Okullar kucaklaşıyor

            27.04.2005

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı Cumhuriyetimiz’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği en anlamlı bayram. Bu bayram, zaman içinde tüm dünya çocuklarını da içine alıp, kutlanmaya başlandı. Yurtta ve cihanda barışın en güzel mesajının verildiği bu bayramda, dünya çocuklarının kaynaşıp, kucaklaştığını görmek ne güzel. Dili, dini, örf ve adetleri ile genel kültürü ve ekonomik farklılıkları olan renk renk insanların çocuklarını sevgiyle kucaklaştırıp, barış içinde şekillenen bir dünya yaratmak, düşüncelerin en güzeli.

Güzellikleri her zaman kendi kabuğumuza gizlenerek yaşamak, daha güzelini yaratabilmek için, yeterli değil. Penceremizi açıp, çevreye baktığımızda bizim yaşadıklarımızın dışında olumlu olumsuz gelişmeleri görme şansımız var. Gözü kapalı olarak, yaşamak, sadece nefes alıp vermektir.

Çirkini güzelden ayırabilmek için, görmek gerek. Acıyı ve tatlıyı tatmak gerek. Hüznü ve sevinci yaşamak gerek. Bütün bu ve benzerlerini yaşayabilmek için insanlarla iyi iletişim içinde olmak gerek.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı’nda dünya çocuklarıyla bu sıcak ilişkiyi kuruyoruz da, kendi yurdumuzun bir başka mekanında yaşayan aynı ülküyü paylaştığımız çocuklarımızla biraraya gelip, kucaklaşarak sevince ve tasaya ortak olabiliyor muyuz? Güzellikleri paylaşmaktan mutlu olunacak ortamların yaşatılmasına neden olan kaynaşmayı sağlayabiliyor muyuz? Bu soruları çoğaltmak mümkün.

İşte bu bayramda, "Vali Mehmet Ali Türker Anaokulu Yönetimi, Müdürü, öğretmeni, çalışanı, memuru, velisi ve Koruma Derneği", "Okullar Kucaklaşıyor" projesi ile 150 km uzağımızdaki Göynük İlçemizin Sarıcalar Köyü’ndeki Anaokulu öğrencilerini konuk ederek, ilin tanıtımı ve 23 Nisan kutlamalarının coşkusunu yaşattı. İçlerinde İlköğretim Okulu öğrencilerinin de bulunduğu 23 öğrenci, belki de bağımlı oldukları ilçelerini bile görmeyen, bu öğrencilerin belleklerinde yardımlaşmaya yönelik sevginin oluşumundaki güzellikler, yaşamlarının son noktasına kadar silinmeyecektir.

Bakışlara yansıyan saf düşünceler, birgün elbet şekillenip, çiçek çiçek açarak, etrafa güzellikler saçacak. Şimdiye kadar doktorun ne olduğunu bilmeyen o miniklerin Köroğlu Tıp Merkezi’ndeki kontrollerinde, Sn. Valimize ve Belediyemiz’e yaptıkları ziyaretlerinde yüreklerinde gizledikleri duyguları keşke yaşayabilip, anlatabilsem. Deniz Pastanesi’ndeki büyüklerin gösterdiği şamataya karşın, sessizlikleriyle utangaçlığın, belki de ders verircesine, örnek alınacak davranışlarını gözlemlerken, büyük küçük bizim insanımızın ne denli asil olduğunu ortaya koyduğunu düşündüm.

23 Nisan törenlerinde Bolu’da değildim. Geçit törenleri nasıl oldu bilemiyorum. Bildiğim birşey varsa, 22 Nİsan günü yapılan etkinliklerde ziyaretlerde küçüklerin belleklerinde kalan güzelliklerin yaşatılacağı inancıdır. Okullar kucaklaşıyor programının oluşumunda Sarıcalar Köyü Anaokulu ile Vali Mehmet Ali Türker Anaokulu’nu birbirine bağlayana köprü görevini yerine getiren, İlköğretim Müfettişi Sn. Kemal Aydoğdu’ya , okulumuz yönetimine, yardım elini uzatan tüm velilerimize yardımseverliklerimize yürekten teşekkürler.

Bu yazı toplam 602 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.