Okullarda ders zili çaldı

Okullarda ders zili çaldı. Bu zil yangın, alarm zili değil ama, geleceğe hazır olma bakımından çok önemli.

Okullarda ders zili çaldı. Okullarımız şenlendi, sokaklarımız, caddelerimiz renklendi. Velilerimizin cepleri boşalmış olsa da, onların yüzleri de güleç.

Okullarda zil çaldı. Kimi öğrenciler ürkek, kenarda kenarda duruyor. Kimi öğrenciler sınıf atlamış olmanın sevinci içinde. Değişik dersler, değişik sınıflar, değişik öğretmenler hatta kimileri için, değişik okullar. Yaşamı renklendiren yeni bir uğraş.

Okullarda zil çaldı. Bu zil öğrenci, öğretmen, ana-baba için plan yap, programın olsun zilidir. Değerli öğrenciler, öğretmenler, analar-babalar.

Herşey gönlünüzce olsun demek kolay da, bu kolayı kolay yapmak sizin elinizde. Sevgili öğrenciler, ilk gün başarı dilekleriyle evden uğurlanırken, annenizin arkanızdan su dökmesi önemli değil. Önemli olan sizin başarılı olmaya inanmış olmanızdır. Başarı; başarılı olacağım diyebilenindir bunu unutmayın. Hayalinizdeki mesleklerin diplomasını cebinize koyabilmek için, başarı merdivenlerini takılmadan çıkmanız gereklidir. Unutmayın ki, bu merdivenleri eller cepte çıkamazsınız. Hele de lay lay lomla hiç çıkamazsınız!

Okullardaki zil; başarılı olabilmek için gerekli plan programın yapılmasına ait alarm zilidir, unutulmasın. Okullarda ders zilinin çalması, belli bir hedefi olanlar için önemlidir. Başarının anahtarına sahip çıkabilmek için önemlidir. Rüyaların gerçekleşmesi için önemlidir.

Okullar açıldığında sokak ve caddeler yalnız hedefi olan çocuklar tarafından dolmuyor. Okullar açıldığında koltuğunun altında bir kitap, bir defter, elinde kalem yerine sigara ile gidenleri de görüp üzüleceğiz.

Okullar açıldığında gömlekler pantolon dışında, kıravat yumcuk gibi topuzuyla neredeyse göbeğe inmiş, yaka yukarıdan aşağıya en az bir düğme açık, kollar omuzdan kalkık kabadayı özentilerinde olanları da görüp üzüleceğiz.

Okullar açıldığında, sokak ve caddelerde kuralsız, yüksek sesle argo konuşup, insanların olumsuz dikkatlerini çekenleri gördükçe de üzüleceğiz. Okullar açıldığında, masum öğrencilere baskı yapan grupların oluştuğunu duyduğumuzda da üzüleceğiz.

Okullar açıldığında çocuğunun elinden tutarak okula getiren veliyi bir daha okula gelmediğini öğrendiğimizde daha çok üzüleceğiz.

“Eti senin kemiği benim” düşüncesi belki de öğretmene olan güvenin, belki de bu işin ustası sensin nasıl biliyorsan öyle yap ama, iskeletini bozma anlamındaydı ama, şimdi durum farklı. Çocuğunun etine de kemiğine de sahip çıkmazsan hem sen, hem de biz üzülürüz.

Okullar açıldı, ders zili çaldı. Sadece öğrenci, sadece veli için mi çaldı zil? Tabii ki değil. Zil aynı zamanda öğretmen ve yönetici için de çaldı.

Her öğretim yılında tutulan yılsonu hesap bilançosu var. Bu bilançodaki zararın faturası genelde hep öğretmene kesilir. Koşullar ne olursa olsun, başarı öğrencinin, başarısızlık öğretmen ve yönetimindir. Derse hazırlıksız gitmek, cepheye mermisiz gitmeye benzer. Günümüzdeki teknolojik gelişme, çocuklarımızın çok küçük yaşlarda bilişimle iç içe olmasını sağlıyor. Bilgi işlemle tanışan çocuklar, dünyaya açılan pencereden ne olup bittiğini takip edebiliyor. İşte bu nedenle öğretmen sınıfa öğrencisinin bildiğinden fazlasıyla yüklü olarak girmek zorunda.

Okullarda ders zili çaldı. Akarı kokarı, boyası badanası, camı çerçevesi ile bakım onarımı yapılmış pırıl pırıl sınıflarıyla her okul hizmete hazır durumda.

Yöneticinin tek derdi, norm kadroda öğretmene sahip olmak. Memuru, hizmetlisi, noksansız yeni öğretim yılına karşılamak. Yeterli mi? Elbette yeterli olduğu söylenemez. Yönetim kadrosuyla barışık uyum içinde çalışmasını sağlamalı.

Müdür birleştirici, model olmalı, sevgi ve gerekli güveni sağlamalı. Her geçen yıla göre gıdım gıdım yakalanan başarı ileriye götürülmeli.

Okullarda ders zili çaldı. Eğitim öğretimin içinde olan herkese başarılar getirsin.

19.09.2006

Bu yazı toplam 777 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.