OH NE ALÂ MEMLEKET...

OH NE ALÂ MEMLEKET...

1 birim kiraladılar, 5 birim kullandılar

İl Genel Meclisi Ağustos ayı 3. Oturumunda görüşülen gündem maddesi, ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. Dereceören Köyü soğuk su mevkiinde, Lida Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ. tarafından Abant Su Fabrikası'nda içme ve kullanma suyu olarak kiralanan kaynaktan, Abant Su fabrikasının 2008 yılında yaptığı kiralama oranından yaklaşık 5 kat fazla su kullanıldığı tespit edildi. Konu mecliste çeşitli tartışmaların ortaya çıkmasına neden oldu. LİDA Gıda “Abant Su”, bu tespit ortada dururken, üstelik kira süresinin 25 yıla çıkması için Bolu İl Genel Meclisine başvurdu.

Dereceören Köyü’ne ait olan su kaynağının büyük bölümünün fabrika tarafından sözleşmelere aykırı olarak kullanılması neticesinde, köy sakinleri su sıkıntısı çekmeye başladılar.

Bolu İl Genel Meclisi üyelerinin önemli bir bölümü konuya sert tepki gösterdiler. İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman ise kiracı işletmeden yana görüş belirttiler.

İşte dün Bolu İl Genel Meclisinde Abant Su “Lida A.Ş.”'ye kiralanan ve sözleşme hükümlerine aykırı hareket etmesine karşın, kiralama süresini 25 yıla çıkartmak istenilen Dereceören su kaynağı ile ilgili, Mecliste üyelerin, Başkanın ve Özel İdare sekreterinin görüşleri;

HAKKI FİDAN:

İL ÖZEL İDARENİN MALINI KENDİ MALLARI GİBİ GÖRÜYORLAR

CHP İl Genel Meclisi Üyesi Hakkı Fidan, kiralama süresinin çok uzun olduğunu belirterek; “Kiralama için 25 sene çok uzun bir süre. İl Özel İdaresi’ne ait mallar uzun süreli olarak kiralandıkları için, kiralayan insanlar İl Özel İdare'nin malını kendi malı gibi görüyor. 25 sene buranın kiralanmasına lüzum yok. O zaman adama komple verelim, onun malı olsun. 25 yıl çok uzun bir süre. Daha kısa süreli olarak bir anlaşma yapalım ki, elimizde bir avantajımız olsun. Yarın bir gün bir şey olduğu zaman söz hakkımız olsun. Bu sürelerin belirlenmesinde 5 yıllık periyotlarla süreler belirlenebilir” dedi.

MÜCAHİT KUTLU:

YATIRIMCILARI DA DÜŞÜNMEK GEREKİR

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu, “Burada bahsi geçen zaman, uzun bir süre olarak görülebilir. Ancak bu noktada yatırımcıları da düşünmek gerekir. Eğer burada bir yatırım yapılıp, il ekonomisine bir katkı sağlayacak bir yatırım yapılabilirse, bu süre çok uzun olarak değerlendirilmez. Burada dikkat edilmesi gereken durum, büyük bir yatırımın kısa süreli bir zaman dilimine sığdırılamayacağı düşünülmelidir. İşte bu nedenle, bu yatırımlar uzun süreli zamanlar içerisinde gerçekleşiyor. Biz ayrıca kiralama yaptıktan sonra, TÜFE ve TEFE oranlarına bağlı olarak, her yıl belli oranda kiraladığımız alanda bir artış gösteriyoruz. Ancak her 5 yılı takip eden yıllarda yeniden değerlendirme yapılacak diye Encümen'de bir karar aldık. Yani oralarda yeni bir değerlendirme yapılıyor. Burada idarenin menfaatini göz ardı edebilecek bir durum söz konusu değil. Tabi sahiplenme olgusuna katılıyorum. Ama büyük yatırımların yapılabilmesi için uzun süreli zamanlar gerekiyor” dedi.

VEDAT ÖZKAN:

ABANT SU İSİMLİ FİRMA, ART NİYET TAŞIYOR

Konu ile ilgili değerlendirme yapan AKP İl Genel Meclisi Üyesi Vedat Özkan, “Bahse konu olan su, daha önce farklı bir kaynak gösterilerek kiralandı. Ardından daha yüksek miktarda akan bir kaynak tespit edilerek, biz bu kaynağı kiralayalım dendi. Ondan sonra bu kaynağa geçildi. Şuan o kaynağı kiralayan Abant Su isimli firma, art niyet taşıyor.Zaten gitmişler kaynağın başına iki tane boru döşenmiş. Bir kısmını biz söktürdük. Bir kısmı duruyor” dedi.

MUSTAFA NURİ GÜRSOY:

LİDA GIDA TİLKİLİĞE SOYUNMUŞ,DERECEÖREN KÖYLÜLERİ LEYLEK POZİSYONUNA DÖNMÜŞ DURUMDA

AKP İl Genel Meclisi üyesi Mustafa Nuri Gürsoy şu açıklamayı yaptı: “Lida Gıda'nın yaptığı iş bir “tilki masalı” gibi geldi bana. Bizim halk dilinde bir masal vardır tilki kardeşle leylek kardeş hikayesi. Burada Lida Gıda tilkiliğe soyunmuş, Dereceören köylüleri leylek pozisyonuna dönmüş durumda. Plan Bütçe Komisyonu tarafından alınan kararların, idarenin yaptırımlarını sahneye koymasını istiyorum. Bir de bu çalışmalar yapılırken Dereceören Köylülerinin mağdur edilmemesi gerektiğini, çevreye ve doğaya bırakılacak suyun mutlaka doğaya bırakılması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca yapılacak kiralamaların da opsiyonlu kiralamalar şeklinde gerçekleşmesi gerektiğini düşünüyorum.”

TAHSİN AKDUMAN:

BU İŞ BENİM TUHAFIMA GİDİYOR

Konu ile ilgili İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman yaptığı açıklamada, yatırımcılar yönünden değerlendirerek; “Biz her zaman diyoruz ki, Bolu'ya yatırımcı gelsin. Yatırımlar gerçekleşsin diye. Bu gün Bolu'nun her tarafında sular kaynıyor diyoruz ama, masamızın üzerinde duran içtiğimiz su Uludağ suyu. Bu iş benim tuhafıma gidiyor. Burada kaynak suyunun paylaştırılması ile ilgili iyi bir planlama yapılmalı.Burada bu şirket büyük yatırımlar yapacağını söylüyor. Bir kısmında yapmış zaten” dedi.

MURAT DEMİREL:

ADAMLAR 0.86 LT/SN OLARAK KİRALAMIŞLAR AMA, 4 LT/SN OLARAK SUYU KULLANMIŞLAR

Konu ile ilgili değerlendirme yapan AKP İl Genel Meclisi Üyesi Murat Demirel, duruma tepki göstererek; “0. 86 lt/sn olarak sözleşme yapılmış. Ama kullanımda olan su miktarı 4 lt/sn olarak görünüyor. İdarenin bu konu ile ilgili bir yaptırımı yok mu? Mühendislerimiz bu konuda tespitlerini yapmışlar. Adamlar 0.86 lt/sn olarak kiralamışlar ama, 4 lt/sn olarak suyu kullanmışlar” dedi.

Görüşülen bu ilginç olayın, İl Özel İdare ile birlikte İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu tarafından ortak bir inceleme çalışması yapıldıktan sonra, yeniden Bolu İl Genel Meclisi gündemine getirilmesine oy birliği ile karar verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.