Öğrenciler dikkat! SMS kapanı devreye girdi

            22.02.2005

Günümüzün teknolojik gelişmeleri, iletişim ağının oluşumunda harikalar yaratıyor.

Tıpkı sevgi gibi, paylaşıldıkça çoğalıyor. Bu paylaşımda, çabuk ve kolay iletişim sağlayan SMS devreye girerek en kısa sürede bilinmeyi sağlıyor. Bundan böyle Merkez Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi-İzzet Baysal Anadolu Lisesi ve 50. Yıl İzzet Baysal İlköğretim Okulları öğrenci ve velileri için "Görmedim-Bilmiyorum-Haberim yok" mazeretleri olmayacak, olamayacak.

Nasıl mı? Adı geçen bu okullarımız Toplu Kısa Mesaj sevisi (SMS) sözleşmesi ile öğrencilerin devam devamsızlıkları ve sınıf geçme işlemlerinde kısa mesajlarla velilerini bilgilendirecek.

Eğitim öğretim aşamasında çocuğun tabiki konusunda velilerimizin farklı davranışları var. Bir kısım velilerimiz sahip oldukları kültür ve makamları gereği, çocukları için ne yapmalarının bilincinde.

Bir kısım velilerimiz ise, hala eski alışkanlıkların aymazında. Hala, "eti senin, kemiği benim" felsefesinde. Hala, "saldım çayıra, mevlam kayıra" anlayışında, çocuklarını takip etmekten uzaktalar.

İkinci tipler için başarı ve başarısızlıkların değerlendirmesi hep iş işten geçtikten sonra olur. Çocuklar, onların aklına, kaybettiklerinde gelir. Tek mazaretleri, "bilmiyorduk, haberimiz yoktu" olur. Ne yönetmelik değişikliğinden, ne devamsızlıklarından, ne de başarı ve başarısızlıklarından haberleri olur. Onlar eti senin, kemiği benim inancındadırlar ama bilmezler ki, köprülerin altından çok sular akmıştır.

Günümüzün zor koşullarında herşey öğretmenden beklenir. Sigaramı içiyor, öğretmen yakalasın. Disiplinsiz davranışları mı var, öğretmeni düzeltsin. Okuldan mı kaçıyor, öğretmen takip etsin. Çalışmıyor mu, öğretmen öğretsin çalışmayı.Öğrenci için kritik dönem başlamıştır. İkinci dönem hayallerde olan okullara gidebilmek için, yoğun çaba gösterilmesi gereken dönemdir. Çoğu veli için eski alışkanlıkların devam ettiği düşünüldüğünde değişen yönetmelikler gereği, dimyata pirince giderken, evdeki bulgurdan olunur. Ne yazık ki, işi işten çoktan geçmiş olur.

Onlar bilir mi, değişen devam devamsızlıkta 20 gün özürsüz olarak okula devam etmeyenlerin notları ne olursa olsun, sınıfta kalacaklarını? Onlar bilir mi, özürlü özürsüz devamsızlıklarda okul yönetimlerince verilecek izinlerin toplamı 45 günü geçemez?

Onlar bilirler mi, resmi makamlardan alınacak belge veya resmi özel sağlık kuruluşlarından alınan raporun belgelendirilmesi özürün sona erdiği tarihten itibaren en geç 7 gün içinde okul yönetimine verilmiş olması gerektiğini?...İşte böylesi olumsuzluklara meydan vermemek, öğrencilerin ve velilerin mağduriyetlerini önlemek için, isimlerini yazdığım okul yöneticilerimiz, velilerimizi anında bilgilendirerek, onları kısa mesajlarla uyaracaklardır. Okul yöneticilerimizin bu duyarlılığına yürekten teşekkürler diyor, onları kutluyoruz. Öğrencilerimizin de SMS kapanına yakalanmamaları için, daha dikkatli olmalarını diliyoruz.

Bu yazı toplam 688 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.