Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

O şirket mutlaka kurulmalı

Karacasu termal arsasına yapılması düşünülen tesisler için; İl Genel Meclisi Başkanı Halit Yıldız, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin Yamaner Bolulu öncü iş adamlarıyla kurma aşamasına getirdiklerini söyledikleri 50 trilyonluk şirketi mutlaka kurmalıdırlar.

    Sayın Halit Yıldız'ın demeçlerinden ve konuşmalarından anlıyorum ki, “Bizim istediğimiz olmadı”diye bir küskünlük ve kırgınlık içine girmiş. Benim gibi aksi fikirde olan pek çok köşe yazarı ve kişileri “malum çevreler” diyecek kadarda içerlemiş.

    14.03.2006 tarihli bu köşedeki yazımda, yapılması düşünülen bu yatırımı çok beğendiğimi ve alkışladığımı, ama yöntemin yanlış olduğunu, kurulacak şirkete özel idarenin arsayla katılmaması gerektiğini, bunun pek çok dedikoduya meydan vereceğini, ihale sisteminin yap-işlet-devret modelinin daha uygun olacağını açık seçik yazmıştım.

    Hatadan dönmek erdemdir. İl Genel Meclisi de erdemli bir davranışta bulunarak, 4 Nisan’daki kararlarıyla yap-işlet modeline dönmüştür.

    Böyle büyük yatırımlar için proje ortaya atılır, çeşitli düşünceler çıkar. Müspet, menfi fikirler tartışılır, konuşulur, yazılır çizilir. Sadece yatırım projesi değil, o projenin yöntemleri de herkesimle konuşulur, şeffaf olunur, proje adam akıllı olgunlaşır en doğru, en şaibesiz, ilimize en yararlı olanın uygulanmasına geçilir. Kimse en doğruyu ben biliyorum diyemez.

    Seçilmiş insan; fikri, düşüncesi ve yöntemi uygulanmadı diye küsemez, kenara çekilemez böyle bir lüksü de yoktur. Daha çok ve daha hırslı olarak işe dört elle sarılır ve kimseye “arsayı ucuza kapatmak için şirket kurmak istediler” lafını söyletmez, dedikodu yaptırmaz.

    50 trilyonluk şirket ciddi boyutta bir şirkettir. Bolu’da bu potansiyel yakalanmışsa bu sermayeyi koyabilecek öncü iş adamları kimlerdir bilmiyorum ama, isimleri açıklanmalı. Onlar bu işe gönül vermişlerse ve ciddi iseler her ne pozisyon olursa olsun bu şirketi kurar ve ihaleye girerler.

    Aksi halde “Arsa yoksa şirket de yok” mantığı ile hareket ederlerse, menfaatlerini çok düşündükleri Bolu halkının kafasında soru işaretleri oluşmaz mı? Demezler mi ki kardeşim hani senin amacın Bolu'lulara iş olanağı sağlamaktı ve turizm mi geliştirmekti.

    Küstük, arsayı alamadık şirket mirket kurmuyoruz derseniz, o malum kişi dediğiniz bizleri hüsnüniyetiniz konusunda haklı çıkarmış olursunuz.

Polis Haftası Kutlu Olsun

    Ülkemizin çok kritik bir dönemden geçtiği şu günlerde, Polis Haftası kutlamaları ve etkinlikleri sürmektedir. Son günlerde Türkiye'de terör hat safhaya ulaşmıştır, hırsızlıklar artık kanıksanma aşamasına gelmiştir ve Türk insanının rejimle ilgili kaygıları vardır.

    Tüm bu sorunların çözülmesinde halkımız büyük ölçüde iki kuruma güvenmektedir. Birisi Türk Silahlı Kuvvetleri, diğeri Emniyet Teşkilatıdır. Bu nedenlerden ötürü bu yıl Polis Haftası vatandaş nezdinde de daha bir özenle kutlanmalı ve polisi ile vatandaş el ele olmalı ona destek vermelidir diye düşünüyorum.

    İşte bu duygularla tüm Polislerimizin Polis Haftası’nı kutluyorum...

BAŞSAĞLIĞI

    Sevgili Dostum Bülent Dinçtürk’ün eşi Emine Dinçtürk, hakkın rahmetine kavuşmuştur.

    Merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dilerim.

12.04.2006

Bu yazı toplam 1487 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.