Onlara en büyük armağanımız başarımız

Onlara en büyük armağanımız başarımız

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlanıyor. Bu özel gün öğretmenlerin olduğu kadar, öğrenciler için de çok anlamlı. Bu anlamı dile getiren Abant İlköğretim Okulu öğrencileri, yaşlarından büyük verdikleri yanıtlarla öğretmenlerine verecekleri en güzel armağan

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlanıyor. Bu özel gün öğretmenlerin olduğu kadar, öğrenciler için de çok anlamlı. Bu anlamı dile getiren Abant İlköğretim Okulu öğrencileri, yaşlarından büyük verdikleri yanıtlarla öğretmenlerine verecekleri en güzel armağanın kendi başarıları olduğu kanısındalar.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk toplumuna armağan ettiği özel günlerden biri de Öğretmenler Günü. Her yıl 24 Kasım'da büyük bir sevinçle kutlanan Öğretmenler Günü, öğretmenlerimizin değerinin anlaşıldığı güzel bir gün olsa da, bu günü tek güne indirmekten ziyade öğretmenlerimizi her gün hatırlamak daha mutlu edici bir şey olsa gerek.

Öğretmenlerin yanında öğrencilerin de heyecan dolu bir gün geçirdiği Öğretmenler Günü'nde öğretmenlere hediye almak gelenek haline gelse de öğrencilerin bir çoğu, onlara en güzel hediyenin başarıları olduğunun farkında. Abant İlköğretim okulu öğrencileriyle Öğretmenler Günü hakkında sohbet etmeye gittiğimizde ise çok renkli görüntülere ve öğrencilerin yaşlarından büyük tümceler kurduklarına da şahit oluyoruz. Öğretmenler Günü'nün kendileri için ne anlam ifade ettiğini soruyoruz okul çocuklarına. Bakın ne tür yanıtlar alıyoruz:

HERKESİN BİR ÖĞRETMENİ VAR

14 yaşındaki 8. sınıf öğrencisi Seda Baran, geleceğin öğretmen adaylarından sadece bir tanesi. Öğretmenliği seçmesindeki etkeni soruyoruz Seda'ya ve insanlara bir şey öğretmenin ne kadar güzel bir şey olduğunu söylüyor bize. “Öğretmenler gününde hediye alıyoruz öğretmenlerimize. Ancak; iyi not alarak dersleri iyi dinleyerek ve saygılı olarak onlara daha iyi bir hediye verebiliriz ve öğretmenleri sadece bir günde hatırlamak değil de her zaman hatırlamak daha doğru” diyen Seda, kafasında tasarladığı öğretmen modelini de şöyle anlatıyor; “Öğrencilerin dertlerini paylaşan bir öğretmen, öğrencilerle iç içe olan bir öğretmen. Ben de böyle bir öğretmen olmak istiyorum. Bazı öğretmenlerimizden çekiniyoruz yanlarına giderken ama, ben öyle bir öğretmen değil de öğrencilerin çekinmeden yanıma geleceği bir öğretmen olmak istiyorum” dedi. Seda son olarak da öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu ve herkesin öğretmenin elinden geçtiğini ve herkesin bir öğretmeni olduğunu söylüyor.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ'NÜN GÜZEL BİR ŞEY OLDUĞUNU BİLİYORUM

7,5 yaşında olduğunu söyleyen ilkokul 1. sınıf öğrencisi Furkan Çolak'a ilk önce büyüyünce ne olacağını soruyoruz. Astronot olmak istediğini söyleyen küçük Furkan, astronotluğu televizyonda izlediği çizgi filmlerden öğrendiğini söylüyor. Furkan' a öğretmenliğin nasıl bir meslek olduğunu soruyoruz. 1. sınıf öğrencisi Furkan ise şunları söylüyor; “Öğretmenlik güzel bir meslek. Öğretmenlerimi de çok seviyorum. Çünkü bana çok iyi davranıyorlar. Yarın da öğretmenime hediye alacağım ama ne alacağıma hala karar vermedim.” Öğretmenler gününü ilk kez yaşayacağını söyleyen Furkan; “Öğretmenler Günü'yle ilgili pek bir şey bilmiyorum ama güzel bir şey olduğunu biliyorum” diyor.

ÖĞRETMENLİK ÇOK KUTSAL BİR MESLEK

Okulun en çalışkan öğrencilerinden biri olan 8. sınıf öğrencisi Emine Emen(14) ise doktor olmak istiyor. Öğretmenler Günü'nün tek bir gün olmadığını belirten Emen; “Ufak tefek hediyenin önemi yok. Başarılarımız onlara en güzel hediyedir. Ben de öğretmen olsaydım hediye değil de öğrencilerimin başarılı olmalarını isterdim. Öğretmenlik çok kutsal bir meslek. Öğretmenler sayesinde toplum cahil kalmıyor. Herkese bir şeyler öğretiyorlar” diyor.

YÜZÜ GÜLEN BİR ÖĞRETMEN OLACAĞIM

8 yaşındaki 2. sınıf öğrencisi Merve Sefa Bayri, çok iyi resim çizen bir öğrenci. Doğa resimleri çizmeyi çok sevdiğini söyleyen minik Merve, öğretmen olmayı çok istiyor. Öğretmenliği seçmesine neyin etki ettiğini sorduğumuzda ise “Çocuklarla uğraşmayı çok seviyorum. Okul çok güzel bir ortam olduğu için istiyorum öğretmen olmayı. Bir de öğretmeni çok seviyorum. Onun gibi bir öğretmen olmak istiyorum” yanıtı geliyor. Öğretmenler Günü'nün çok güzel bir gün olduğunu söyleyen Merve, öğretmenler gününde çok mutlu olduğunu ve herkesin öğretmenine hediye almasının güzel bir şey olduğunu söylüyor. “Nasıl bir öğretmen olmak istiyorsun?” diye soruyoruz Merve' ye. Sorumuza karşılık olarak Merve de “Yüzü gülen bir öğretmen olmak istiyorum. Öğrencilerime çok iyi davranacağım. Vereceğim tek ceza ise tek ayak üstünde bekletmek olacak. Ama canlarını hiç acıtmayacağım” diyor. Öğretmenine hediye olarak ya gömlek ya da kravat alacağını belirten Merve, öğretmenin çok ihtiyacı olan şeyleri almak istediğini söylüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.