEZ BU KARARI JET HIZIYLA ONAYLAMIŞTIR

Gültekin yaptığı açıklamanın sonunda, “Kızılay Bolu Şubesi'nin yapmış olduğu kira tespitindeki yanlışlık şudur. 5.280 TL kira bedeli olan bir işletmeyle ilgili yeni bir kira tespiti yapılırken, 5.600 lira olarak tespit edilmiştir. Bu bedelin üzerine yüzde 10'luk bir bedel konulmuş ve mevcut kira bedeli 6.160 lira olarak tespit edilmiştir. Genel Merkeze bu tespit gönderiliyor ve Genel Merkez tarafından bu karar jet hızıyla onaylanıyor. Bizim itiraz ettiğimiz konu da budur. Bu konuda yapılması gereken, Sulh Hukuk Mahkemesi'ne konu intikal ettirilip, bu mülkün bilirkişilerce hazırlanan tespitleri doğrultusunda kira bedelinin tespit edilmesi gerekiyordu. Böyle olsaydı, konu şeffaf olurdu ve konu başka türlü soruları kamuoyunun aklına getirmezdi” şeklinde konuştu.

BOLU, GELİRLERİ BAKIMINDAN KIZILAY ŞUBELERİ SIRALAMASINDA İLK ONA GİRER

Gültekin'in yaptığı açıklamanın ardından, Kızılay Genel Sekreteri Muzaffer Komit şu açıklamayı yaptı: “Kızılay'ın var olması, Türk halkının bu kurumu sahiplenmesiyle ortaya çıkmıştır. Hassasiyetiniz için de teşekkür ediyoruz. Bizim bugün 720 tane şubemiz vardır; bu şubelerimizin içine Bolu, gelirleri ve mülkleriyle ilk ona girecek bir şubedir. Sizin ifade ettiğiniz konuları Genel Müdürüm ve Teftiş Kurulu Başkanım gerekli notları almıştır. Bu alanda gerekli çalışmalar yapılacaktır.”

TESPİTLERİ YAPACAĞIZ VE DOĞRU OLANA KARAR VERECEĞİZ

Komit'in açıklamasının ardından, Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu konuyla ilgili haber yayınladıktan sonra, Bolu Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Süha Alparslan'la konunun içeriğini görüştüm. Burada sıkıntının neden olduğu durum Kızılay'a ait mülkün kirasının rayiç bedelidir. Bizim için esas olan durum, ödenilebilir kiranın tespit edilebilmesidir. Biz usule uysak şiş yanıyor, usule uymasak kebap yanıyor. Yüksel Bey'in bu konuda yaptığı değerlendirmelere katılıyorum ve hassasiyetini haklı buluyorum ama toplumun malını yönetmek kişinin kendi malını yönetmekten çok daha zor bir iştir. Atacağınız her adımda 56 hukuk alanını birleştirip sentez yapmanız gerekiyor. Biz bu konuda gerekli tespitleri yapacağız ve doğru olana karar vereceğiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.