Ölümün acısı kadar faturası da ağır

Dünyanın düzeni böyle kurulmuş. Doğum varsa ölüm de var. Bununla teselli buluyorsa da insanoğlu, ölüm gene de acı...

    Günahıyla sevabıyla ebedi aleme uğurladığımız her insanın arkasından, iyi niyet duygularımızla dünya yaşamındaki güzelliklerini düşünüp, hakkımızı helal ediyor, tanıyalım tanımayalım iyi biliriz diye gönülden şahitlik ederek yolcu ediyoruz ebedi aleme...

    Dünya yaşamına devam edenlere sanki bir mesaj olmalı, son yolculuktaki hakların helal edilmesi, iyi biliriz sözleri. Son yolculuğa çıkana gösterilen bu davranışınızı dünya yaşamında sürdürün, sevgiyi yaygınlaştırın, dayanışmayı güçlendirin, yardımlaşmayı çoğaltın anlamında, birbirimizin hakkına hukukuna riayet edin, birbirinizi kırmayın, sevgi saygı dostluk içinde yaşayın der gibi. Yaşam içinde çoğu kez böyle yapmasak da, musalla taşındaki kişiye son görevde birleşiyor bu düşünceler.

    Birbirimize karşı yapmamız gereken bu iyi davranışlarımızı bozacak bazı uygulamalardan rahatsız olanların dile getirdiği, olaylardan bahsetmek istiyorum bu yazımda.

    Yolda belde karşılaştığım insanlar önümü keserek “ne olur yazın” diye söyledikleri bir konu bu. Yetişkinlerin pek de yapacağı bir şey yok. İnsanların insafına kalmış bir olay olsa da, mevcut alternatifi var diye düşünüp bilgilendirmek için yazıyorum.

    Efendim ölenlerin defin işlemlerinin altından kalkılamayacak duruma geldiğini anlatıyorlar. Böylesine hassas bir konuda her işlemin adeta fiyatlandırılarak 1-1,5 Milyar TL'ye varan toplam rakamların çıkarıldığından söz ediyorlar. Neredeyse cennet vaatleriyle ruhban sınıfa taş çıkaran akıl almaz söylemler...

    Bu anlatılanlar karşısında Belediyemizin yaptığı hizmeti anlatıyorum. Çoğu ilk kez duyduğunu söylüyor, şaşırıyor. Belediyemiz neredeyse üç yılı aşkın süredir cenaze defin işlerini en ince ayrıntısına kadar düşünüp yerine getiriyor.

    Ne mi yapıyor? Seyyar cenaze arabasıyla yerinde yıkama işlemini yapıyor. Kefen, mezar, mezar tahtasını hazırlıyor. Arabasıyla mezarlığa götürüyor, imamıyla okutup her türlü dini görevini yerine getiriyor. Başlangıçta Müftülüğümüzün kadrosundaki imamla bu iş yürütülürken, şimdi Belediye kadrosunda imam bu görevi yürütüyor. Bütün bu hizmetlerin karşılığında da alınan para sanıyorum 150 Milyon TL.

    Böylesi kolaylıklar getirilmişken, sen başka yerden deva arıyorsan o da senin keyfin. Cenazesi olan her kim olursa olsun Belediyeye bir alo demesi ya da, Müftülüğümüze sorması kafi.

    Bahçemizde ne yetiştiğini bilmiyor ilgilenmiyorsak, başka bahçede yetişenler baş ağrısı yapabilir bizden anlatması, olanların duyurulması. Biraz da kafamızı kumdan çıkarıp etrafa bakalım. Ağlamanın anlamı yok

09.01.2006

Bu yazı toplam 637 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.