Neden Sosyal Bilimler Lisesi olmasın?

Neden Sosyal Bilimler Lisesi olmasın?

Kalıcı Konutlar mevkiinde yapımı devam eden Mustafa Çizmecioğlu Lisesi'nde son aşamalara gelindiğini, geçtiğimiz gün yaptığımız haberde sizlere duyurmuştuk. Muazzam bir görünüme sahip olan lise binasında iç düzenlemeler ve çevre düzenlemesi de neredeyse bitmek üzere. Binanın Milli Eğitim Bakanlığı'na devrinden önce titizlikle her yapılanı kontrol eden Tanju Çizmecioğlu, binanın teknik donanımları hariç derslikler ve diğer donanımlarını gerçekleştireceklerini söylerken, mutluluk gözlerinden okunuyordu.

Geçtiğimiz günlerde okulun muhteşem binasını gezerek görüntü almış ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermiştik. Daha sonra telefonla görüştüğümüz Tanju Çizmecioğlu ile okul hakkında konuşurken, son dönemlerde eğitim alanında sıkça tartışılan “Sosyal Bilimler Lisesi”ni değerlendirdik. Mustafa Çizmecioğlu Lisesi'nin “Sosyal Bilimler Lisesi” olması yönünden gelen istekleri kendisine aktardık ve Tanju Çizmecioğlu konuyla ilgili düşüncelerini bizimle paylaştı. Tanju Çizmecioğlu, kendisine de bu yönde taleplerin geldiğini özellikle, eğitim çevrelerinde bu konunun konuşulduğunu ifade etti.

SOSYAL BİLİMLER LİSESİ OLARAK HİZMET VERMESİNİ ARZULUYORUZ

Bolu'nun eğitimde İzzet Baysal'ın devasa yatırımları ile çok büyük yol aldığını anlatan Çizmecioğlu, sosyal bilimler lisesinin Bolu'nun eğitim dünyası açısından bir ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Sonuçta bu konuda karar merciinin Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu bildiğini, ancak “sosyal bilimler lisesinin” binada hizmete girmesini çok arzuladıklarını sözlerine ekledi. Muhabirimizin bu konuda bir girişimi olup olmadığı yönündeki sorusuna Tanju Çizmecioğlu şöyle cevap verdi: “Eğitim çevrelerinden gelen bu yoğun talebi AK Parti İl Başkanı Ali Ercoşkun'a ilettim. Kamuoyunun desteği de sağlanırsa, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu talebi dikkate alacağını umuyorum.”

KAMUOYUNDAN DESTEK BEKLİYORUZ

Muhabirimizin sorduğu “Sosyal bilimler lisesi için bir yurt binasına ihtiyaç olacak? Liseye bir yurt binası da dahil olacak mı?” şeklindeki soruya Çizmecioğlu, “İlk birkaç yıl yurt işini bir şekilde çözeceğiz, 12 yıl sonra ise liseye bir yurt binası da ekleyeceğiz” diye cevap verdi. Çizmecioğlu son olarak yaptıkları lisenin sosyal bilimler lisesi olarak hizmet etmesini çok istediklerini, Bolu halkından bu konuda destek beklediklerini de ifade etti.

SOSYAL BİLİMLER LİSESİ NEDİR?

Sosyal bilimler liseleri, eğitim-öğretim süresi hazırlık sınıfı hariç 4 yıl olan yatılı ve karma okullardır. Bu okullarda öğrenci velilerinin istekleri doğrultusunda gündüzlü öğrenciler de öğrenim görebilirler. Sosyal bilimler liselerinde öğrenciler; Türkçe Matematik ve Sosyal Bilimler Alanlarında öğrenim görebilmektedirler. Bu okullarda Bakanlıkça uygun görülen ders çizelgeleri ve öğretim programları uygulanır. Eğitim-öğretim Türkçe yapılır. Uluslararası Bakalorya Programı (IB) uygulamasına da yer verilebilir. Uluslararası Bakalorya Programını uygulayan okullarda Matematik ve Fen Bilimleri dersleri yabancı dille okutulur. Bu okullarda birinci yabancı dil olarak İngilizce okutulmaktadır. Bu okullar arasında öğrenci nakilleri; açık kontenjan bulunması, öğrencinin yerleştirmeye esas puanının, naklen gitmek istediği okulun kendi sınıf seviyesindeki öğrenciler için uygulanan yerleştirmeye esas taban puanından az olmaması ve puan üstünlüğü esaslarına göre yapılır. Bu okullardan mezun olan öğrenciler, ÖSS'yi kazanmaları halinde mezun oldukları alanları ile ilgili yükseköğretim programlarına devam edebilmektedir.

SOSYAL BİLİMLER LİSELERİNİN AMACI

a) Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanlarında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık eder.

b) Edebiyat ve sosyal bilimler alanlarındaki ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanlarda yüksek öğretime hazırlar.

c) Öğrencilerin bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde Türkçe ve yabancı dil öğrenmelerini sağlar.

d) Öğrencilerde geçmiş nesiller ile çağdaşları arasında ortak duyguların uyandırılmasını sağlar.

e) Türk sanat ve kültür birikimini anlayıp yorumlayabilen, yeni bilgi ve projeler üretebilen bireyler yetiştirir.

f) Toplumun ekonomik ve kültürel kalkınmasına bilinçli bir şekilde katkıda bulunur.

g) Öğrencileri edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında araştırmaya yöneltecek ve gelişmelere ilgilerini uyandıracak ortam ve şartları hazırlar.

ULUSLAR ARASI BAKALORYA PROGRAMI NEDİR?

İki yıl süren bu eğitim sistemi, öğrenciyi hem teorik hem de pratik olarak eğitime hazırlamaktadır. Bakalorya Sistemi'nde, tarih, coğrafya, ve felsefe gibi sosyal bilimler, biyoloji, kimya, ve matematik gibi uygulamalı bilimler, müzik, tiyatro sanatları, bilgisayar bilimleri gibi seçmeli derslerin yan ısıra zorunlu dil dersleri bulunmaktadır. İngilizce, Fransızca veya İspanyolca dillerinden biri ve edebiyatı görülür. Bu tip teorik derslerin dışında, pratiğe yönelik dersler de görülmektedir. Görülen bu uygulamalı dersler, öğrencinin bakış acısını genişletmekte, yetenek ve kabiliyetlerinin farkına varmalarını sağlamaktadır. Bazı ülkelerdeki üniversiteler, Bakalorya almış öğrenciyi üniversite ikinci sınıftan başlatmaktadır. Bazıları da üniversiteye giriş sınavı yerine Bakalorya derecesine bakarak öğrenci almaktadır.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.