O birisi benim

            23.08.2005

14 Ağustos Pazar günü Sn. Valimizin düzenlediği basın toplantısından sonra sevgili kardeşim Sn. Hamza Canbaş "Hayatın İçinden" köşesine beni konuk etmiş. Gösterdiği nezakete teşekkür ediyorum. Sn. Canbaş diyor ki:" Bu yıl Mengen ilçemizde düzenlenen ve geleneksel hale getirdiğimiz festivalin 21'.si yapıldı. Hiç kimse festivale katılmak, izlemek zorunda değil. Ama yeri geldiğinde turizmden konuşan, yeri geldiğinde eğitimden konuşan, tv programları yapan ve köşe yazan ve bir zamanlarda Belediye Başkan Yardımcılığı yapan birisinin ilk kez festivale katılmasını doğrusu yadırgadım. O zaman sizin şimdiye kadar turizmle ilgili kamuoyu ile paylaştığınız bilgiler eksik demektir. Ya da turizm deyince sizin anladığınız ve halka anlattığınız şey, Abant, Gölcük, Yedigöller'den öteye gidemez."

Görüşlere katılıp katılmama özgürlüğü bana ait olmak üzere düşüncelere saygı duyarım. Bu benim felsefem. Yazınızda ki düşüncenizi kaleme alırken hangi duygusallık içinde olduğunuzu bilemem. Yadırgadığım; ben bilinmeyen birisi değilim. Zaman zaman cesurca kullandığınız kaleminizi bu kez neden karanlıkta kullanmak istediniz anlamadım.

Sözün ne zaman gümüş, ne zaman altın olacağını bilirim. Yıllarca laf canbazlığı değil insanların yaşamını kolaylaştıracak becerileri kazandırıp üretici olmalarını sağlayan bir mesleğin mensubu olarak, meçhul birisi değil, ismim ve soyadımla bilinen biriyim. Hiçbir zaman oturduğum yerden yayladaki yoğurda parmak atmadım. Bilmediğim konuda ahkam kesip çizmeden yukarı çıkmadım.

İnandığım o ki festivaller yörenin veya yöre ürününün ya da tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtımı için yapılır. Amaç, yöre insanına ekonomik bir zenginlik kazandırılmasıdır.

Ben şöyle bir soru sordum. 21. yapılan Mengen festivalinden amaç, aşçılarımızın tanıtımı değil. Onlar zaten ülke sınırları dışında ün almış kişiler. Dünyanın en önde gelen mekanların mutfaklarında görevlerini başarıyla sürdüren aranan becerili insanlar. Bu festivalden amaç, Mengen ilçemizin ne kazandığıdır. Bunun için festival sonunda bir değerlendirme yapılıyor mu?

Bu kadar açık bir soruda zorlandığınızı görmekten doğrusu şaşırdım. Gazetecilikte benden öndesiniz. Bizler esas branşımızın dışında bu görevimizi yaparken model olarak bu mesleğin emekçilerini örnek alıyoruz. Kuş gördüğü yuvayı yaparmış sözünü örnek alırsak gördüğümüz yuvanın çatısı altında ezileceğimizi görmek gerçekten ürkütücü.

Duygusallıktan uzak mantıksal eleştirilerin doğruları bulmakta en geçerli yol olduğuna inanan biriyim. Yaptığım yorum görüşlerim beni bağlar. Yanlışları olduğunda belirtme hakkınız her zaman vardır. Ama lütfen karanlıkta göz kırpmayın. O birisi benim. Ben Mustafa Namdar'ım değerli kardeşim. Sağlık ve başarılar dilerim.

Bu yazı toplam 698 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.