Ölümden sonra yaşamak ve yaşatmak

Canlılar doğar ve ölürler. Bu kuralı bozan bir gelişme henüz yok. İnsanlığın varoluşundan bugüne yaptığı tüm bilimsel araştırmalara karşın, yaşamı sonsuzlaştıracak bir buluşa imza atamadığı bilinen bir gerçek. Alınan bir dizi önlemlerle insan ömrü uzatılsa da sonu gene ölümle noktalanıyor.

    Dünya hayatı sona erenlerin ardında kalanların, ölenin hatıraları ve bıraktıkları eserleriyle teselli buluyorlar ya da anıyorlar. Ölümden sonra yaşamak veya yaşatılmak sağlığınızda yaptığınız doğru ve yanlışlara bağlı.

    İşte yaşlısıyla genciyle, okumuşuyla cahiliyle, kadını erkeği Bolu insanının gönlüne taht kuran, hayırların efsane ismi İzzet Baysal. İşte onun örnek alınacak yaşam tarzı.

    Çalışma hayatındaki tüm engellere karşı elde ettiği başarısı. Haksızlıklara karşı direnci ve hakkı olanı mutlaka almasına yönelik yasal zeminde yaptığı mücadele. Ülkesine hizmeti esas alıp, dış dünyanın dev kuruluşlarıyla yaptığı sanayi yarışında ipi göğüslemesi ve alın teriyle kazandıklarını devletine olan görevini yerine getirdikten sonra, kurduğu vakıf ile halkına hizmeti getiren, son yılların mümtaz ismi İzzet Baysal. Her davranışında ayrı bir mesajı olan ayrıcalıklı bir kişi örnek insan İzzet baba.

    İzzet Baysalı görüp tanıyanlar, onun yaptıklarından onurlanıp gurur duyanlar, onun eserlerinden yararlanıp feyz alanlar onu, elbettte ki gelecek kuşaklara övgüyle anlatacaklar. Onun bıraktığı eserler, isminin övgüyle anılmasına elbette katkıda bulunacak. Ne var ki söz; buz üzerine yazılanlar gibi zaman içinde yok olup gidecek. Kalıcı olan yazılı belgedeki bilgiler olacak.

    Kimi devlet ve siyaset adamları ne demiş? Yardımından yararlananlar ne hissetmiş,neler söylemiş? O dönemin yazılı ve görsel basınında neler yazılmış, neler görüntülenmiş? Sokakta ki adam İzzet Babasını nasıl algılamış, nasıl kopyalamış belleğine? Tüm bu ve benzeri soruların yanıtlarını yazılı bir kaynakta toplanmasını düşünmüş İzzet Baysal Vakfı başkanı Sn. Ahmet Baysal ve Vakıf koordinatörü Sn. Mustafa Yaman.

    ''İzzet Baysal ve Vakfı'' adlı kitapta toplanan bilgiler belki, deryadan alınan bir bardak su gibi. Kitabın içeriğinde tüm düşünceler, anılar, birlikte yaşanıp gözlenenlerde noksanlıklar olabilir. Birlikte paylaşılan görüntüler sayfalarda yerini almamış olabilir. ''Halkın ve Ülkenin hizmetinde 18 yıl'' elde mevcut bilgilerle sınırlı kalıp yeterince genişletilememiş olabilir. Neyi nasıl düşünürseniz düşünün emeği geçenlere teşekkürden alıkoymaz.

    Kimilerinin '' efsane'' kimilerinin ''vakıf'' adam . Kimilerinin ''eli öpülesi'' dediği ülke içi yerel ve ulusal basında çıkan ''Hayırseverliğin şampiyonu öldü- İzzetli bir sedaydı- Bir hayırsever göçtü- Bolu öksüz kaldı- Eğitimden bir yıldız kaydı- bolu babasına ağladı- Yardım kralı öldü- Eğitim meleği sonsuzluğa uçtu- İyiliğin kalbi durdu- Eğitici baba ağlattı" başlıklarıyla ebedi yolculuğuna uğurladığımız İzzet Babayı bir kez daha belleklerimize kopyalayan İzzet Baysal ve vakfına ait bilgi tazelemesi yapan kitap, gelecek kuşakları bilgilendirmede yardımcı olacaktır. Emek harcayanlara bir kez daha teşekkürler.

    İzzet Baysal’ın yaşamı, yaşam felsefesine bakıldığında ''Halkın ve ülkenin hizmetinde'' geçen sürenin üniversite bitiminden sonra başladığını görüyoruz. Dış dünyanın dev sanayi kuruluşlarıyla girdiği mücadele o dönemin koşullarında ülkeye yapılan en büyük hizmet olmalı. O mücadelenin kazanımı halka hizmeti, ölümünün son anına kadar tetiklemiş olmalı.

    Son günlerinde Marmara’nın karanlık sularında Bolu, Bolu insanı ve tüm ülke gençliğini kucaklayan eserlerinin yansımasını görüyor olabilirdi.

    Belki de Bolu özlemi; yaptıklarının nasıl kullanıldığını dünya gözüyle bir kez daha görme arzusundandı. Mekanın cennet olsun İzzet Baba.

09.02.2006

Bu yazı toplam 635 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.