Oran: "İkinci başarı öyküsü geliyor"

Oran: "İkinci başarı öyküsü geliyor"

BTSO Meclis Başkanı Umut Oran, "Türkiye'nin yeni kalkınma modeli" olarak nitelediği kümelenme sisteminin, Bolu'da, turizm sektöründe hayata geçirileceğini açıkladı. Oran; “Adıyaman'da üç yılda, tekstil ve

BTSO Meclis Başkanı Umut Oran, "Türkiye'nin yeni kalkınma modeli" olarak nitelediği kümelenme sisteminin, Bolu'da, turizm sektöründe hayata geçirileceğini açıkladı. Oran; “Adıyaman'da üç yılda, tekstil ve hazır giyim sektörüne 26 yeni tesis ile 4 bin 200 kişilik istihdam kazandıran kümelenme modeli, ikinci başarı öyküsünü Bolu'da yazacak” dedi.

Kümelenme modeli, bölgenin güçlü sektörlerine odaklanarak, birbirini besleyen işletmelerden oluşan üretim havzaları oluşturmayı hedefliyor. Adıyaman'da, tekstil ve hazır giyim sektöründe başlatılan ve 26 yeni tesisle 4200 kişiye iş olanağı sağlayan kümelenme modeli, Türkiye geneline yayılacak. Belirli bir bölgede güçlü olan sektörlere odaklanılması ve birbirini besleyen işletmelerin oluşturulduğu bir havza yaratılması anlamına gelen kümelenme, Bolu'da turizm sektörü için hayata geçiriliyor.

“GÜNEYDOĞU'YA OTOMOBİL FABRİKASI KURAMAZSINIZ”

Adıyaman'daki kümelenme çalışmalarının öncülerinden biri olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Türkiye Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sanayicileri Meclis Başkanı Umut Oran, kümelenmenin, Türkiye'nin ekonomik kalkınması için yeni bir model olarak ortaya konulduğunu söyledi.

Umut Oran, Türkiye'nin en temel sorunlarından birinin işsizlik olduğuna dikkat çekerek, bu sorunu çözmek için eldeki kaynakların doğru kullanılması gerektiğini vurguladı. Bazı kesimlerin, Türkiye'nin hazır giyim ve tekstilden çıkıp daha ileri teknoloji gerektiren sektörlere yönelmesi gerektiği fikrini savunduğunu hatırlatan Oran; “Türkiye'deki eğitim-öğrenim durumuna bakarsak, ilkokul mezunu oranı yüzde 54.3... Yani elimizdeki kaynak teknoloji üretmek için uygun değil. Türkiye'de otomobil fabrikaları kuralım deniliyor. Güneydoğu'da otomobil fabrikası kuramazsınız” dedi.

“ADIYAMAN'DA BAŞARI ÖYKÜSÜNE DÖNÜŞTÜ”

Devletin artık yatırımcı olamayacağına göre, yatırımları yönlendirici bir rol üstlenmesi gerektiğini vurgulayan Oran, kümelenme gibi modellere destek verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kümelenmenin Adıyaman'da gerçek bir başarı öyküsüne dönüştüğünü söyleyen Oran, modelin Türkiye çapında farklı bölgelerde, farklı sektörler için de uygulanması gerektiğini ifade etti.

Oran, TOBB'un bir veri tabanı oluşturmak için çalışma başlattığını belirterek, şu an itibariyle 70 bin firmaya ulaşıldığını dile getirdi. Ortaya çıkacak bu envanter çalışmasından bir kümelenme analizi yapacaklarını kaydeden Oran, sözlerine şöyle devam etti; “Sektör olarak hangi bölgede hangi alanda yoğunlaşabiliriz buna bakacağız. Güneydoğu’da daha örme ağırlıklı, Batı Karadeniz'de biraz daha dokuma alt giyim ağırlıklı veya gömlek ağırlıklı, Denizli, Afyon, Uşak'ta ev tekstili ağırlıklı bir kümelenme analizi yapılacak. Daha sonra dünyadaki diğer rakiplerimiz ve bu çalışmayı yapan Çin, Hindistan, İtalya gibi ülkelerin sistemlerini inceleyerek bir kıyaslama yapacağız. Çalışmalar sonrasında yatırımcıları yönlendirmemiz söz konusu olacak. Mesela yatırımcı Samsun'a yatırım yapmak istiyorsa, ancak gömlek üretimi yaparsan işe yarar diyeceğiz. Bu oluşumun içinde 26 sektörel ve bölgesel hazır giyimin segmentlerini oluşturan dernek var, ihracatçı birliklerimiz var.”

“BOLU'NUN STOĞUNDA ÇOK KIYMETLİ MALI VAR”

Oran; “Çalışmalarımız 1,5 ay önce başladı. TOBB 54 sektör meclisi kurdu. Demek ki 54 sektörde bunu yapabilirsiniz. Bu Türkiye'nin kalkınması için yeni bir model.”

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı da olan Umut Oran, kümelenme modelini Adıyaman'dan sonra şimdi de Bolu'da turizm sektöründe hayata geçireceklerini bildirdi. Bolu'nun teşvikli iller kapsamına girmediği için sanayi yatırımı çekmesinin zor olduğunu ifade eden Oran, bu yüzden turizm sektörünü tercih ettiklerini belirtti ve “Allah Bolu'ya öyle bir doğa vermiş ki, ben onu stoktaki mala benzetiyorum” diyen Oran, konuşmasına şöyle devam etti; “Bolu'nun stoğunda çok kıymetli malı var. Dağında kayak, trekking imkanı var. Gölü var, yaylası var, ormanı var. Türkiye'nin yamaç paraşütü için en uygun yerlerinden bir tanesi. Ayrıca doğa, Bolu'ya sağlık turizmi için de ideal bir termal vermiş. Öte yandan dünyanın en önde gelen aşçıları Bolu'dan çıkıyor. Bunları yan yana koyduğumuz zaman çok büyük bir potansiyel.”

27.09.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.