Önce millimotor, sonra millitüp

Önce millimotor, sonra millitüp

Bütün internet kullanıcılarını cezalandıran yasaklara karşı, şimdi de 'millitüp' kuruldu. Millitüp, Müşerref Akay'ın 'Türkiyem'iyle açılıyor.

İnternet sansürüne karşı hareketler hızlandı. İnternet Teknolojileri Derneği (İNETD), Netdaş Hareketi, Sansüresansür, Korsan Partisi Oluşumu, Alternatif Bilişim, Sansüre Karşı Ekşi Sözlük Zirvesi, Sansüre Yeter! Kampanyası, Meşgul Sinyali ve Yeşiller Kadir Has Üniversitesi'nde önceki gün 'İnternet Sansürüne Karşı Ortak Platform Toplantısı' düzenledi. Twitter ve Friendfeed sitelerinden haberleşerek bir araya gelen konukların katıldığı 'Açık Toplantı'da; düşünce ve ifade özgürlüğü ile iletişim özgürlüğüne getirilen yasaklara karşı neler yapabileceği tartışıldı ve bir yandan da engellemelere karşı yapılan sanal oluşumlar tanıtıldı. Yani 'Millimotor' ve 'Millitüp'.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Yaman Akdeniz, bu konudaki kesin istatistikler bilinmemekle birlikte, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) 5 bine yakın siteye erişimi engellendiğini söyledi.

YORUM SİZİN NEYİNİZE!

Video paylaşım siteleri ve Google'a yönelik engellemelere 'alternatif' olarak bir arama motoru ve video paylaşım sitesi hazırlandı. www.millimotor.com kullanıcılarını İstiklal Marşı'yla karşılıyor, sitede milli değerlere karşı olası aramalara yönelik olarak; 'Atatürk'ün Gençliği Hitapesi' öneriliyor. www.millitup.com adresli 'Millitüp'se kullanıcıları Müşerref Akay'ın 'Türkiyem' şarkısıyla karşılarken, kullanıcı yorumlarında 'İnternet yorumlarına bağlı olarak artan cinayet vakalarından ötürü yorum kısmı kullanıma kapatılmıştır' yazıyor.

EYLEMLER DEVAM EDECEK

Yerli arama motorunun kurucusu Ahmet Turan Han, milli motor ve millitüpün nasıl ortaya çıktığını anlattı: “Bir hafta önce internette yaşanan engellemelere karşı, devlet bir arama motoru yapsa nasıl olurdu diye 'Millimotor'u kurduk. Şimdi de ikinci bir site kurduk: 'Millitüp'. Sitede kullanıcılar milli değerlere göre seçilmiş ve onaylanmış şarkıları klip şeklinde izleyebilecek. Mesela Leman Sam'ın 'Anladım' isimli şarkısındaki 'Dün hiç tanımadığım bir erkeğe selam verdim' sözü, Türk kadını tanımadığı bir erkeğe asla selam vermez gerekçesiyle son silinenler listesinde. Sitede silinen şarkılara gösterilen gerekçeleri biz yazmadık. Bu şarkılar, geçmişte TRT'nin bu sebeplerle yasakladığı şarkılar!” Ahmet Turan Han, 'sanal bir eylem' olarak adlandırdığı bu tür girişimlerinin devamının geleceğini de belirtti.
 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.