Organ bağışında ilk 15’teyiz

Organ bağışında ilk 15’teyiz

Organ nakli bekleyen hasta sayısı,her geçen yıl 8-9 bin civarında artarken, organ bağışının da önemi artıyor. Konunun önemi, hem ülkemizde hem de ilimizde hassasiyetin de artması ihtiyacını doğuruyor.

Organ nakli bekleyen hasta sayısı,her geçen yıl 8-9 bin civarında artarken, organ bağışının da önemi artıyor. Konunun önemi, hem ülkemizde hem de ilimizde hassasiyetin de artması ihtiyacını doğuruyor.

Organ bağışının ana hatları ve Bolu'da organ bağışı çalışmaları ve istatistikleri ile ilgili İl Sağlık Müdürlüğü Yataklı Tedavi Kurumları Şube Müdürü Dr. Yelda Serici ile görüşerek, bilgiler aldık.

Bolu'da Şubat ayında intihar ederek hayatına son veren Sezgin Yeni adlı bir gencin organlarının, nakil bekleyen 4 hastaya verilmesiyle ilimizde organ bağışı konusu gündeme gelmişti. Yeni'nin beyin ölümünün ardından organ bağışı yapılması, Bolu'da bir ilk olmuştu.

Nakil bekleyen hasta sayısı 8-9 bin artıyor

Dr. Yelda Serici, “Ülkemizde 2007 yılında 40 bin civarında hasta organ bekliyordu. Organ bekleyen hasta sayısı her yıl 8-9 bin civarında artıyor” diyerek, organ bağışının önemine değindi. Türkiye'de organ bağışının yetersiz olduğunu ifade eden Serici, bu yetersizliğin insanların yeteri kadar bilgilendirilmemesinden kaynaklanan korkuları yüzünden olduğunu kaydetti. “İnsanlar, medyada çıkan organ satışı, organ mafyası gibi haberlerden etkilenerek korkuyorlar. Hastaneye gittiklerinde organ bağışı yaptıkları için ölmeden organlarının alınabileceğini zannediyorlar” diyen Yelda Serici, organ bağışının nasıl yapılacağını da anlattı.

Serici, ilgili yerlere başvurarak organ bağışlama kartı çıkarıldığını söyleyerek, bu kartın bir örneğinin başvuru yapılan kurumda kalmadığını ya da Sağlık Bakanlığı'na gönderilmediğini belirtti. Yelda Serici, insanların korkmasına gerek olmadığını belirtmek için “Organ kartı kişide kalır, kopyası hiçbir kuruma verilmez” diyerek kişinin ölümünden sonra organ bağış kartı olsa dahi mutlaka ailesinden izin alındığının altını çizdi.

Yoğun bakım ortamında ölmeden organları alınamaz

Serici, organ bağışı için kişinin yoğun bakım ortamında ölmesi gerektiğini de kaydederek, “Kişinin ölümü evde olursa organları alınamaz; çünkü organları ölür. Ancak hastane ortamında kişiye tıbbi cihazlar bağlandığı ve organlara oksijen gittiği için yoğun bakımda ölen kişilerin organları alınabilir” dedi. Serici, ayrıca beyin ölümünün olup olmadığına 4 kişilik beyin ölümü kurulunun karar verdiğini ve daha sonra kişinin organlarının alınabildiğini sözlerine ekledi.

Organ bağışlayan kişinin geri dönüşünün de olduğunu belirten Yelda Serici, “Kişi pişman olduğu takdirde kartını yırtıp atabilir. O zaman kişinin organları alınmaz” dedi.

Bolu, Ankara Bölge Koordinatörlüğüne bağlı

Yelda Serici, Bolu'nun organ bağışı konusunda ülke çapında ilk 15'de olduğunu ifade ederek, “Bolu'da organ bağışı, nüfus açısından baktığımızda az; fakat Türkiye geneli açısından baktığımızda üst sıralarda yer alıyor” şeklinde konuştu. Bolu'nun Ankara Bölge Koordinatörlüğü'ne bağlı olduğunu söyleyen Yelda Serici, bağış işlemleri için Ankara'dan 4 kişilik bir ekibin geldiğini vurguladı.

Bolu'da toplam 457 bağış oldu

Bolu'da organ bağışı ile ilgili yapılan çalışmalara da değinen Yelda Serici, "2007 yılında İzzet Baysal Günleri ve Organ Bağışı Haftası'nda halka açık yerlerde standlar açılmış, 196 organ bağışı alınmıştır. 2005 yılında 36, 2006 yılında 9 olan bağış sayısı toplam 457 bağış olarak gerçekleşmiştir” dedi.

Bolu'da ilk defa beyin ölümü tanısı konularak organları bağışlanan kişinin intihar edip hayatına son veren ve Köroğlu Ünitesi Yoğun Bakım ünitesinde hayatını kaybeden Sezgin Yeni olduğunu hatırlatan Yelda Serici, Bolu'da Sağlık Müdürlüğü başta olmak üzere bütün devlet hastaneleri ve toplum sağlığı merkezlerinde bir yetkilinin konuyla ilgilendiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.