OKS başarısını katılım oranı etkiledi

OKS başarısını katılım oranı etkiledi

Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer; Ortaöğretim Kurumu Sınavı (OKS)'na Bolu'dan yüzde 90.33 katılımın olması, başarı sıralamamızı etkilediğini söyledi.

Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer; Ortaöğretim Kurumu Sınavı (OKS)'na Bolu'dan yüzde 90.33 katılımın olması, başarı sıralamamızı etkilediğini söyledi.

Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer, Solmaz Ahmet Baysal Öğretmenevi'nde şube müdürleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, 2008 OKS, ÖSS ve SBS sonuçlarını değerlendi. Sezer, bu sene yapılan OKS il sıralamasında matematik fende 50, Türkçe matematikte ise 53'üncü olduklarını belirtti.

KATILIM ORANINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ

2008 OKS'ye kentteki 8. sınıf öğrencilerinin yüzde 90.33'nün katılımını sağladıklarını ifade eden Sezer; “Hatta biz katılımı zorunlu tuttuk. Bazı öğrencilerle ilgili tutanak tuttuk. Böylelikle katılım oranında Türkiye 1'incisiyiz. Katılım fazla olunca başarı da düştü. Başarısız öğrencileri eleseydik, başarı sıramız 10 ila 15 basamak daha yükselirdi. Ancak biz böyle yapmıyoruz, öğrencileri elemiyoruz, katılımı esas alıyoruz” şeklinde konuştu.

BAŞARI DÜŞÜKLÜĞÜNÜN NEDENLERİ MASAYA YATIRILACAK

Sezer, sınavdaki başarı sıralamasında en büyük etkenin katılım oranı olduğunu söyledi. Ancak buna takılmadan başarı düşüklüğünün nedenlerini masaya yatıracaklarını da ekledi. Sezer, şehir merkezinde başarı oranının yüksek, ilçelerde düşük olduğunu da dile getirdi ve bu yıl ilk kez yapılan Seviye Belirleme Sınavı (SBS)'nda Bolu'nun 23'üncü sırada yer aldığını kaydetti.

SÖZEL ALANIN TERCİH EDİLMEMESİ OLUMSUZLUĞU ETKİLEDİ

Sezer, bu sene yapılan ÖSS'de sayısal puanda 21. sözel puanda 50. sırada olduklarını belirtti. Milli Eğitim Müdürü Sezer, ÖSS'de il başarısına olumsuz etki eden en önemli faktörün sözel alan olduğunu söyleyerek; “Bu alanda son 5 yılda istenilen düzeyle iyileşme sağlanamamıştır. Bunun öncelikli sebebi olarak öğrencilerimizin sözel alanı tercih etmemesi düşünülmektedir” dedi.

AİLELER İKNA EDİLEMEDİ

7 bin 500 öğrencinin taşımalı eğitimden yararlandığına vurgu yapan Sezer, Seben, Kıbrıscık ve Mudurnu'da Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) bulunduğunu, taşınan öğrencileri buralara kaydırmak istediklerini, ancak; ailelerini ikna edemediklerini söyledi. Sezer, bu konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi: “Bakanlığımız çok uzak bölgelerden taşınan öğrencileri YİBO'lara kaydırmamızı istiyor. YİBO'ların öğretmen kadroları tamam, şartları güzel. Vatandaşlar ise çocuklarını her gün görmek istediğinden buralara kayıt yaptırmıyor. Karda kışta bu çocukları uzak noktalardan taşımamız zor oluyor. Ancak aileleri ikna edemiyoruz.”

Recep Sezer, ilköğretim öncesinde anaokulun çok önemli olduğunu da belirtirken, Bolu'da 5 yaş grubundan anaokuluna giden öğrenci oranın yüzde 61 olduğunu, bunun da sevindirici bir oran olduğuna dikkat çekti. Sezer, 3 ve 4 yaş grubunda anaokuluna gitme oranının düşük olduğunu da sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.