Onlar ürettiği, bizler ikramımızla

            06.05.2005

Ne zaman yurt dışından bir konuğumuz gelse, bize özgü ev sahipliğimizin tüm inceliklerini sergileyip, konukseverliğimizi öne koyarak, ikramlarımızla gündemi oluşturmaya çalışıyoruz. "Aman bizi yanlış tanımasınlar" dışında, konukseverliğimize özgü kültürümüzün ne olduğunu göstermektir bu davranışımızın altında yatan.

Herşeyin en iyisini, en güzelini konuğa ayırıp, ikram etmek vardır bizim kültürümüzde. Bizler aldığımız eğitim süreci içinde okuduğumuz kitaplardan coğrafyası, tarihi, yaşam tarzları, madenleri, fabrikaları, ürettikleri ve soyu sopu ile onları, onlardan daha iyi tanırız da, kendimizi izzet ikramın dışında tanıtmayı bir türlü öne çıkaramıyoruz gibi...

Bu sefer sanki bir başka oldu. Yıllardır Hollanda Rotterdam eğitim ateşimiz gibi hareket eden Sn. Cengiz Ergün örf adet ve geleneklerimizi yakından tanıtmak amacıyla Rotterdam’da bulunan "Nova Koleji" öğretmenlerinden oluşan 21 kişilik bir grupla ilimize geldi. Bu kolejde okuyan Türk çocuklarının yarı sayıda olmaları nedeniyle, Türkiye’yi ve Türkleri örf adetleriyle yakından tanımak, öğrencilere yaklaşımda daha bilimsel davranmak amaçlı.

Ticaret Meslek Lisesi ağırlıklı çoğu meslek dersi öğretmeni olduğunu öğrendiğim bu grupta, Rehber öğretmen sayısının fazlalığı dikkatimi çekti. Sordum; "Aralardaki okullarda rehberlik hizmetleri nasıl oluyor?"

İkiyüzün üzerindeki okulun Eğitim Koordinatörü olan Sn. Cengiz Ergün anlatmaya başladı; "Burada rehberlik konusu çok ciddi ölçüde değerlendirilir. Okulun problemli öğrencileri, rehber öğretmenler tarafından incelemeye alınır. Sorun çözülemezse, uzman rehberlik birimleri olan üst kurullara getirilir. Bu birimler çok ciddi anlamda, öğrenciyi her yönüyle incelemeye alır. Sonuçta öğrenci velisinin de katılımıyla karar alınır ve uygulamaya konur. Alınan kararda velinin sosyal konumu, makam ve ünvanı hiç önemli değildir. İşte Türk çocuklarının daha yoğun olduğu bu okullarda, bilgilenme ve davranışların değerlendirilmesinde yanlışlık yapılmaması için, çocukları yaşadıkları ana yurtlarında inceleyip, tanımak, daha iyi iletişim kurmak açısından çok yararlı oluyor, sonuçta başarı artıyor" diye özetledi.

Bizim okullarımızda yabancı uyruklu öğrenciler belki yok ama, bölgesel farklılığı olan öğrencilerimizi hemen her okulumuzda var. Özellikle meslek liselerimizde. O bakımdan bize de rehberlik hizmetleri çok çok önemli olmalı.

Bu ziyarette benim dikkatimi çeken konu, yazımın başlığında ifadesini buluyor. Bizler konuklarımıza Merkez İzzet Baysal Anadolu Teknik Lise, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi olarak, misafirperverliğimizin yanında, atölyelerimizde ürettiklerimizle sanayi ve teknolojinin neresinde olduğumuzu göstererek, onları şaşırttık.

Okul müdürümüz başta olmak üzere, yönetim ve atölyelerimizin şef ve öğretmenleri çok güzel bir okul tanıtım CD’si hazırlamışlar. Bu sunumda verilen bilgilerden sonra, atölyelerimiz gezdirildi. Sonuçta yapılan küçük bir ikram sırasında, izlenimleri alınmak üzere karşılıklı soru ve cevaplarla görüşler alındı.

Birleştikleri nokta, teknolojinin hızla gelişen bu yeniliklerini kısa sürede nasıl aldığımız ve bu bilgi aktarımını nasıl sağladığımız üzerinde yoğunlaştı. Bu kez bizler yalnız konukseverliğimizle değil, onları ürettiklerimizle de şaşırtmıştık

Kopyacılığın dışında, kendimize özgü çalışmalar, onları gerçekten şaşırtmıştı. Bu durumdan da mutlu olmuştuk.

Bu konuda ne kadar başarılı olursak, hani şu, her platformda gündeme getirilen yabancı isimlerin yer aldığı tabelalar eksilecek diye düşünüyorum. Yeter ki Avrupa vitrinlerini süsleyecek, Türk ürünleri Türkçe isimleriyle yerini alabilsin.

Teknik öğretime önem vereceğiz derken, bu okul öğrencilerinin önlerine konan bariyerler yeter ki kaldırılsın...

Bu yazı toplam 643 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.