ÖDÜLÜ HAKEDİYOR

ÖDÜLÜ HAKEDİYOR

AKP Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, bu yıl ilk kez verilecek olan Türkiye Büyük Millet Meclisi Üstün Hizmet Ödülü’nün, Bolumuz’un Babası Hayırsever İnsan İzzet Baysal’a verilmesini talep etti. Coşkunyürek,

AKP Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, bu yıl ilk kez verilecek olan Türkiye Büyük Millet Meclisi Üstün Hizmet Ödülü’nün, Bolumuz’un Babası Hayırsever İnsan İzzet Baysal’a verilmesini talep etti. Coşkunyürek, dün TBMM’de yaptığı konuşmada, yaptığı eserlerle bir şehrin çehresini ve kaderini değiştiren İzzet Baysal’ın, bu yıl ilk kez verilmesi planlanan TBMM Üstün Hizmet Ödülü’nü hak ettiğini belirterek, bu ödülün Baysal’a verilmesini istedi.

İzzet Baysal’ın aramızdan ayrılışının 5. yıldönümü vesilesiyle, Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek dün saat:14.00’te Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda İzzet Baysal ve Vakıf Kültürü hakkında bir konuşma yaptı.

Geçmişten günümüze Vakıf anlayışını taşıyan, idealist, nadide, eşsiz bir hayırsever olan Sayın İzzet Baysal’ın Bolumuz’a kazandırdığı eserlerle Vakıf medeniyetinin günümüzde en güzel örneğini gerçekleştirdiğini söyleyen Coşkunyürek, "Ölümünün 5.yıldönümü dolayısıyla rahmet ve minnetle andığımız İzzet Baysal, bölgemize ve ülkesine servetinin tamamını vakfedebilen örnek bir şahsiyettir. Şahsını bu yüce çatı altında hatırlamayı, milletin bir vekili olarak ülkesine yaptığı bu hizmetlere karşılık, onu burada anmayı bir minnet ifadesi olarak görüyorum" dedi.

AYNI İSİM KARŞILIYOR

Türkiye’nin iki metropolü arasında Abant’ı, Yedigöller’i Gölcük’üyle, yeşilliklerle bezenmiş bir tabiat cenneti olan Bolu’ya hangi yönden girilirse girilsin, insanlar üzerinde hep aynı ismin yazılı olduğu onlarca tabelanın karşıladığını belirten Coşkunyürek; "Kimi sizi bir hastaneye götürür, kimi bir okula. Kimine saptığımızda bir huzurevi, kiminde de bir üniversite bulursunuz karşınızda. Bir şehre bugünkü değeriyle 200 trilyonu bulan 116 adet eser; okul, hastane, sağlık ocağı, huzurevi yaptıran ve bir de üniversite kuran insan, hayatı boyunca kazandıklarını, hiçbir karşılık beklemeden halkının hizmetine sunabilme yüceliğini gösteren eşsiz bir insandır İzzet Baysal" şeklinde konuştu.

VAKIF DESTEKLİ TEK DEVLET ÜNİVERSİTESİ AİBÜ

Arkasında güçlü bir vakıf desteği bulunan ilk ve tek devlet üniversitesi olan AİBÜ’nin, İzzet Baysal’ın kurduğu vakıf desteğiyle kurulmuş olup, bugün bünyesindeki 18 bini aşkın öğrencisiyle ülke içindeki üniversiteler arasında üst sıralarda yerini aldığını ve onun kurduğu üniversitede okuyan binlerce gence bugüne kadar 600 milyar burs ödendiğini vurgulayan AKP Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek konuşmasında; "İlk ve orta öğrenimde, 37 tesis, sağlık ve sosyal hizmet alanında 54 tesis, üniversite, bina ve donanımlar olarak 25 tesis, toplam 116 tesis, Bolumuz’a ve ülkemize hizmet etmektedir. Kreşten anaokuluna, ilköğretim okulundan liseye, üniversiteye, sağlık evinden, hastaneye, huzurevine kadar yüzlere eser kazandıran eşsiz bir hayırsever insan olan İzzet Baysal’a Bolulular, Bolu için yaptıklarından dolayı ona Bolu’nun Babası unvanını vermişlerdir. Türkiye’de ve dünyada bir üniversite yaptırıp hiçbir karşılık beklemeden devletine armağan eden bir kişi olarak, Sayın İzzet Baysal’a yaptığı bu büyük hizmetten ve eğitime katkıdan dolayı, ülkemizdeki birçok üniversite tarafından Eğitimde Onursal Doktora payesiyle ödüllendirilmiştir. 4 Ekim 1994 tarihinde T.C. devlet üstün madalyasıyla onurlandırılan Bolu’nun Babası İzzet Baysal’ı Bolulular her yıl 11 Mayıs’ı İzzet Baysal Şükran Günleri olarak ilan ederek, ona olan sevgilerini sunmaktadırlar" ifadelerini kullandı.

GÖRDÜĞÜ SEVGİ ONUN İÇİN HERŞEYDEN ÖNEMLİ

İzzet Baysal’ın yaptırdığı kreşe gelen bir çocuğun ilk, orta, lise ve üniversite, hatta doktora seviyesine kadar vakfın eserleriyle eğitim görebileceğini, hastalandığında hastanesinde tedavi olabileceğini, yaşlılığında ise huzurevinde kalabileceğini belirten Coşkunyürek; "Kendisine hayatında olmazsa olmazları nelerdir diye sorulduğunda; Planlı, programlı ve çok çalıştım, israfı baş düşmanım ilan ettim, sabırlı olmasını bildim, hak yemedim, hakkımı yedirmedim diyerek gençleri dürüst ve gayretli çalışmaya, tasarruflu davranmaya ve sabatkar olmaya davet edip, sevgili gençler, içinizden nice Baysallar çıkacağına yürekten inanıyorum diyerek, gelecek nesillere örnek olmuştur. Büyük hayırsever İzzet Baysal’a hayatı boyunca yaptığı hayırlardan hangisinin daha anlamlı ve değerli olduğu sorulduğunda, 'Halkımızın ve gençlerimizin bakışlarında hissettiğim sevgi bunların hepsine bedeldir' cevabını vermiştir" dedi.

>

TBMM ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜNÜ HAK EDİYOR

Yaptığı eserlerle bir şehrin çehresini ve kaderini değiştiren İzzet Baysal’ın, ülkemizdeki diğer hayırseverlere bir örnek olmasını ve sayılarının artmasını dilediğini söyleyen Coşkunyürek, "Onun bu hizmetlerine karşılık;

Bizler de Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak,

Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanlığımızın bu yıl ilk kez vereceği,

Ülkemizde ulusal düzeyde üstün hizmetler yapan, halkın refahı, eğitimi, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı çalışmalarda bulunanlara takdim edeceği Türkiye Büyük Millet Meclisi Üstün Hizmet Ödülü’nü Sayın İzzet Baysal’ın hak ettiğini ve bu ödülün Sayın İzzet Baysal’a da verilmesini Meclis Başkanlığımızdan talep ediyoruz. Bu vesileyle onun başlattığı hizmetlere her yıl yenilerini ekleyerek devam ettiren İzzet Baysal Vakfı yöneticilerine ve ailesine teşekkür ediyoruz ve 5 Mart 2000 tarihinde kaybettiğimiz İzzet Baysal’ı rahmet ve şükranla anıyoruz" şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.