Okulumda gelenekler devam ediyor

            15.03.2005

Erkek öğrenci ağırlıklı okullarda, bayan öğretmen olarak çalışmak, biraz ürkütücü ve zordur. Öğretmenliğe yeni başlamış, çiçeği burnundaki bayanların, göreve başlamadan önce ağladıklarına, başka okula atandıklarında ise, iki kat gözyaşı döktüklerine çok tanık oldum.

Birinci ağlamaları, fiziksel olarak gelişmiş, hemen hemen kendi yaşlarına yakın bu öğrenciler arasında nasıl görev yapacağım kaygısından, ikincisi ise, düşündükleri ile en küçük bir olumsuzluk yaşamadan çok iyi anılarla ayrılmanın gözyaşlarıydı.

Endüstri Meslek Liseleri’nin kuruluşunda maya, böylesine güçlü atılmıştı. Kadınlarımız, okullarımızın namusu, gülü, çiçeği idi. Onları soldurmaya kimsenin hakkının olmadığı düşüncesiydi. Yönetim ve öğretim kadrosunun tüm hassasiyeti, hiçbir dayatma olmaksızın, kendiliğinden korumacılık üzerine olurdu.

Bizim okulumuzda, genel kültürle birlikte, meslek öğretimindeki olumlu bilgi ve becerilerin kazandırılmasında dayanışmanın, emeğin, alınterinin ortaklığı vardır. Ortak çalışmaların sonucunda somut olarak ortaya çıkan ürün vardır. Bu üründe usta çırak ilişkisindeki yakınlaşmada paylaşım vardır. Sonuçta; ortak emek, ortak emek sonucu ortaya çıkan eserin yarattığı hoşnutluk, huzur ve mutluluk. Kafalardaki düşüncede, mutlu aile tablosunun yaratılmasına yönelik senaryolar, belleklerin orijin noktasında yerini ve anlamını bulur.

08 Mart “Dünya Kadınlar Günü”. Bugün ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlanır. O gün okulumuzun 60. Yıl etkinlikleri içinde olan ağaçlandırma çalışmaları için Müdür Yardımcısı Güngör Arslan’la birlikte Bolu İli Erezyon Önleme ve Ağaçlandırma Gönüllüleri Derneği Başkanı Sabri İnceler ve ben, fidanlığa giderek sedir ve çam fidanı bağlantısı yaptık. Okula döndüğümüzde, okulun hizmetli-memur ve bayan öğretmenleri, müdür odasında toplanmışlar.

Önce özel bir toplantı var diye girmek istemedim. Sonra bayanların Kadınlar Günü nedeniyle toplandığını söylediler. Okul Müdürü İbrahim Çavuşoğlu-Müdür Başyardımcısı Hasan Aksoy-Müdür Yardımcısı Güngör Arslan’ın ısrarları ile topluluğun arasına ben de katıldım.

Olay mutluluk vericiydi. Mezun olduğum ve uzun yıllar görev yaptığım okulumdaki güzellikler, bıraktığım gibi devam ediyordu. Bayan öğretmenlere gösterilen ilgi, dostluk korumacılığında değerinden hiçbirşey kaybetmeden devam ediyor olmasını görmek, geleneklerin aynen devam ettiğinin en büyük kanıtıydı.

Müdürümüz, günün konusu, kadın haklarından, aile içindeki öneminden, annelik sorumluluklarından, olayları değerlendirmedeki inceliklerinden, görevdeki özverili çalışmalarından, günlerini kutluyor, pasta ile ağızlarını tatlandırıyor, çiçeklerle gönülleri hoşnut ediyor, konuşmalarıyla önemlerini vurguluyordu.

Evet, kadının toplumdaki yeri başka olmalıydı. Çünkü kadının bulunduğu yerde yumuşaklık vardır. Esneklik, dayanışma vardır. Kadının bulunduğu yerde incelik vardır, sevgi ve şefkat vardır. Kadının toplum içindeki yeri, iki ayaklı merdiven gibidir. Merdivenin bir ayağı kısa olduğunda denge bozulur, işler topal yürür, ritim bozulur.

Motor atölyesi öğretmeni Esin Abak, bir gerçeğe işaret ediyor, arkadaşlarını uyarıyordu. Meslek Liseleri’nde atölye öğretmenlerinin çalışmaları nedeniyle öğretmenler odasına gelemediklerini, bu davranışlardan anlamlar çıkarılmaması gerektiğini vurguluyordu. Sizler zaman buldukça atölyelere giderek, hem çalışmaları yakından gözlemler, hem de öğrencilerin moral motivasyonuna katkıda bulunursunuz diyordu.

Kadınlar Günü’nde çağdaş Türkiye’nin oluşumunda, akılcı düşünce ve çağdaş davranışlarıyla şekilciliğin tutsağı olmayan bayan öğretmenlerimin ve tüm kadınlarımızın günlerini kutlarım.

Bu yazı toplam 862 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.