Öğrenciler yönetmelikten şikayetçi

Öğrenciler yönetmelikten şikayetçi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Senatosu tarafından geçtiğimiz yıl yürürlüğe konulan ve birçok öğrenciyi olumsuz yönde etkileyen yeni yönetmelik, üniversite öğrencilerinin okullarını 4 yılda bitirmesine engel oluyor. Birçok öğrenc

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Senatosu tarafından geçtiğimiz yıl yürürlüğe konulan ve birçok öğrenciyi olumsuz yönde etkileyen yeni yönetmelik, üniversite öğrencilerinin okullarını 4 yılda bitirmesine engel oluyor. Birçok öğrenci dönem tekrarı yaparken, eski yönetmeliğe tabi olması gereken öğrenciler de, yeni yönetmeliğe tabi olmalarına anlam veremediklerini söylediler.

Geçtiğimiz yıl AİBÜ Senatosu tarafından yürürlüğe konulan yönetmelik arasında, öğrencilerin en fazla etkilendiği yönetmelik maddesi, öğrencilerin her dönem sonunda not ortalamasının en az 1,75 olması ve 1,75'in altında olan öğrencilerin dönem tekrarı yapmasını öngören madde. Bu madde ile ilgili olarak öğrenci ve öğretim görevlileriyle görüştük. Öğretim görevlilerinin bazıları "Bu madde eğitim seviyesini yükseltecek" derken, bazı öğretim görevlileri de tam tersini düşünüyor.

Öğrenciler yasal haklarını arayabilir

1998 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ni kazanmış, fakat hala mezun olamamış 24 öğrencinin danışmanı olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Cesim Çelik, "Benim danışmanlığını yaptığım 24 öğrenciden 20'sinin not ortalaması 1,75'den düşük. Bu öğrenciler şu an da dönem tekrarı yapıyor. Yeni yönetmelik üniversite geneli için iyidir ya da kötüdür diye bir şey diyemem. Ancak benim açımdan iyi olduğunu düşünüyorum, çünkü öğrenciler 6. senelerine gelmiş, hala mezun olma notu olan 2'nin üzerine çıkamamışlar. 1,75 uygulaması öğrencilerin notlarını yükseltmeleri için onları teşvik edecektir. Eski yönetmelik zamanında üniversiteye kayıt yaptırmış olan öğrenciler ise, yasal haklarını arayabilirler. Çünkü öğrenciler yönetmeliğe bakarak üniversite seçtiler. Yani üniversiteyle bir sözleşme imzaladılar. Bu şu an için tek taraflı olarak değiştirilmiş durumda. Üstelik yeni yönetmelik üniversite için büyük bir kargaşa yaratmış durumda."

1 dersten dolayı, 1 yıl okul uzuyor

İktisat Bölümü 3. sınıf öğrencilerinin sayısı 75, ancak bu öğrencilerden 31'i, "1, 75" not ortalamasının üzerinde, yani yüzdeliğe vurursak; öğrencilerin %59'u dönem tekrarı yapıyor. Bu öğrenciler sadece kaldığı dersleri alarak not ortalamasını yükseltmeyi hedeflerken, 3. sınıf İktisat Bölümü öğrencilerinden Yasemin Öztürk; 1,73 not ortalaması ile dönem tekrarına kalmış. Sadece 1 dersten kaldığı için, bu dersten başka ders de almıyor. Öztürk, bu sene 3. sınıftan alması gereken 6 dersi ve 2. dönemden de birinci dönemle bağlantılı olan 2 dersi alamayacak. Kısacası bir senede toplam 8 dersten geri kalması demek, bunu da 3 kez yaz okuluna gelerek, ya da okulunu 1 sene uzatarak gidermesi demek.

90 öğrenciden 75'i dönem tekrarında

Yeni yönetmelik birçok öğrenciyi mağdur etmiş. Yeni yönetmeliğe tabi olarak üniversiteye gelmiş olan İşletme Bölümü ikinci sınıf öğrencilerinden, yaklaşık olarak 90 kişiden 75'i dönem tekrarı yapıyor.

1,75'den başka mağdur eden maddeler de var

Yeni yönetmeliğin kendilerini olumsuz yönde etkilediği, bu mağduriyetin giderilmesi için, üniversite yönetimine arkadaşlarıyla birlikte dilekçe verdiklerini söyleyen İktisat 3. sınıf öğrencisi Ayşegül Top, "Benim dönem sonu not ortalamam 1,75'in üzerinde, ancak bizim de mağdur oluğumuz yönetmelik maddeleri var. Bunlardan biri okuldan mezun olma notunun 2'den 2,50'ye çıkarılması. Bizim eski yönetmeliğe tabi olarak eğitim görmemiz gerekirken, yeni yönetmeliğe tabiyiz. Bunun için üniversite yönetimine dilekçe verdik, ancak herhangi bir sonuç alamadık. Hocalarımıza göre, üniversiteye eski yönetmenliğe tabi olmak için dava açarsak, kesinlikle kazanırmışız" dedi.

Sınıfımızın %80'i dönem tekrarı yapıyor

Yine 3. sınıf iktisat öğrencisi olan Güven Durak'ta 1,75 not ortalamasının altında kalan öğrencilerden. Durak; "Ben 3 dersi kaldığım için 2 dersi de not yükseltmek amacıyla toplam 5 ders alabiliyorum. Eski yönetmeliği seçerek bu okula geldim. Yeni yönetmeliğin bizi etkilememesi gerekiyordu. Bunun için üniversiteye dilekçe verdik. Daha sonra ailelerimizin adreslerine üniversite tarafından bu dilekçelere cevap gönderildi. Cevap da yeni yönetmeliğe tabisiniz diyordu. Bir de yeni yönetmeliği anlatıyordu. Bizim sınıfın yaklaşık olarak % 80'i dönem tekrarı yapıyor. Kısacası bizim sınıfın %80'inin okulu 4 senede bitirmesi imkansızlaştı" şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili bir şikayet gelmedi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Tekin Babaç ise, şu an konuyla ilgili bir şikayetin kendilerine gelmediğini, geldiği taktirde böyle bir sorunu çözmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtirken, Perşembe günü yapılacak olan üniversite yönetim kurulunda bu konu gündeme getirilirse, kendileri tarafından da bir çalışmanın başlatılacağını, konuyla ilgili olarak Rektör Yaşar Akbıyık'ın Bolu'ya gelmesini beklediğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.