Oda başkanlarının duyamadığı esnafın feryadını nihayet birisi dile getirdi; Esnaf siftah bile yapamıyor

Oda başkanlarının duyamadığı esnafın feryadını nihayet birisi dile getirdi; Esnaf siftah bile yapamıyor

Uzun bir süredir siftah yapamayan, günden güne dükkanlarını kapatan esnafın halini sonunda bir gören oldu. “Ekonomik bunalım” diye adlandırılan krize mağdur kalan esnafların durumunu, MHP Bolu Merkez İlçe Başkanı Sabri Şatıroğlu anlatıyor.

Uzun bir süredir siftah yapamayan, günden güne dükkanlarını kapatan esnafın halini sonunda bir gören oldu. “Ekonomik bunalım” diye adlandırılan krize mağdur kalan esnafların durumunu, MHP Bolu Merkez İlçe Başkanı Sabri Şatıroğlu anlatıyor.

AKP Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek'in de aralarında bulunduğu birtakım kişilerin “Ekonomik bunalım” diye tabir ettiği krizi nihayet duyan oldu. Uzun zamandır esnaf siftah bile yapamıyor. Sabreden siftah yapamadan da gününü geçiriyor, sabredemeyenler de teker teker dükkanlarını kapatıyor ya da devrediyor.

ÇARPIK EKONOMİ SONUCU KRİTİK BİR AŞAMAYA GELİNDİ

Esnafın feryadını duyan MHP Bolu Merkez İlçe Başkanı Sabri Şatıroğlu, tüm Türkiye'de olduğu gibi Bolu'da da istihdam sorunu ve çarpık ekonomi politikalarının doğal sonucu olarak kritik bir aşamaya gelindiğini kaydetti. Bolu'da işsizlik oranının % 11'e kadar ulaştığını belirten Şatıroğlu; “Bu oran iş bulma ümidini kaybeden ve çalışmaya hazır oldukları halde umutsuzluktan iş aramaktan vazgeçerek, kahve köşelerine çekilen çaresiz vatandaşlarımızla birlikte % 20'yi aşmış bulunmaktadır. Bu işsizler ordusu çaresiz ve umutsuz bir arayışla iş bulma sırasının siyasi iktidar mensuplarının yakınlarından kendilerine gelmesini beklemektedir” dedi.

BOLU ESNAFININ DURUMU İŞSİZLERDEN DAHA VAHİM

Bolu esnafının konumunun işsizlerden farksız olduğunu ileri süren Şatıroğlu, hatta Bolu esnafının durumunun işsizlerden daha vahim olduğunu söyledi. Şatıroğlu; “Yukarı çarşı, İzzet Baysal Caddesi, sanayi ve diğer esnaflar kan ağlamakta; çeki, senedi protesto edilmekte kirasını, elektrik, su masraflarını karşılayamamakta, vergisini ödeyememektedirler. Her gün bir önceki güne göre daha fazla işyeri kapanmakta, birçok esnaf da siftah etmeden kepenk kapatmaktadır. Bunun örneklerini yukarı çarşı, sanayi ve en güzel iş çevresi olan İzzet Baysal Caddesi'ndeki boşalan dükkanların hazin halini görebilirsiniz” şeklinde konuştu.

BORCUNU ÖDEYEMENLER CEZAEVİNDE ÇİLE ÇEKİYORLAR

105 bin nüfuslu Bolu'da son altı yılda esnafın, insanların geçim şartları ve dengelerinin bozulduğunu ifade eden Şatıroğlu, şöyle konuştu; “35.000 insanımızın icralık olması, onlarca esnafımızın borcunu ödeyemediklerinden mahkum olarak cezaevi koğuşlarında çile ve ıstırap çekmektedir. Cezaevinin barındırdığı mahkum sayısının standartların çok üzerinde olduğunu, Adalet Bakanı Bolu Cezaevi'nde gördüklerim içimi sızlattı ifadesini kullanırken neleri anlatmak istemiştir. Cezaevinin konumunu ve kader mahkumlarının durumu, konusu belleklerimizde soru işareti yaratmıştır.”

AÇLIK VARKEN BAHSEDİLEN İSTİKRAR NEREDE?

Şatıroğlu, Bolu'da yüzlerce vatandaşın insani bir hayatın asgari şartlarından çok uzakta yaşamaya çalışmakta olduğunu sözlerine ekledi ve; “Bir paket makarna, 1 kilo peynir, 1 teneke yağ, 1 torba un, 1 kutu şekerle hayatını sürdürmeye zorlanmaktadır. AKP' li iktidarın temsilcileri ise şirket üstüne şirket kurup lüks yaşamlarını arttırmaktadır. Açlık ve işsizlik artarken varlığı iddia edilen, istikrar nerededir? Fiyatlar artarken, gelirler düşerken, yakıt ve gıda fiyatları büyürken, sözde istikrar bunun neresinde? Pazar tezgahlarını seyretmekle yetinen, kendi yemeyip çocuğuna yediren ve kaderine terk edilen vatandaşlarımızın çoğaldığı sistemin istikrar neresindedir?” diye konuştu.

HALKIMIZLA ALAY ETMEKTELER

AKP'li yöneticilerin halkla alay ettiğini söyleyen Şatıroğlu son olarak şunları söyledi: “Halkımızın bu kadar olumsuzluk ve çaresizliklerine kulak tıkayan AKP'li yöneticiler, halkımızla iç içeyiz diyerek halkımızla alay etmekte ve onları onur kırıcı konuma düşürmektedirler. Önümüzdeki dönemde de yoğun propaganda yapacaklarını dile getirerek, seçimlerden başarılı çıkacaklarını iddia ediyorlar. Bolu halkı gerçekleri görmüş, verilen vaatlerin tutulmadığına şahit olmuştur. Artık sözünde durmayanların mumu sönmüştür.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.