ODALAR AYNI GÖRÜŞTE BİRLEŞTİ; "Dikkatli olmak lazım"

ODALAR AYNI GÖRÜŞTE BİRLEŞTİ; "Dikkatli olmak lazım"

Bolu’daki esnafların üyesi oldukları meslek odaları, AB ile ilgili olarak düşüncelerini açıkladı.

Odalar, AB ile yapılacak müzakerelerde, dikkatli olunması gerektiğini vurguluyorlar.

Bolu’daki esnafların üyesi oldukları meslek odaları, AB ile ilgili olarak düşüncelerini açıkladı.

Odalar, AB ile yapılacak müzakerelerde, dikkatli olunması gerektiğini vurguluyorlar.

Türkiye'nin AB'ye tam üyelik yolunda attığı adım, ekonomide olumlu etki yaratırken, faizler yüzde 14.57 seviyesine geriledi. Hazine, tarihinin en düşük faiziyle borçlandı; borsa ise rekor kırdı. Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği için başlatılan sürecin Türkiye ekonomisine etkisi durum böyleyken, Bolu'daki meslek odaları başkanları ise dikkatli olunması gerektiğini söylediler.

TÜRKİYE'NİN ÖNEMİ TESCİL EDİLDİ

Turgut Özal'ı rahmetle anmamız gerektiğini belirten Bolu Terziler Odası ve ESKOP Başkanı Ahmet Yoltaş, “Özal, başvurunun yapıldığı gün, Türkiye'nin içine girdiği sürecin uzun ve önemli olduğunu belirtmiştir. Buradaki en önemli gerçek, Türkiye'nin öneminin tescil edilmiş olmasıdır. AB Türkiye için ne kadar önemli ise, Türkiye'nin de AB için önemli olduğunu her fırsatta üye olan ülkelere anlatmalıyız. Bu noktada gözümüzü bazı zorluklara kapatmamız gerekir. İyimser olmalıyız; ama iyimser olduğumuz kadar sağduyulu, soğukkanlı ve dikkatli olmalıyız. Bana göre konunun özeti, Avrupa'nın Türkiye'ye hayır diyemediğidir” şeklinde konuşurken, bundan sonraki süreçte bunu çok iyi kullanmamız gerektiğini söyledi.

HER ŞEY ÜSTÜ KAPALI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Müzakerelerin başlamasını Türk halkının 42 yıldır beklediğini ifade eden Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nihat Alpat Öztürk ise; Türk halkının, AB'ye üye olması konusunda çıkartılan zorlukları unutmayacağını söyledi. Öztürk, daha sonra konuşmasına şu şekilde devam etti; “3 Ekim'de başlayan müzakereler konusunda Hükümet, muhalefet partilerini ve halkı bilgilendirmedi. Herşey üstü kapalı gelişmektedir. Bizler, Türkiye'nin AB'ye girmesini canı gönülden istiyoruz. Fakat AB'nin çeşitli dayatmalarla, daha önce üye olacak hiçbir ülkeye koymadığı şartlar koyması düşündürücüdür. Hükümetimiz, müzakere ettiği, tartışıp, kabul edip etmediği konuları halkıyla paylaşmalıdır.”

ÖNÜMÜZDE ÇOK ÇETİN BİR MÜZAKERE SÜRECİ VAR

AB'ye tam üyelik sürecinde, ulusal çıkarların korunması için her adımın düşünülerek atılması gerektiğini ifade eden Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin Ahmet Yamaner ise, “Şimdi AB yolunda Türkiye'nin yapması gereken alnı açık, başı dik yürümesidir. Önceki gün gece saatlerinde Türkiye'nin AB'ye tam üyelik müzakerelerinin başlaması için start verildi. Türkiye'nin 46 yıllık Avrupa macerasında geldiği noktanın ülkeye ve topluma hayırlı olmasını diliyorum. Şimdi Türkiye için yeni bir dönem başlıyor. Önümüzde çok çetin bir müzakere süreci var. Son dönemde bir kez daha yoğun bir şekilde gördük ki, AB ile müzakere etmek; sabır, kararlılık ve her şeyden önemlisi ciddi bir teknik hazırlık gerektiriyor.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.