Onları köyümüzde istemezük

Onları köyümüzde istemezük

Mengen'de yapımına devam edilen Köprübaşı Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin tamamlanıp su tutmaya başlamasının ardından, Kayabükü köyü sular altında kalacak. Kayabükü köylüleri Yellice Demirciler Köyü'ne taşınmak istiyor,ama köylüler onları istemiyo

Mengen'de yapımına devam edilen Köprübaşı Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin tamamlanıp su tutmaya başlamasının ardından, Kayabükü köyü sular altında kalacak. Kayabükü köylüleri Yellice Demirciler Köyü'ne taşınmak istiyor,ama köylüler onları istemiyor.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından Mengen'den geçen Bolu Çayı üzerine, enerji ve taşkın kontrolü amacıyla 2002 yılında yapımına başlanan ve tamamlanmasıyla birlikte, 91 Megawat güç ile 203 milyon Kilowatt/saat enerji üretmesi planlanan Köprübaşı Barajı ve Hidro-Elektrik Santrali, su tutmaya başladığında 3 mahalleden oluşan 55 haneli Kayabükü köyünü sular altında bırakacak. 1994 kilometre kare yağış alanı oluşacak barajın suları altında kalacak olan Kayabükü köyü ise, Yellice Demirciler Köyü'ne taşınmak isteniyor.

HAYVAN OTLATACAK YERİMİZ YOK

Tarım arazilerinin kısıtlı olduğunu söyleyen Yellice Demirciler Köyü sakinleri ise, Kayabükü Köyü'nün kendi köylerine taşınmak istenmesine sıcak bakmıyor. 5 mahalleden oluşan 90 haneli Yellice Demirciler Köyü sakinleri, devlet tarafından Kayabükü Köyü'ne Mengen'in Kaynarca mevkiinde yer gösterildiğini, ancak bu yeri beğenmedikleri için kendi köylerine gelmek istediklerini söylediler. Yellice Demirciler Köyü Muhtarı Mustafa Demirel'in, Kayabükü Köyü'nün kendi köylerine taşınmasına onay verdiğini söyleyen Ali Gürez, “Hayvan otlatacak yerimiz yok. Bu köy taşındığı zaman bizim tarım arazilerimizin üzerine yerleşim alanları kuracaklar. Bu da bizim tarım yapma şansımızı azaltıyor. Bu yüzden kendilerini köyümüzde istemiyoruz” dedi.

KÖYLÜLER MAĞDUR EDİLİYOR

Köyün 2'inci azası Halil Demirel ise, Kayabükü köylülerinin mağdur durumda bırakıldığını söyleyerek, “Bizim köyümüze taşınmak istenen Kayabükü köylüleri, mağdur ediliyor. Burada zaten çok zor şartlar altında tarımla uğraşıyoruz. Yerimiz dar. Hayvan otlatacak alınımız bile çok az. Tarım ve hayvancılıkla uğraşmazsak nasıl geçineceğiz? Mengen Kaymakamlığına konu ile ilgili olarak dilekçe yazdık, ancak hala ses çıkmadı. Köyümüze gelmesinler” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.