Operasyon emri Sincan Cumhuriyet Savcılığı'ndan

Operasyon emri Sincan Cumhuriyet Savcılığı'ndan

Sincan Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen “Etimesgut Belediyesi Soruşturması” kapsamında tutuklanan Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, uzun süredir emniyet görevlilerinin teknik takibindeydi. Bu teknik takip sonucunda İhsan Ağcan'ın telefonlarının dinlendiği ve telefon dinlemelerine istinaden Boluspor Kulüp Başkanı Necip Çarıkcı'nın gözaltına alınarak Ankara'ya götürüldüğü öğrenildi.

 Dün sabah erken saatlerde Boluspor Kulübü ve Başkan Necip Çarıkcı'nın evinde polis arama yaptı. Kulüpteki bazı bilgisayarlara el konuldu. Operasyonun Sincan Cumhuriyet Savcılığı'ndan gelen faks emirleri ile yönetildiği öğrenildi. “Etimesgut davası”ndan tutuklu İhsan Ağcan ile Necip Çarıkcı'nın Bolu Belediyesi'nin açmış olduğu ulaşım ihalesi sürecinde yapmış oldukları telefon görüşmelerinde “suç” teşkil edebilecek bazı konuşmaların gerçekleştirildiği iddia edildi. İddiaya göre Başkan Çarıkcı ulaşım ihalesinden “BOLUSPOR KULÜBÜ YARARINA” hak ve pay elde etmeye çalıştı. Savcılık ise bu talebin “suç” teşkil edeceği kanaati ile Çarıkcı'nın ifadesinin alınması için Ankara'dan Bolu'ya bir ekip gönderdi. Polisler Bolu terminalinden otobüsle Çarıkcı'yı Sincan'a götürdü. Dün akşam saatlerine kadar Necip Çarıkcı'nın ifadesi henüz alınmadığı, bu yüzden geceyi Emniyet Müdürlüğünde geçireceği öğrenildi.

“BİLGİ SAHİBİ” SIFATI İLE İFADE VERDİM

Yine bir faks emri ile Bolu Belediyesi ulaşım ihalesine katılmak üzere “ihale dosyası” alan tüzel ya da gerçek kişilerin “BİLGİ SAHİBİ” sıfatı ile ifadelerinin alınmasına başlandı. Gazetemize açıklama yapan gazetemiz imtiyaz sahibi Durmuş Erdinç, “Bolu Belediyesi'nin otobüs ihalesine katılmak üzere ihale dosyası alan 22 firma yetkilisi 'bilgi sahibi' sıfatı ile İl Emniyet Müdürlüğü'ne davet edildik. İhale süreci ile ilgili bildiklerimizi emniyet yetkililerine anlattık. Soruşturmayı sürdüren emniyet yetkilileri 'bilgi sahibi' sıfatı ile verdiğimiz ifadeden dolayı bize memnuniyetlerini dile getirdiler ve daha sonra emniyetten ayrıldık. Konuyla ilgili ayrıntılı bir bilgi sahibi değilim” diye konuştu.

YORUM YAPMAK BİZE DÜŞMEZ

Daha sonra polis ekipleri Belediye'de gelip arama yaptılar. Savcılığın istediği ihale dosyasının asıllarını alan ekipler Belediye'den ayrıldı. Belediye çalışanlarından ihale sürecinde evrak hazırlık çalışmasında görev alan trafikten sorumlu teknik eleman İsmail Civelek ve makine bakım ikmal şefi Serkan Atalay ise bilgilerine başvurulmak ve imza örnekleri alınmak üzere emniyet müdürlüğüne götürüldü. Civelek'in izinli olduğu ve ifadesini Ankara'da vereceği öğrenildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Biliyorsunuz İhsan Ağcan Etimesgut Belediyesi'nde yapılan bir çalışma neticesinde şuan tutuklu. Yargılama süreci devam ediyor. Teknik bir takip neticesinde de Bolu'da da ulaşımla ilgili yaptığımız bir ihale sonucunda bir problem olduğu varsayımıyla şuanda ihale evraklarımız istendi. Biz de o evrakları veriyoruz. Normal bir çalışma sürecinde işliyor süreç. Necip Bey'in de bu teknik takip süreci içersinde Boluspor'un otobüs almak istemesi ile ilgili İhsan Ağcan'la telefon görüşmesi yaptığı için ifadesine başvuruldu. Bu bilgileri de önce basından öğrendik. Necip Bey'in ifadesinin alınmasını da basından öğrendik. Hukuki konular hakkında yorum yapmak bize düşmez” dedi.


YOLSUZLUK YAPTIKLARI İDDİA EDİLİYOR

Akşam saatlerinde ANKA Haber Ajansı'na düşen haberde ise Etimesgut'tan Bolu'ya uzanan operasyon Türkiye'ye şöyle duyuruldu: “Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Sincan Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda aralarında Boluspor Kulübü Başkanı Necip Çarıkcı ve Etimesgut Belediyesinde çalışan bürokratlar ile müteahhitlerin de bulunduğu 20 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerin ev ve iş yerlerinde arama yapıldığı da bildirildi. Aralarında daha önce tutuklanan eski Etimesgut Belediye Başkanı Serhat Kemal Yılmaz'ın da bulunduğu kişilerin, belediyenin geçmişteki bazı ihalelerinde yolsuzluk yaptıkları iddia ediliyor.”

Bolu'da bütün çevreleri şok eden operasyonla ilgili gelişmelerin olası sonuçları kamuoyu tarafından merakla bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.