Nedeni belli değil

Nedeni belli değil

Geçtiğimiz çarşamba günü gece yarısı Kuruçay mevkiinde bulunan Akça Yemek Fabrikası'nda meydana gelen patlamanın ardından, patlamanın nedenini araştıran yetkililer net bir şey söyleyemezken, yemek fabrikasının sahibi Selim Akçakay

Geçtiğimiz çarşamba günü gece yarısı Kuruçay mevkiinde bulunan Akça Yemek Fabrikası'nda meydana gelen patlamanın ardından, patlamanın nedenini araştıran yetkililer net bir şey söyleyemezken, yemek fabrikasının sahibi Selim Akçakaya'nın gazetemize yaptığı açıklamalar kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu.

2000 yılından beri aynı binada yemek ürettiklerini ifade eden Akça Yemek Fabrikası sahibi Selim Akçakaya, yetkililerin gaz sıkışması üzerinde durduklarını belirtirken, kendisinin patlamadan iki saat önce fabrikadan ayrıldığını ve içerideki yemek kokusunun çıkması için camları açık bıraktığını söyledi. Akçakaya, patlamaya gaz sıkışmasının haricinde başka olasılıkların da neden olabileceğine dikkatleri çekti.

"SABOTE OLABİLİR?"

Kendisinin herhangi bir kişiyle husumetinin olmamasına rağmen BP akaryakıt istasyonuna gözdağı vermek isteyen kişilerin fabrikasını sabote edebileceğini belirten Akça Yemek Fabrikası sahibi Selim Akçakaya, benzinlik istasyonundan buharlaşan benzinin de patlamaya neden olmuş olabileceğini söyledi. Akçakaya ayrıca, F Tipi Cezaevi'nin yakınında bulundukları için, yasa dışı terör örgütlerinin "Bakın bu kadar yakınınıza bile gelebiliyoruz" demek isteyebilecekleri için patlamayı organize etmiş olabileceklerini de sözlerine ekledi. Ses bombasının da bu etkiyi yaratabileceğini ifade eden Akçakaya, yetkililerin biran önce doğru neyse, onu ortaya çıkarmalarını istedi.

"HAVALANDIRMALAR AÇIKTI"

Akça Yemek Fabrikası'nın sahibi Selim Akçakaya, patlamanın yaşandığı gün neler yaptığını şu şekilde aktardı; "Çarşamba günü öğlen saat 15.00'den sonra ocakları tamamen kapattık. Saat 19.30'a kadar da temizlik ve bir gün sonrasının menüsünün hazırlığını yaptık. Saat 20.00'de de fabrikadaki kontrolleri bizzat kendim yaptım. Tüplerdeki ve mutfaktaki gaz vanalarını kapattım. Yemek kokusunun dışarı çıkması için de mutfağın iki camını açık bıraktım. Yine havalandırmanın daha iyi yapılabilmesi için davlumbazlar açıktı ve üstelik 3 tane aspiratörün de dışarıyla bağlantısı vardı. Bu şekilde kapatıp gittim. Aradan yaklaşık olarak iki saat yirmi dakika geçmişti ki, ikinci işyerim olan İtfaiye Çay Bahçesi'nde patlamanın sesini duydum. Birkaç dakika sonra yanıma gelen bir itfaiye eri, 'Ağabey sizin orda patlama olmuş, arkadaşlar oraya gitti'dedi. Arabama atlayıp 7 dakika içerisinde fabrikaya geldim. Görevliler benim fabrikaya girmeme izin vermezken, itfaiye ekipleri de tüpleri enkaz altından çıkartmaya çalışıyordu."

"GAZ BU KADAR ETKİ YARATMAZ"

Geçtiğimiz gün, patlamanın meydana geldiği Akça Yemek Fabrikası'nda incelemelerde bulunan yetkililerin, gaz tesisatı ve fırın üzerinde durduklarını belirten Akçakaya, "AYGAZ Bayisi güvenlik önlemlerini alıyor ve 2 aylık periyodik bakımlarda bulunuyordu. Gaz boruları yumuşadığında onları değiştiriyor, gaz kaçağı olup olmadığına bakıyordu. Tüp kontrollerimizin hepsi AYGAZ Bayi'nin bilgisi dahilinde ve tüm emniyet sorumluluğu da onlarda olmak şartıyla yapılıyordu. Eğer Aygaz Bayi'nin suçu varsa, Aygaz hakkında suç duyurusunda bulunup tazminat davası açacağız. Yapılan incelemelerde, bilirkişiler ve eksperler gaz hattının eski olduğunu ve içeride propan gaz için emniyet valfinin (vanasının) olmadığını söylüyorlar. Ama başka bilirkişiler de, tüpler üzerinde ölçümler yaparak, sızan gazı tespit ettiler ve sızan gazın bu kadar büyük bir etki yaratmasına olanak olmadığını söylediler" şeklinde konuştu.

"İSTANBUL, ADAPAZARI VE BOLU"

Bomba uzmanlarının da, yemek fabrikasına gelip incelemelerde bulunduğunu belirten Selim Akçakaya, "Bomba ekipleri patlamanın nedeninin gaz sızıntısı olabileceğini söylediler. Ancak tüpleri ölçen bilirkişiler de, gazın bu etkiyi yaratmayacağını söylüyor" dedi. İstanbul ve Adapazarı'nda bir süre önce meydana gelmiş iki ayrı benzinlik patlamasıyla aynı özellikleri taşıyan Akça Yemek Fabrikası patlamasının, benzin buharlaşması sonucunda yaşanmış olabileceğini de sözlerine ekleyen Akçakaya, bu tarzda bir bulguya da henüz rastlanmadığını belirtti.

"DOĞRUYU ORTAYA ÇIKARTSINLAR"

Akça Yemek Fabrikası'nda meydana gelen patlamada, yangın olmamasının düşündürücü olduğunu ifade eden Akçakaya, patlamanın en fazla hasar verdiği yerin fırın bölgesi olduğunu söylerken, yetkililer tarafından fırının incelenerek 15-20 gün içerisinde bilirkişi raporunun kendisine verileceğini belirtti. Patlamanın nedeninin biran önce ortaya çıkarılmasını isteyen Akçaya, "Doğru neyse onu ortaya çıkarsınlar" dedi. Akçakaya ayrıca, 150 milyarlık malzeme zararlarının olduğunu belirtirken, birçok kurum ve özel şirketlere yemek verdiklerini ve mağdur durumda olduklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.