Öğretmenin evinde ilk ders - 4

Kısaca; soru bankası oluşturulmasına yönelik toplantının önemi, bütün temsilciler tarafından algılanmış olmalı ki, öğleden sonraki toplantıya hiç fire vermeden sabah ki sıcak ilgi aynen korunarak devam etti.

    Konu hakkındaki bilgilendirmeye, Şb. Müdürü Sn. Cahit Yılmaz tarafından, kaldığı yerden devam edildi.

    - BMS için acil ihtiyaç duyulan eğitim ve seminerlerin, neler olmasına yönelik tespitlerin yapılmasından sonra gerçekleşeceğini bildirdikten sonra salondan görüş aldı.

    Bazı ilçe temsilcilerinin, bilgisayar kullanımı, internete girme konusunda seminerlerle hatırlatma yapılmasını, ölçme-değerlendirme ve soru hazırlamanın uzmanlık işi olduğu, bu konuda öncelik zümre başkanlarının olmak üzere seminer verilmesi, OKS ve ÖSS seviye tespit sınavları için dershanelerle, il ve ilçe okul yöneticileriyle toplantılar yapılması gibi öneriler geldi.

    Şb. Md. Sn. Yılmaz, bütün bunların planlandığını, dönemlerde yapılacak sınavların, hangi aylarda yapılması sorusuna, 1. dönem Aralık ayının 2.-3. haftasında, 2. dönemde ise Mart başı Nisan sonu veya Mayıs başında olması önerildi. Oluşturulacak soru bankası, kırtasiye masrafları, soru basımı ve değerlendirilmesi için öğrenci başına 1 YTL ücret alınmasının uygun olacağı kararı alındı. Parasal girdilerin, alınacak Valilik oluru ile, “Eğitim Hizmetleri Döner Sermayesi” adı altında bir fonda toplanacağı açıklandı.

    Sistemi Yalova’da uygulayan ve olumlu sonuçlarıyla dikkat çeken Sn. İsmail Kocaçalıkoğlu da, kendi uygulamalarından edindiği deneyimle, görüşlerini anlattı. Daha geliştirilmiş olarak ele alınan uygulamanın başarılı olmasını diledi.

    Toplantı sonunda sistem hakkında olumlu olumsuz görüşler için yazılı mini bir anket uygulandı.

    Yapılan herhangi bir işin sorumlusu bir kişi ise, başarı ve başarısızlıkta adres bellidir. Ortaklaşa yapılan işlerin sonucunda, genelde başarısızlık söz konusu olursa ihmali olanı bulmak zorlaşır. İlköğretim ve ortaöğretim okullarımızdaki başarı ve başarısızlık nedenlerinde, muhatap çoğul olarak karşımıza çıkmakta. Onun içindir ki, başarısızlıkta suç kimi zaman öğretmene, kimi zaman öğrenciye, kimi zaman veliye, kimi zaman yöneticiye, kimi zaman da merkezî hükümet ve siyasetine yüklenerek tartışıldı. Halen de aynı zemin üzerinde sürmekte.

    Soru bankası uygulaması, eğitim öğretimin içinde görev alan bütün bireyleri harekete geçirmesi bakımından güzel. Herkes aynı özveriyi, aynı ciddiyet içinde gösterirse, çok güzel başarılı sonuçlar alınacağına inanıyorum.

    Ancak; günümüzün ekonomik sorunları içinde bunalan herkes gibi öğretmenlerimiz de, gönüllülük esasları içinde özverili çalışmayı yaşamın zorluklarında öne çıkarma gücünü bulabilecek mi?

    Normalde maaş karşılığı ve full ücretle, haftalık mesaisini dolduran kişiyi nasıl motive edeceğiz ki, fazladan fazla olan mesaisini gönüllü olarak yapacak?

    İnsanları gönüllü çalışmaya güdüleyen sevgidir, hoşgörüdür, birbiriyle barışık olmaktır. Bunun sonucu güveni getirir. Kurumlarımız içinde görev alanların, güven duygularının ne olduğu da göz önüne alınmalıdır.

    Sistem içinde sorumlu olanların görevleriyle ilgili yasal yükümlülüklerinin dışındaki bazı yaptırımlarda, sınır ne olacaktır? Branş öğretmeni olmayan okullarımızda, dışarıdan ücretli görevlendirilenler de yaptırım nasıl olacaktır?

    Sistem, denetim işlemini de başka anlamda gündeme getirecektir. Yasallığın dışında, keyfi uygulamalar gündeme gelirse oluşacak karmaşanın çözümü ne olacaktır?

    Her şeye karşın, kazanın kulpundan birlikte tutma becerisini gösterebilirsek, başarı mutlaka gelecektir. Geçmişin öğretmen modelindeki kültürü aklıma getirdikçe, bugünün öğretmeni daha zengin ders araç gereçle, daha gelişmiş teknolojilerle bizi mutlaka geçecektir, geçmelidir diyorum. Benim öğretmenime güvenim tam, yeter ki, geleceğinin güvenli olacağına inansın.

    İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Ecevit, toplantıyı kapatırken “Sizlere ancak bir öğlen yemeği sunabildik. Bundan sonraki çalışmalarda sofra zenginliği sizin olacak” dedi. Mutlaka bu sofra zengin olacak. Unutmayalım ki, zengin sofra kendi başına iştah açtırmıyor. Güler yüz, sevgi, saygı ve güven bu sofranın aranan garnitürüdür.

    Teşekkürlerimle başarılar.

24.11.2005

Bu yazı toplam 651 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.