Onurumuz kırıldı

Onurumuz kırıldı

Köroğlu Sempozyumu için Bolu'ya gelen Azerbaycanlı bilim insanı Doç. Dr. Nezaket Hüseyinova,sempozyum konuşmasından sonra AİBÜ Rektörü Atilla Kılıç'a Azerbaycan haritası hediye etti. Hüseyinova gazetemize, Ermenistan-Türkiye ilişkileriyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Azerbaycanlı bilim insanı Doç. Dr. Nezaket Hüseyinova muhabirimizin sorduğu “Neden Rektör Kılıç'a Azerbaycan haritası hediye ettiniz?” sorusuna Hüseyinova şu şekilde cevap verdi: “Her zaman Türk topraklarına başkaları göz dikmiş. Topraklarımızdan faydalanmak istemişler ve biz de zaman zaman bunlara kucak açtık. Bunun için de toprakları sahiplenmeye çalıştılar ve Dünya'ya tanıttılar. Ben her yere giderken, yani bu tür sempozyumlarda Azerbaycan haritası taşırım. Bizim haritamız önceden daha genişti. Gürcistan'a katılan topraklarımız oldu, Ermenilerin gelip yerleştikleri ve daha sonra Ermenistan olan topraklarımız vardı. Ermeniler 88'de vatandaşlarımızı bu topraklardan çıkarttılar. Bu topraklardan insanlarımızı döverek, zorla, haksız, adaletsiz bir şekilde çıkardılar. 90– 96 seneleri arasında dağlık Karabağ meselesi ortaya atıldı. Bunun sonucunda dağlık Karabağ değil, tamamı elden gitti. Bu Ermeni-Azerbaycan sorunu olmaktan çıktı. Bunda Batı'nın da el koymasıyla 8 milyonluk nüfusumuzun karşısında 1 milyonluk nüfusuyla Ermenistan hiçbir şeydi.”

BİZ BÜYÜK KARDEŞİMİZDEN SINIRLARIMIZI KORUMASINI BEKLERİZ

Muhabirimizin sorduğu, “Yaptığınız konuşmada bütün Türk devletlerinin topraklarını koruması gerektiğiyle ilgili açıklamalar yaptınız. Yaptığınız eleştiriler, Türkiye-Ermenistan ilişkileriyle ilgiliydi değil mi?” sorusuna Hüseyinova, “Ondan da etkilendim. Bizim güvendiğimiz Türkiye idi. Ama siyasal bir ortam ortaya çıktı. Tabii Türkiye'de bunları kendi istekleriyle yapmadı. Bundan dolayı da onurumuz kırıldı. Bizim için büyük kardeşimiz Türkiye, bizim düşmanlarla birlikte ittifak kurunca onurumuz kırıldı. Atatürk zamanında Nahçıvan sınır kapısını korumalıyız demiştir. Biz büyük kardeşimizden sınırlarımızı korumasını bekleriz. Yeter ki biz birbirimize düşmeyelim, dış güçlerin düşmanlarımızın bize bunları yaptırmasına izin vermeyelim. Bizim aramızı kimse bozamaz, bunu düşmanlar da anlasın ve uğraşmasınlar” cevabını verdi.

KÖROĞLU'NUN KILICIYLA KARŞILIK VERECEĞİZ

Hüseyinova, AİBÜ'de yapılan sempozyumla ilgili “Birçok yerden katılan bilim adamları var. Kazakistan'dan, Azerbaycan'dan birçok ülkeden katılanlar var. Burada esas konu, Bolu tarihi ve Köroğlu'dur. Daha çok Köroğlu burada tartışılıyor. Köroğlu'nun burada atının izlerini izleyeceğiz. Amacımız Türklük kendi köklerine kayması ve bununla da büyüklüğünü anlaması içindir. Bize hile kurmaya çalışanlara, Köroğlu'nun kılıcıyla karşılık vereceğiz” dedi.
 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.