Öğle yemeği yersen, akşam yemeği yok

Öğle yemeği yersen, akşam yemeği yok

İl Genel Meclisi, İl Özel İdaresi'ne ait şantiye

İl Genel Meclisi, İl Özel İdaresi'ne ait şantiye tesislerinin kişi başı konaklama ücretleri ile ilgili gündem maddesine, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahsin Akduman'ın yaptığı değerlendirme damgasını vurdu.

İl Genel Meclisi Temmuz Ayı toplantısının gündeminde, İl Özel İdaresi'ne ait İlçe Özel İdare Şantiyeleri'nde 2009 yılı kişi başı konaklama ücretleri vardı. Fiyat listesi şu şekilde sunuldu; Gerede, Mengen, Seben, Göynük, Mudurnu, Kıbrıscık, Şantiyesi İl Özel İdare personeli kişi başı 8 TL, Özel İdare dışında kamu personeli kişi başı 16 TL, Özel İdare dışı vatandaş kişi başı 22 TL olarak değerlendirildi.

“ADALETİN SAĞLANMASI İÇİN YAPIYORUZ”

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahsin Akduman, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “İl Özel İdaresi'nin şantiyelerinde kalan arkadaşlarımız var, kalmayan arkadaşlarımız da. Kalmayan arkadaşlarımız bulundukları ilçede ev kiralıyorlar, diğerleri ise şantiyelerin sosyal tesislerinde kalıyorlar. Çalışan arkadaşlarımız arasında adaletin sağlanması için, şantiyelerde kalan personelimizden de sosyal tesislerde kaldığı sürece kişi başına bir ücret ödemesi gerekmektedir” dedi.Akduman'ın açıklamasının ardından İl Genel Meclis Üyesi Kemal Aydınöz, “Yoğun kar yağışının olduğu dönemlerde uygulanacak olan bu ücretlendirmenin, yapılan hizmetlerde aksamalara yol açmaması gerekir. Karla mücadelede sorun oluşmaması gerekir. Bu konunun Plan ve Bütçe Komisyonu'nca araştırılması gerekir” dedi.

“BEDAVA KALABİLİRSİNİZ DEMENİN ÇOK MANTIKLI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM”

İl Genel Meclis Üyesi Metin Demirbilek, “Şantiyede kalan arkadaşların evlerine gitme durumları yok mu? Bu şantiyelerde görev yapan arkadaşların orada kalması mı gerekiyor?” diye bir soru yöneltti. Demirbilek'in sorusuna İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu, şu şekilde cevap verdi: “Orada konaklayan arkadaşlarımızın bulunduğu ilçede, evi olmayan arkadaşlarımız da var. Ama evi olan arkadaşlarımız da var.”

Kutlu'nun açıklamasından sonra Demirbilek, “Özel İdareler'de çalışan bizim işçilerimiz, ama başka bir kurumda çalışıp başka bir yerde oturan insanlarımız, memurlarımız var. Burada kalan işçilere siz burada bedava kalabilirsiniz demenin çok mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Talep edilen rakamlar da çok yüksek değil. Bu fiyatları çok yüksek bulan personel var ise; bulundukları ilçede başka türlü bir çözüm bulsunlar. Hem sosyal tesisleri kullansınlar, hem bunu ücretsiz olarak yapsınlar bu çok adil değil” dedi.

“AKŞAM YEMEĞİ ÇIKARTMA MECBURİYETİMİZ YOK”

Akduman, personele verilen hizmetler ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Orada öğle ve akşam yemekleri çıkıyordu. Şimdi bizim yeni yaptığımız sözleşmeye göre, öğlen yemek çıkartmak için aşçı bulundurma mecburiyetimiz var. Akşam yemeği çıkartma mecburiyetimiz yok. Buradaki yiyecek giderini şantiyelerde bulunan çalışanlar kendileri temin ediyorlar. Yiyecekler bittikten sonra yeniden temin ediyorlar. Yani bizim yedikleri yiyecekleri temin etme gibi bir durumumuz şuan söz konusu değil. Bundan sonra şu talimatı verdik: 'Bundan sonra öğle yemeği çıkarılacak ama akşam yemeği çıkarılmayacak'. Orada bulunan personel eğer oradaki şantiyede kalıyor ise, kaldığı gün kadar ücretini ödeyecek.”

Akduman'ın açıklamasına bazı İl Genel Meclisi Üyeleri sordukları sorular ile uygulamanın çok mantıklı olmadığını ifade ettiler. Konu ile ilgili gündem maddesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmek üzere oy çokluğu ile karar verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.