Organik tarım -1-

            31.05.2005

Dünya topraklarının aynı kalmasına karşın, nüfusun sürekli artması insanların beslenme sorunlarını gündeme getiriyor. Tarım sektörüyle uğraşan bilim adamları insanların aç kalmasını önlemek amacıyla çalışmalarını, daha fazla ürün alabilme yöntemleri üzerinde yoğunlaştırıp, kimyasal ilaç ve gübreler geliştirmekle kalmayıp, bitki genleri üzerindeki değişimleri, hormon ve antibiyotik kullanmak suretiyle tarımda ve hayvancılıkta fazla ürün alabilmenin yollarını buldular. Ne var ki, bilimin bu hızlı çalışmalarında ilaç, gübre ve hormon kullanımında yeterli bilgiyi alamayan çiftçi, "Ne kadar fazla kullanırsam, o kadar ürün alırım" düşüncesi ile hareket ederek, insan, hayvan, bitki, toprak ve su varlıklarını tehlikeye götüren sonuçların alınmasına neden oldular.

Şimdi pazara giden her tüketici alacağı her üründe hormonlu hormonsuz ayrımı yaparak, hastalıklardan korunmaya çalışıyor. Sonuçta bozulan doğa dengelerini korumak, doğal konumda yetişen ürünleri yeniden üretebilmek için, Organik tarım-Ekolojik tarım uygulama çalışmalarına hız verilip, bu konuda çiftçilerimiz bilgilendirilmeye başlanmıştır.

Bu konuda Abant İzzet Baysal Üniversitemiz’in Mühendislik Mimarlım Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Dekanı P rof. Dr. Sn. Ali Bayrak’ın girişimleri ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Sn. Celal Er Organik Tarım konulu konferans verdi. Tarla bitkileri konusu uzmanlık alanı olan Sn. Er, önce tarımın kısa ve sade olarak tanımını yaptı. "Tarım; Organik madde üretimidir. Tarım; Toprak kullanılarak, bitkisel, hayvansal üretimde kullanmaktadır" dedi. Kısaca insanın varoluşundan itibaren tarımın gelişme safhalarını anlattı.

-Avcılık dönemiyle yaban hayvanının evcilleştirilmesi. -Kara sabandan makinalaşma dönemine geçiş, tarımda sanayileşme devrimi. -Yoz toprakların işlenmesi tarıma kazandırılması. -Topraktan kaldırılan bitkilerin toprağa gübre olarak geri verilmesi. -Hızla artan dünya nüfusunun beslenebilmesi için, toprak ve hayvan ıslahı olarak değerlendirilebileceğini açıkladı.

-Bir milyar insanın yeterli gıda alamaması, dünyada yapılacak tarım ürünleri, dünya insanına yetecek durumda olmasına karşın, dağıtım ve paylaşımdaki adaletsizliğin neden olduğunu. Bitki, besin maddelerini topraktan alması yerine, dışarıdan verilmesi sonucu, doğal kaynakların ve çevrenin tahrip edilmeye başlandığını. Suların kirlenmesi, toprağın kirlenmesini de beraberinde getirdiğinin sonucu, organik tarım kavramını gündeme getirmiştir dedi.

1956 yılından itibaren tarımda bilim öne çıkarılmıştır. Bu yıllarda Meksika’da kıtlığın oluşu, Salova eyaletinde bu konudaki bilimsel çalışmaları başlatmıştır. Mısır ve buğday araştırmalarının geliştirilmesine yönelik, bu çalışmalardan çok yüksek verimler elde edilmiştir. Çukurova’da yapılan sulu tarımda da bu konuda çok iyi sonuçlar alınmıştır.

-Organik Tarım pek çok tarımcının düşündükleri gibi algılanmamalı. -Pek çok bitki besininin daha yüksek kaliteden meydana geldiği düşünülmemeli.

-500 milyon insanının açlıkla karşı karşıya kalışı, 1972 yılında "Çevre ve Doğal" kaynakların hovardaca kullanılması bilim adamaları ile devlet yetkililerini harekete geçirmiştir. Her 20 yılda bu konuda toplantılar yapılmakta.

Bu konuda 1992 yılında Reo de Jenero’da yapılan bu toplantıya 2012 yılında da devam edilecek.

-Organik Tarım hareketleri İngiltere, Danimarka, Hollanda gibi ülkelerde dillenmeye başladı. Organik tarımda hiç ilaç kullanılmayacak anlayışı yoktur. İlaç ve gübre ihtiyaç olduğu kadar kullanılması gerektir.

Bu yazı toplam 782 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.