Öğretmen adaylarımızın üniversitemizden dileğidir

Yaşam içinde dilek biter mi?

    Herkes içinde bulunduğu ortamın daha huzurlu, daha güvenli, daha sağlıklı, mutlu ve de cüzdanı dolu dolu olmasını ister.

    Bütün bunların oluşumu önce sağlıklı olmaktan sonra iyi bir eğitim ve süreklilik arzeden iyi bir işin olmasına bağlı. Mutlu bir yuva kurup hayatı eşi ve çocukları ile paylaşmak vb. istekler ard arda gelir, yaşam umudun sarıldığı yumak içinde beklentilerle birbirine dolanır gider...

    Hayatın çilesi, okuyup iş hayatına atılan adımla birlikte başlar ömrün son noktasına kadar, bazen mutlu bazen mutsuz, karamsar bir rotada devam eder gider.

    Bu arada hiç bitmeyen dilek zincirine yeni halkalar eklenir.

    Belki üniversite tercihlerinde bilerek işaretlenen, belki de hiçbirisi olmazsa öğretmen olmak için tesadüfen işaretlenen bir kazanımın sonunda son basamağa gelinmişse, artık yeni mesleğimize ısınmış olarak hayata bakmaya çalışırız.

    İşte böylesi bir durum Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesini Şubat döneminde bitirecek öğretmen adaylarının durumları.

    Şu anda bu öğretmen adaylarının umutları, 3- 6 Şubat tarihleri arasında sıkışıp kalmış.

    Nasıl mı?

    Bana anlatılanlar; Bir veya birkaç dersten beklemeye kalan son sınıf öğrencilerinin sınıfı geçip geçmedikleri 03 Şubat 2006 tarihinde belli olacak. Belli olacak diyorum, eğer öğretim elemanlarımız 3 Şubat’ta notlarını yönetime bildirirlerse... Öğretmen adaylarının mezuniyetleri 3 Şubat’ta belli olursa ne olacak? İşte o zaman umut yumağının ucundan tutarak belki de hayatın akışı çözülmeye başlanacak. Çünkü 06 Şubat 2006 tarihi, Milli Eğitim Bakanlığının yeni öğretmen alımlarına yönelik müracaatların son günü. Öğretmen adayı bu treni kaçırdığında bir dahaki treni bekleyecek. Kimbilir belki de hep bekleyecek ama, tren yolcu almadan akıp gidecek istasyondan...

    Öğretmen adaylarının bu dileği hak edilmeyeni alma dileği değil. Bu dilek sırada bekleyenlerin önüne geçme dileği değil. Bu dilek böylesi bir fırsatı değerlendirmek için hak etmedikleri bir şekilde sınıflarını geçebilmek için yeterli notu alabilme dileği değil. Bu dilek 06 Şubat’ta kalkacak trene yetişebilme dileğidir. Sanıyorum bununda zor bir tarafı yoktur. Bu konuda tüm öğretim elemanlarının gereğini yapacağına inanıyorum.

    Belki treni yakalayanlar bir kısım prosedürün sonunda gelen ilk istasyonda inip başka umutların peşinde koşacaklar. Olsun o da onların işi.

    Bir kısım veli ve öğretmen adaylarımızın bu isteklerini açık bir mektup olarak üniversitemiz yetkililerine iletiyorum.

    Umarım ilgi gösterilir.

    Umarım yazı bir işe yarar.

27.01.2006

Bu yazı toplam 620 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.