Ölümlere yol açar

Ölümlere yol açar

RTÜK'ün televizyonlardaki ilaç reklamı yasağını kaldırması ve hükümetin marketlerde ilaç satılmasını öngören yasasının ardından görüştüğümüz Bolulu eczacılar, ecza deposu çalışanları ve vatandaşlar, bu uygulamanın yanlış kullanım nedeniyle ölümlere yol

RTÜK'ün televizyonlardaki ilaç reklamı yasağını kaldırması ve hükümetin marketlerde ilaç satılmasını öngören yasasının ardından görüştüğümüz Bolulu eczacılar, ecza deposu çalışanları ve vatandaşlar, bu uygulamanın yanlış kullanım nedeniyle ölümlere yol açacağını söylediler.

'İlacın reklamı olmaz' diyen Filiz Eczanesi'nin sahibi Ecz. Filiz Keyf, doktor ve eczacının aradan çıkartılmasıyla birlikte, yanlış ilaç kullanımının çoğalacağını söylüyor. Getirilecek olan yeni uygulamanın insanları sağlığından edeceğini belirten Keyf; “Bize gelen vatandaş ilacı nasıl kullanacağını soruyor. Bakkalcı veya market çalışanı bunu nasıl bilebilir ki? Çok yanlış bir şey bu. Vatandaş reklamı izleyerek, ilacı marketten alacak. Ancak yan etkilerini bilmeyecek” dedi.

“Biz niye varız?”

Bu uygulamanın sonucunun insanları ölüme kadar götürebileceğine vurgu yapan eczane teknisyeni Nergiz Soykan ise, kendilerine gelen hastalara direkt reçetedeki ilaçları verip göndermediklerini, ilacı nasıl kullanacağını ve yan etkilerini anlattıklarını söyledi. Eğer bu uygulama hayata geçirilirse, halkın bilinçsizce markete gidip ilaç alacağını söyleyen Soykan, “Mevsimlik vitaminler var mesela. Eğer bunları doğru zamanda kullanmazsa, o zaman fazla almış olur. Bu da uzun süre kullanımda, bazı hastalıklara yok açar. Mesela Omega 3 var. Çok revaçta. Biz bunları yazın önermiyoruz. Eğer yazın gidip bu ilacı kullanırsa, güneşten de enerji alacağı için her ikisinin birden kullanımı kemik rahatsızlıklarına yol açacaktır” şeklinde konuştu. İnsanların hem paralarından hem de sağlıklarından olacaklarını da belirten Soykan, “İnsan sağlığı her şeyden önemli bence. Marketlerde satılacaksa biz niye varız?” diyerek uygulamaya tepki gösterdi.

“Para kazanmak için…”

Özel bir ecza deposunun çalışanı olan Tarık Akça da, eczacı olmadan ilaç satışının yanlış kullanımlara neden olacağını söylüyor. Bunun tamamen siyasi ve ticari bir karar olduğunu belirten Akça, ilaç tekellerinin bu uygulamadan para kazanacağını söyledi. İlacın eczanede satılmasının bir zorunluluk olduğunu belirten Akça, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çünkü doktor ilacı yazdığında iş bitmiyor. İlacı nasıl kullanacağını eczacı söylüyor. Eczacı ilacın etkisine göre kullanımını vatandaşa söyler. Örneğin her soğuk algınlığı ilacını herkes kullanamaz. Tansiyonu, kalbi olanlar daha dikkatli olmak zorunda.”

İlaç sektörünün en büyük sektörlerden biri olduğunu vurgulayan Akça, “O nedenle bazı ilaçları marketlere vitamin diye göstererek sokmaya çalışıyorlar. Aslında bu işlerin hepsi ticari. Reklamlarda da para kazanmak için yalan söyleniyor. Nasıl ki eczacı market ürünlerini satmıyorsa, marketçi de ilaç satmamalı” şeklinde konuşurken, eğer bunun önüne geçilmezse, uygulamanın insan ölümlerine yol açacağını söyledi.

“Yalan-yanlış reklam yapacaklar”

Mert Eczanesi çalışanı eczane kalfası Ercan Akkaya ise, marketlerin içerisinde eczacı bulunduracaklarsa uygulamanın sorun yaratmayacağını, fakat reklamlarla yanlış kullanımın artacağını söyledi. Geçtiğimiz yıl zayıflatıyor denilen meyveli yoğurtların hiçbir işe yaramadığının ortaya çıkmasını hatırlatan Akkaya, yine o zamanki gibi yalan-yanlış reklam yapılacağını söyledi.

“Olacak şey mi bu?”

Uygulamayı anlattığımız vatandaş Mühittin Güler ise, “Bakkal bakkallığını bilmeli” diyor. Hükümetin bu uygulamasının katliama neden olacağını belirten Güler, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eczacı bu dükkanı buraya açtıysa, bilgisinin olmasından dolayı açmış. İlaçların her birini tanıyor. Ben geçen gün eczaneden bir ilaç istedim, vermediler. Doktoruna git, ondan sonra diyorlar. Ama marketten isteseydim, para kazanmak için hemencecik verirdi bana o ilacı.”

49 yaşındaki Sami Kutlu ise, Migros'tan emekli olmuş. ve, “Olacak şey mi bu? Marketçi ne anlasın ilaçtan. Doktor reçetesi olmadan verilmemeli ilaç. Saçma sapan şeyler ya… Olur mu öyle şeyler? Sağlık açısından zararlı. Bunu herkes biliyor. Bana yanlış geldi” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.