Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Ne oluyor yahu!

            18.05.2005

İzzet Baysal Şükran Günleri’nin her sene olduğu gibi görkemli geçmesi beklenirken, AİBÜ Rektörü Prof.Dr. Yaşar Akbıyık’ın protestosu gündeme bomba gibi düştü.

Basından takip ettiğim Yaşar Akbıyık hocanın açıklamalarına göre protestosunun kime olduğunu anlayabilmiş değilim. Yaşar Akbkyık hoca Başbakanı mı protesto etti? İzzet Baysal Vakfı’nı mı protesto etti? Yoksa Mustafa Yaman’ı mı?

Son açıklamalarına göre top Vakfın üstüne kaldı.

Ahmet Baysal Abi çok üzgün, herkes üzgün, bütün Bolu üzgün.

***

Bir hatırlatma:

Mimarlık, Mühendislik Fakültesi’nin açılma kararnamesi çıkalı 5-6 sene olmasına rağmen, fiziki mekanların olmaması nedeniyle faaliyete geçmesi geçen seneyi bulmuştu. Hepimizin malumu Karacasu Kereste Fabrikası’nın üniversiteye devri ve fakültelerin burada açılmaları için çalışmalar yapılmış, ama Hükümet burayı özelleştirmeye vermişti.

İş İzzet Baysal Vakfı’na düştü. Bu muhterem insanın vakfı her zaman olduğu gibi üniversitenin imdadına yetişti ve Mimarlık Mühendislik Fakülteleri binalarının yapımını üstlendi.

***

Temel atma törenleri İzzet Baysal Şükran Günleri’ne rastlatılıp Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan da davet ediliyor. Gaye görkemli bir temel atma töreni yapılsın. Bolu’ya gelen Başbakandan Bolu’yla ilgili istekler dile getirilsin. (16 milyon dolarlık Tıp Fakültesi donanım işi, teşvikli illere alınmamız, ilave organize sanayinin arsa konusu, doğalgazın 2006 yılına yetiştirilmesi vs.)

Başbakanla Ankara’da görüşülse istekler Bolu’daki kadar rahat anlatılamaz. Başbakan konuya Bolu’da yapılan görüşmelerdeki gibi hiçbir zaman konsantre olamaz. İyi ilişkiler çerçevesinde yapılan isteklerle hükümetten bazı tavizleri koparmak her zaman mümkün olur, dolayısıyla Bolu kazanır.

Şimdi ne oldu? Kocaman bir hiç.

İzzet Baba boşuna söylememiş: "Bolulular bu vakıf sizindir, ona sahip çıkınız."

***

Ahmet Abi bu sene Şükran Günleri’nde iki kere ağladı, birincisi İzzet Baba’yı anarken gurur ve duygu dolu gözyaşı, ikincisi ise üzüntülü ve hüzünlü gözyaşı.

Ahmet Abi’nin ikinci gözyaşı hepimizi kahretti.

Ahmet Abi, İzzet Baysal Babamızın sağlığında da "Geri plandaki gizli kahramandır" bu hiçbir zaman unutulmamalı. Geçtiğimiz senelerde bu konuda daha geniş bir yazmıştım.

***

Dün akşam Ahmet Abi’yle yaptığım görüşme sırasında üzüntüsünün biraz dağıldığını gözlemledim, onun bu üzüntüsünü dağıtan Boluspor’un 2.lige çıkması. İzzet Baysal Şükran Günleri’ne rastlayan bu terfi, Bolu’daki İzzet Baysal şenliklerine bir şenlik daha kattı. Şenlikler Şükran Günleri’ne takviye oldu.

Önemli bir olay Boluspor Başkanı Necip Çarıkçı ve yönetiminin bu başarıyı İzzet Baysal, Esin Avunduk ve Ahmet Baysal’a armağan etmeleri Ahmet Abi’yi çok keyiflendirmiş, sevindirmiş ve mutlu etmiş.

Teşekkürler Necip, Allah emeklerinizi boşa çıkarmadı, senden ve Yönetim Kurulu üyelerinden daha pek çok başarılar bekliyorum.

Bu yazı toplam 1348 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.