Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Nihayet Fakültelerimiz açıldı

            01.12.2004

Yıl 1997.... Yeni kurulan genç üniversitemizin önemli bazı fakültelerinin politik nedenlerle Düzce’ye kaydırılması, (Tıp Fakültesi, Orman Fakültesi gibi) Bolu’daki Fakültelerin önemini azaltmış ve halkımız büyük tepki göstermişti.

Bunun üzerine İzzet Babamız, bir tane de Bolu’da olmak üzere ikinci bir Tıp Fakültesi’ni kurmayı arzu etti. (Detaylara fazla girmek istemiyorum.)

Pek az üniversitenin iki Tıp Fakültesi vardır. Çünkü eğitim ve öğretimi diğer fakültelere nazaran üniversite bütçesine yükü fazladır. Buna rağmen bu fakülteyi Bolu’da açmak için büyük gayret sarfettik. Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi ile birlikte ikinci Tıp Fakültesi’nin de Bolu’da açılması kararı ilgili makamlardan çıktı.

Evet, yıl 1997. Bu süre içinde Bolumuz, İzzet Babamızın sayesinde güzel bir Tıp Fakültesi’ne kavuştu, ama Mimarlık, Mühendislik Fakültesi ise ertelendikçe ertelendi.

Maalesef o zamanlar bu fakültelerin açılması için özel bir gayret sarfedilmedi. Mevcut binaların bir bölümünde bu fakülteler açılıp bir başlangıç yapılabilirdi. Şimdi olduğu gibi.

Her vesilede hem Mimarlar Odası Başkanı olarak, hem de kişisel olarak konuyu gündemde tutmak istememe rağmen, giden Rektörlerimizden ciddi bir çalışma göremedik.

Prof.Dr. Yaşar Akbıyık Rektör seçildiğinde, bu fakültelerin açılması için ciddi çalışmalar başlattı. Yaptığımız görüşmelerde bu fakülteleri açacağını, hatta ilk fakültenin Mimarlık Fakültesi olması gerektiğini çeşitli defalar görüşmüştük ve bir Mimarlar Odası gecemizde kendisine bu gayretinden ötürü bir plaket takdim etmiştim.

Yukarıdaki resimde, gene bir başka Geleneksel Mimarlar Odası Balomuzda (o zamanlar balo gibi geceler düzenlerdik) İzzet Babamız’a plaket verilirken görülüyor.

Bir numaralı üyemiz, meslektaşı olmaktan gurur duyduğumuz İzzet Babamız’ın Valimiz Yener Rakıcıoğlu tarafından verdiğimiz plaket sonrası konuşmaları hala kulaklarımdadır.

"Hayatım boyunca pek çok plaketler, şiltler aldım. Çoğunu koyacak yer bulamıyorum. Ama mimar meslektaşlarımdan aldığım bu çok anlamlı plaketi, evimde en güzel yere koyacağım."

Resme dikkatlice bakarsanız, İzzet Babamız’ın mutluluğunu görebilirsiniz.

Mesleğine bu kadar çok önem veren Mimar İzzet Baysal’ın kurduğu Üniversiteye bir Mimarlık Fakültesi yakışmaz mı? Hatta bence kurulması gereken ilk fakültenin Mimarlık Fakültesi olması gerekirdi diye düşünüyorum.

Gıda Mühendisliği bölümü de çok önemli ve bu sayede diğer Fakültelerin açılışı da sağlandı.

Fakültenin açılmasını sağlayan başta Rektör Prof.Dr. Yaşar Akbıyık olmak üzere, üniversitede emeği geçen tüm akademisyenleri kutluyorum, teşekkür ediyorum, başarılarının devamını diliyorum.

Bu yazı toplam 1505 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.