Neden bu yanlışı sürdürüyorlar?

Neden bu yanlışı sürdürüyorlar?

Limnoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu ve Dernek Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Muzaffer Dülger, son yıllarda artan gölet yapım çalışmaları hakkında açıklama yaptılar. Külköylüoğlu ve Dülger sonradan yapılan Seben Taşlıyayla Göleti ve yapım kararı alınan Sarıalan Göleti hakkında çarpıcı tespitlerde bulundular. Külköylüoğlu ve Dülger, bilimsel araştırmalara dayalı olmayan gölet yapımlarının doğayı sağlıksız bir biçimde etkileyeceğini ifade ettiler.

AİBÜ'de yapılan Ulusal Limnoloji (Suyun Kimyasını İnceleyen Bilim Dalı) Toplantısı'nın ardından sempozyum sonuç bildirgesi yayınlandı. Sonuç bildirgesini toplantıya katılan yaklaşık 150 bilim insanı imzaladı. Sonuç bildirgesinin ikinci bölümünün yedinci maddesinde, “Olur olmaz yere sucul alan yaratmak için gölet yapmanın tehlikeli ve yanlış bir yaklaşım olduğunun ciddiyetine” dikkat çekildi. Son yıllarda yapım çalışmalarına ağırlık verilen ve hükümet tarafından desteklenen gölet yapımlarının doğayı nasıl etkilediğini, Limnoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu ve Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Muzaffer Dülger'e sorduk. Dernek yöneticileri çarpıcı açıklamalar yaptı.

BİLİMSEL BİR ARAŞTIRMA YAPILDI MI?

Külköylüoğlu yaptığı açıklamada, “Bir yere bir gölet yapmak için öncelikle bir altyapının çalışılmış olması lazım. Gölet yapılan alanın gerekli bilimsel araştırmalar yapılmış mı, bu konuda çalışılmış mı? Ayrıca gölet yapılan alanda endemik türlerin durumu değerlendirilmiş mi? Endemik türlere zarar verdiği için küçük Abant'tan vazgeçildi. Aldıkları kararın doğru olduğunu kabul ediyorlarsa, bu alanlarda da gerekli çalışmaların yapılması lazım. Örneğin Sarıalan'da böyle bir çalışma yapılması düşünülüyorsa, Sarıalan'da bilimsel çalışma yaptırttınız mı?” dedi.

İSTİLACI TÜRLER DENGEYİ BOZACAK

Külköylüoğlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Taşlıyaya Göleti yapıldı örneğin orada çeşitli ticari işletmeler açılacak. Örneğin orada para kazanmak için balıkçılık yaptıracaksınız. Balıkçılık demek istilacı türleri oraya koymak demektir. Sazan, kadife ve benzeri türleri göle atacaksınız. Olta balıkçılığı yaptırmak için. O göle bağlı akarsulardan bu arsız türler başka doğal alanlara kayacak. Anlaşılması çok basit çok tehlikeli bir durum.”

150 BİLİM ADAMI İMZA ATTI

Yaptığı açıklamada Limnoloji Toplantısı'nın sonuç bildirgesine değinen Külköylüoğlu, “Limnoloji toplantısının ardından hazırladığımız sonuç bildirgesinin yedinci maddesinde sucul alanlara dışarıdan sokulmaya çalışılan istilacı türlerin saptanmasına ve bu duruma izin verilmemesine karar verildi. 150 bilim adamının yaptığı araştırma sonucu vermiş olduğu bir karar bu. Tüm Türkiye'de bulunan bilim adamalarının verdiği bir karar. Demek ki biz sadece Bolu'da değil, Türkiye'nin her tarafında bu tespiti yapıp belirlemişler ki bu kararı vermişler” diye konuştu.

DOĞAL DENGEYE MÜDAHALE EDİYORLAR

Yapay göletlerle ilgili Dernek Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Muzaffer Dülger ise şunları kaydetti: “Doğal bir alana su toplayarak doğal bir göl yapmak imkansız. Sadece bir yere su toplayarak bunu sağlayabilmeniz mümkün değil. Doğal göl tıpkı bir yeri ağaçlandırarak orman yapılmayacağı gibi, bir yere su toplayarak doğal göl elde edemezsiniz. Bu durum ekosisteme bir müdahaledir. Nasıl bir ağacı kesmek doğaya bir müdahale ise, ağaç olmayan bir yere ağaç dikmek de aynı durumu oluşturmaktır. Suyu olmayan bir yeri akarsu göl haline dönüştürmek yer altı su sitemini bozacaktır. Bir yerde su hiçbir zaman boş yere akmaz. Dünyanın hiçbir yerinde su ekosistemi boşa akmaz. Mutlaka gideceği bir yer vardır.”

YANLIŞLIĞI FARK ETTİLER VE VAZGEÇTİLER

Dülger açıklamasında, “Doğa isteseydi orada göl ya da gölet olurdu. Eğer ki gölet yapma fikri yanlışsa, ki bu yanlışı Abant'ta küçük göletin önünü açarak kabul ettiler. Demek ki yapılan uygulamadaki yanlışlığı fark ettiler ve vazgeçtiler. Şimdi bu yanlışı neden devam ettiriyorlar?” dedi.

ÇOK TEHLİKELİ BİR MÜDAHALE

Dülger açıklamasının sonunda şöyle konuştu: “Örneğin Konya'nın ovasında düzlük alanda inanılmaz bir canlı çeşitliliği bulunuyor. Şimdi o alanda ağaçlandırma çalışması yapıyorlar, bu çok tehlikeli bir müdahale. Bu durumu kavrayamamış bir zihniyetin su sistemi ile ilgili bir fikir üretmelerini beklemiyoruz.”

TAŞMALAR OLDUYSA BU SUÇ DEĞİL Mİ?

Külköylüoğlu konu hakkında şu açıklamayı yaparak sözlerine devam etti: “Ben bu konuda üç soru soruyorum. Neden bu alanlara gölet yapma fikri var? Eğer gölet yapma fikri Abant gölündeki gibi sebeplere dayalıysa, orada yanlış yaptıklarını kabul ettiler. Burada da kabul etmek zorundalar. İkincisi yapılan göletler planlanan ölçülerde yapıldı mı yoksa taşmalar mı var? Örneğin gerçekten Seben Taşlıyayla Göleti ilk başta ne kadar bir alana planlandı, şuan ne kadar alana çıktı? Taşmalar olduysa bu suç değil mi? Yapılan göletlerin hava sıcaklığında nem oranlarını nasıl etkilediğini birden bire tespit edebilmek mümkün değil. Bu konuda bir tespitin yapılıp ardından bu göletlerden sonra değer tespiti yapılarak sonuçları gözlemlenebilir.”HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.