ÖNCELİK İŞ Mİ, EĞİTİM Mİ?

            26.11.2004

Aynen; tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıkar düşüncesini çağrıştırıyor "İş ve Eğitim ilişkisi." Okullarımızın başarı ve başarısızlıklarına ait görüşlerin gündemden hiç düşmediği şu günlerde, belki de soruna çözüm olabilecek münazara konusu olabilir. Eğitim mi iyi bir iş olanağı sağlar? İş mi kaliteli bir eğitime neden olur.

Dünyanın oluşumunda yaşama gözünü açan ilk insanlar, aldıkları eğitimlerine göre mi işini, aşını bulmuş? Yoksa yaşamının devamlılığı için, doğa nimetlerinden deneme, sınama yoluyla karnını doyurabilmenin yollarını aramış? İnsanoğlu yaşam için verdiği uğraş sonunda işini, işi içinde gerekli beceriyi kazanma uğraşı vermiş. Daha sonra birleşerek güçlü olmayı, dayanışmayı, paylaşmayı öğrenmiş. Zaman içinde her dönemin koşullarına göre yeni meslekler ortaya çıkmış, yeni iş alanları oluşmuş. Beceriler işini en iyi yapan ustalar himayesinde geliştirilmiş, iyi iş için iyi eğitim yapma tetiklemesiyle 21. asıra gelinmiş. Bundan sonra teknolojilerin nasıl gelişeceğine akıl almaz biçimde devam edileceğinden şüphe yoktur. Bu ilerlemenin sonunda bilek gücü yerini beyin ve makine gücüne bırakacak. Belki de insanların yapacağı işleri robotlar yapacaktır. Geleceğin böylesi gelişmiş kesitini bizim görme şansımız yok. Şuan da görünen tüm olumsuzluklarda faturanın eğitimsizliğe kesilivermiş olması.

Peki Milli Eğitim’de tüm koşullar yerine getirilip eğitimde istenen kalitenin istenen düzeye geldiğini varsayalım. Her okulu bitirenin kendi alanındaki işi hazır mı? Diplomasını cebine sokan eğitimli insanların uzmanlığında iş alanları mevcut da, insanlar çalışmak mı istemiyor. Toplumda ekonomik gücü tavana vuranlarla, tabanda kalıp nefes almakta zorlananların arası her geçen gün biraz daha açılmakta. Çocuklarını yurt dışında okutanların yurda döndüğünde kaçı kendi alanlarında bir işin sahibi oluyor. Kesin sonuçlu bir araştırması yapılıyor mu?

Dar gelirli ailelerin zar zor okutğu çocuklar iş için birbirinin ayağına çelme takarak kendi önünü açmaya çalışırken, çoğu da, kısa yoldan ahlak dışı davranışlarla karnını doyurmaya çalışıyor. Eğitimli olmak iyi ahlaklı olmaya, sevginin ve paylaşımın öne çıkmasına yetmiyor. Eğitimli olmak, devlet desteği ve ekonomik gücünüz yoksa iyi bir işin sahibi olmanıza hiç yetmiyor.

Eğitimin kaliteli olabilmesini tetikleyebilmek için, her yeteneği bünyesinde barındırabilecek üretimin yapıldığı, iş alanlarını açmamız gerek. İnsanların sağlıklı olmaları için yapılması gerekli sporların içinde neden futbol ön sırayı alıyor? Günümüzde yaşanan kapkaç olayları, hırsızlıklar, arsızlıklar, gasplar, dolandırıcılıklar, çete özentilerindeki gerçek de, sofraya konacak bir lokma ekmeğin temini için kolay para kazanma hırsının yanında işsizliğin de neden olduğunu göz ardı edemiyoruz. Yeteri kadar iş alanımız olsa, kaliteyi yakalayabilmek için, iş içinde hizmet içi seminerlerle başarıyı yakalama ve gerekli eğitimi alabilme olanağımız var. Üretime yönelik tezgahları harekete geçiremediğimiz sürece eğitimli, olmamız, ahlaklı olmamıza yetmiyor.

Bu yazı toplam 895 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.