Niçin Müslümanlık değil de Hıristiyanlık-2

            08.03.2005

Misyonerliğe alınması gerekli önlemler için, Müslümanlık ile Hırıstiyanlık arasındaki farkların da çok iyi bilinmesi gerek. Nedir bu farklar? dediğimizde onları da şöylece sıralayabiliriz.

İkisi de Yüce Allah tarafından gönderilen dinlerden. Hırıstiyanlık, Müslümanlıktan altı asır önce dünyada uygulanmaya başladı. Zamanla insan düşüncesinin müdehalesi ile değişikliğe uğrayan Hıristiyanlığın, onun gibi ilahi bir din olan ve bugüne kadar hiçbir değişikliğe uğramayan Müslümanlıkla aynı düzeyde olması beklenemez.

Dinin temel dayanağı olan kitap konusu: İslam dininin temel dayanağı Kuran-ı Kerim’dir. İlk inişten itibaren yazıya geçirilmiş. Vahyin bitişinden sonra da, kitap haline getirilmiştir. 14 asırdır, tek kelimesi değişmeden günümüze gelmiştir.

İncil’de en eski nüshalar, İsa’nın doğumundan sonraki dördüncü yüzyıla ait olup, çok büyük değişikliğe uğramıştır. Günümüzde mevcut dört İncil arasında bile, aykırı görüşler mevcuttur.

Model insan konusu: Bugün tüm dünyanın saygıyla andığı Mevlana, Yunus, Hacı Bektaşi Veli, Hacı Bayram Veli gibi ulular, Müslümanlığın vücut verdiği şahsiyettir. Hıristiyanlarda böylesine kemale eren insan modeli yoktur.

Mabet konusu: Müslümanların mabedi, camidir. Camilerin modeli Mekke’de Kabe’dir. Camilere, hangi mezhepten olursa olsun, bütün Müslümanlar gelir. Hırıstiyanlarda mabet birliği yoktur. Ortak bir ad olan kilise, Ortodokslarda ve Protestanlarda ayrıdır.

Diğer dinlere karşı alınan tavır konusu: Müslümanlık, Hırıstiyanlığı din, Hz. İsa’yı peygamber olarak kabul eder.

Hırıstiyanlık ise Müslümanlığı din, Hz. Muhammed’i peygamber kabul etmez.

Müslümanlık ayrım yapmaksızın halka dayanır. Hırıstiyanlık ise, kapitale dayanan bir dindir.

Yayılma metodları konusu: Müslümanlıkta zorlama yoktur. Hırıstiyanlıkta zor dahil her türlü metod uygulanır.

Yayılmacılığı ifade eden misyonerlik gerekli görülür.

Dünya ve Ahirete bakış: Dünyada ne varsa, hepsi insan istifadesine sunulmuştur. İncil’de dünyaya ait bir işlem ve öneri yer almaz.

Taraftar kazanma: günümüzde hiç bir müslüman bilim adamı, Hırıstiyanlığı seçmemiştir. Ama Hırıstiyanlardan Müslümanlığı tercih edenler çoktur.

İnsana bakış konusu: Müslümanlık, insanı Allah’ın yeryüzünde halifesi kabul eder. Hırıstiyanlık Hz. Adem’in yaptığı yanlıştan dolayı insanı doğuştan suçlu kabul eder.

Ruhbanlık konusu: Müslümanlıkta, yüce Allah, her insana şah damarından daha yakındır. Hırıstiyanlıkta Allah ile kul arasında elçiler vardır.

Allah inancı konusu: Müslümanlık, Allah’ın tek olduğunu, hiçbirşeye muhtaç olmadığını, herşeyin ona muhtaç olduğunu. Doğmadığını, doğurmadığını. Eşi ve benzerinin bulunmadığını kabul eder. Hrıstiyanlık ise, Allah, oğul İsa, ve kutsal ruhtan oluşan üçlü bir Allah’ın inancını öngörmektedir. Hz. İsa’nın kurtarıcı olduğuna inanılmaktadır.

Sn. Ahmet Okutan’ın anlattıklarından notlar tutarak, özetleyip okuyucularımıza aktarmaya çalıştım.

Verdiği bilgiler için Müftümüze teşekkürler.

Bu yazı toplam 836 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.